Nezařazené

Samsung Galaxy S III – jak se s ním fotí

Tento mobil posuzuji jen z jediného hlediska – fotografického. Jeho další vlastnosti nechť zkoumají jiní. Je to bezesporu nesmírně vychytaný smartphone, umí hlasovou komunikaci, v nabídce je bezdrátové dobíjení baterky, umí takové věci, jako že vás vidí svým objektivem a pozná, když čtete knížku nebo web – na obrovském displeji s úhlopříčkou 4.8 palce AMOLED. Ale k tomu foťáku.

 


 

Tento mobil posuzuji jen z jediného hlediska – fotografického. Jeho další vlastnosti nechť zkoumají jiní. Je to bezesporu nesmírně vychytaný smartphone, umí hlasovou komunikaci, v nabídce je bezdrátové dobíjení baterky, umí takové věci, jako že vás vidí svým objektivem a pozná, když čtete knížku nebo web – na obrovském displeji s úhlopříčkou 4.8 palce AMOLED. Ale k tomu foťáku.

 


 

Ten je osmimegový s obrázky 3264×2448 bodů a videem 1920 x 1080, tedy full HD. Rozměr obrázku je doslova do puntíku totožný s obrázky z iPhone 4S a také ve srovnání vycházejí oba fotoaparáty v podstatě shodně, ten ze Samsungu mi připadá o něco lepší, ale nejspíš proto, že sousedova mrkev je vždycky červenější a špičatější než ta moje. Kvalitu fotografií posoudíte sami z ukázek. Obecně jen poznamenám, že zřejmě tyto osmimegové fotoaparáty tvoří onu hranici maximální použitelnosti, kdy foto – mobil je schopen ve všem všudy plnit funkci kompaktu, pravda, zatím s pevným ohniskem objektivu. Na ukázce je iPhone vlevo, S III vpravo, vyjde to více méně nastejno.

 


Pro platformu Android se samozřejmě vyrábí záplava obslužných fotografických aplikací, nicméně já zde zkoumám jen tu, která je ve výchozí výbavě. Ta udivuje množstvím funkcí a vychytávek.

Pracovní prostor je samozřejmě především na pracovní ploše displeje, nicméně levé tlačítko na boku přístroje přebírá roli zoomu, samozřejmě digitálního 1:4. V pracovní poloze je vpravo od zobrazení záběru přepínání fotoaparát – video, pak je ikonka symbolizující spoušť a miniatura obrázku – nafocené snímky. Vlevo je nahoře přepínání objektivu „ven“ a „dovnitř“, tedy když chceme fotit sami sebe. Obrázek na ukázce je samozřejmě simulovaný.

 


V proužku vlevo pod přepínáním ven / dovnitř jsou tři ikonky volitelné a zubaté kolečko pro nastavení. Když na jednu z těch třech ikonek položíte prst a přidržíte, objeví se nabídka a vy si můžete přetáhnout zástupce té funkce, kterou potřebujete nejčastěji, já si tam natahal expoziční kompenzaci, ISO a efekty. Jednoduché, duchaplné. Takové řešení – tedy výměna a doplňování ikon – je vcelku dobře známé z počítačových aplikací, nicméně na čemkoli co fotí jsem se s tím setkal prvně. Velmi chválím – a je to hodno následování i na fotoaparátech s dotykovým displejem.

Už z toho plyne, že je zde možno volit vyvážení bílé – auto a čtyři předvolby, ISO – až do 800, velmi dobře použitelné, HDR, ne moc efektivní, digitální stabilizaci obrazu a úpravu kontrastu. To se typicky dělá přes „zubaté kolečko“.

 


Zde se přes položku Režim fotografování dostaneme na sériové focení, HDR, úsměv a hlavně na panoramatickou fotografii. Ta je systém „sweep panorama“, tedy pohybujeme přístrojem a on pořídí sérii fotek, které pak spojí. Není to zcela dokonale vychytané, někdy na překryvech dojde k zborcení barev, ale snaha tu je a je třeba ji ocenit. Narazíme tu i na režim „krása“, to je jakési rozostření či „soft foto“. Sériové focení je velmi rychlé, podle odhadu 6 fps. Lze ho přepnout i na „best shot“, tedy výběr nejlepšího snímku, ale to se nedělá automaticky, jak to známe už léta z Nikonů, ale musíme sami a smysl to myslím moc velký nemá.

Pokud jde o efekty, jsou zde prakticky jen tři efektové filtry, negativ, černobílá a hnědá fotka. Ale opakuji, efektových aplikací pro systém android je záplava a kdo se chce bavit, má nepřeberný výběr. Fotoaparát tomu dává solidní obrazový základ.

 


Samsung samozřejmě myslí na komunikaci s webem, s jinými přístroji tohoto typu – lze navázat spojení napřímo, bez wi-fi hot spotu, ale toto jsem vyzkoušet nemohl, jiné Galaxy nemaje. Samsung WB850 jsem podrobně popsal v samostatném článku, po nainstalování příslušného software oba přístroje komunikovaly bez problému.

Shrnutí Samsung Galaxy S III je vybaven velmi kvalitním fotoaparátem s rozlišením 8 Mpx a hlavně vybavený paletou užitečných funkcí, povyšujících univerzalitu přístroje. Zdá se, že limitujícím faktorem je objektiv – ten by šel nahradit periskopovým zoomem, ovšem to je na úkor místa uvnitř přístroje. Momentálně ale těch 8 Mpx podává velmi dobrý výkon a fotoaparát rozhodně neznamená slabé místo v systému tohoto špičkového smartphone. V komentářích na webu jsem četl poznámky o „mizerném objektivu a čipu“, moc to nechápu – vždy je třeba produkty posuzovat v rámci kategorie a toto je kategorie foto-mobilu. A ve třídě osmimegových fotomobilů si Galaxy S III vede rozhodně dobře.

Ukázky:

Č. 6 velký světelný rozdíl, 7 protisvětlo, 10 HDR, 12 při 800 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12