Nezařazené

Samsung Galaxy NX a S4 Zoom

Doslova smrští nových produktů zasypal Samsung na včerejší prezentaci v legendární londýnské hale Earls Court. Nás samozřejmě nejvíc zajímaly dva fotoaparáty, Galaxy S4 Zoom a Galaxy NX. Už jsme tu o nich psali, Samsung odložil obvyklou tajnůstkářskou politiku a zveřejnil jejich parametry dřív než je dal novinářům do ruky. K čemuž tedy došlo včera.

Doslova smrští nových produktů zasypal Samsung na včerejší prezentaci v legendární londýnské hale Earls Court. Nás samozřejmě nejvíc zajímaly dva fotoaparáty, Galaxy S4 Zoom a Galaxy NX. Už jsme tu o nich psali, Samsung odložil obvyklou tajnůstkářskou politiku a zveřejnil jejich parametry dřív než je dal novinářům do ruky. K čemuž tedy došlo včera.

Samsung Galaxy S4 Zoom
Je to skutečně hybrid v pravém slova smyslu, už jsem o něm psal zde. Je to šestnáctimegový přístroj s rozsahem ISO 100 až 3200, schopný sériového focení 4 fps s průběžným autofokusem. Objektiv má fyzickou ohniskovou vzdálenost 4,3 – 43 mm, odpovídající ohnisku 24 – 240, tedy s crop faktorem 5,6x. Objektiv je stabilizovaný. Přístroj má ve výbavě SmartRing, kroužek kolem objektivu, kterým lze nastavovat rozmanité funkce.

Začnu tím, čím obvykle končívám – měl by stát cca dvanáct tisíc. Jak je možné, že bude stát i s 16 Mpx plnohodnotným fotoaparátem s desetinásobným zoomem míň než normální S4? Má menší displej, jenom dvoujádrový procesor a ještě v dalších detailech je poněkud očesaný. Rozhodně je to ale v plném rozsahu funkční smartfon s Androidem a tedy schopný zvládat všechny úkony se systémem spojené.
Důležitá je velikost. Pocitově – nepřesahuje rozměry běžného kompaktu. Jsou samozřejmě menší kompakt, ale hon za trpaslíkizací je už překonaná kapitola.


V zadní kapse kalhot by asi trochu tlačil, ale v kapse boční se schová bez problému. Funguje ve všem všudy jako mobil – ale má taky stativový šroub! Přirozeně že silná stránka je tu konektivita. Snímky lze odesílat a sdílet všemi nám známými způsoby (Facebook není v nabídce, lze samozřejmě nahrát jako app), existuje i způsob synchronizace s PC, automatické nahrávání do cloudových služeb a podobně. K zajímavostem patří Picture Suggest služba, tedy doporučení, co je ve vašem okolí hodné k vyfocení: využije se tu GPS v přístroji a s ní spojená mapa s ukázkami fotek.
Orientace ve fotkách je moc hezky řešená – vytváříte si alba a v nich se snadno orientujete: samozřejmě lze přístroj doplnit velkokapacitní záznamovou kartou.


Ovládáte to ve dvou režimech. Jeden je jaksi laický – výběrem z předvolených scén, anebo zcela automaticky. Druhý je expertní a pak ovládáte přístroj dotykovým displejem způsobem známým už ze starších kompaktů Samsung:


Funguje to příjemně a bezproblémově.
Zoom je 1:10, podle mého názoru je to maximální rozumný rozsah pro kompakt. Zoomuje se prstencem kolem objektivu, jde to poněkud pomalu, musíte hodně kroutit. Samozřejmě jde to elektricky, přenosem, mohlo by to jít ostřeji. Zoomovat lze i přes dotykový displej.
První dojem je bezesporu příznivý – Samsung vytvořil hybridní nástroj pro toho, kdo chce pořizovat technicky náročnější fotky a příčí se mu tahat s sebou dva krámy.

Samsung Galaxy NX
Principiálně jde o totéž s tou výhradou, že telefonní modul slouží jenom pro přenos dat. Přístroj má elektronický hledáček a svými rozměry připomíná zrcadlovku. Je dokonce větší než NX20 – samozřejmě kvůli obrovskému displeji. Tím však trochu mizí smysl mirrorless konceptu – jde nám přece o to, abychom měli k disposici plný obrazový výkon a nemuseli za něj platit váhou a rozměry. Dvacetimegový čip má stejný jako NX300 a v základní sestavě se bude dodávat s objektivem 18-55/3,5-5,6. Má velký 4,8 palcový displej s 912 tisíci body a elektronický hledáček s 480 tisíci pixely (SVGA 800 x 600). Má v sobě GPS, 16 GB paměť a navíc slot pro MicroSD karty. Čtyřjádrový procesor je DRIMe IV na 1,6 Ghz. Autofokus hybridní, 105 bodů, s funkcí focus peaking (zvýraznění kontur ručně zaostřeného objektu). Konektivita přes WiFi, Bluetooth i NFC (na blízký kontakt, bez konfigurace). Rychlost série 8,6 fps, nejvyšší rychlost závěrky 1600 sec. Většinu parametrů má tedy totožných s NX300, kterou jsem tu recenzoval v dubnu, z této recenze si můžete o výkonu přístroje udělat představu.


 

Pozornější prohlídkou fotky si všimnete, že přístroj nemá v podstatě žádné ovládací prvky. Vpravo nahoře je ovládací kolečko bez jakéhokoli označení. To je klíčově důležitý nástroj. Vše se odehrává na displeji, tedy principiálně se tu jde stejnou cestou, jako na předchozím přístroji.


Také tu máme dva režimy, výběr scén a expertní. Nicméně cesta z výběru scénu do expertního je snadná – aktivujeme výběr režimů, buď poklepem na ikonu anebo oním kouzelným kolečkem, a zvolíme expert, ale zpátky z experta do výběru scén musíme přes jinou ikonu (ozubené kolečko) do setupu.
Horší ale je, že v expertním menu potřebujeme obě ruce a levou rukou musíme přimět – na našem příkladu je to priorita času – abychom údaj o času dostali do této situace. Pak to můžeme měnit. Lze ale nastavit i režim s falečnými ovládacími kroužky, jaký nabízí předchozí model, nicméně defaultně je to tahle dvouručka.

Zde bych jen podotkl, že komu přijde TriNavi systém Sonyho nesnesitelně obtížný, by si měl projít expertní systém Galaxy X a snad by se mu ulevilo.
Závěrem je třeba ocenit snahu Samsungu vytvořit hybridní systém, který určitý segment uživatelů určitě ocení. Nejde jen o konektivitu, ale také o možnosti zpracování obrazu rovnou v přístroji pomocí androidích apps. To samozřejmě na velkém displeji Galaxy NX půjde líp než S4 Zoom, pokud bych měl srovnávat dva zkoumané modely. Měl by stát asi 25 tisíc se základním objektivem, mimochodem, teď už by mělo být k disposici dvanáct, kousek který jsem měl v ruce měl pevnou desítku s ekvivalentem 15 mm a dělalo to na mě velmi dobrý dojem.