Nezařazené

Samsung Galaxy Note4 a iPhone 6

Osmimegové fotoaparáty v mobilech udělaly revoluci ve fotografii a pohřbily celou kategorii kompaktů. Ta dnes živoří a rozhodně už není tahounem odvětví. Osmimegovou třídu drží i nový iPhone, ale nastoupila i multimega. Šestnáctimegový Samsung zavedl optickou stabilizaci.

 

Osmimegové fotoaparáty v mobilech udělaly revoluci ve fotografii a pohřbily celou kategorii kompaktů. Ta dnes živoří a rozhodně už není tahounem odvětví. Osmimegovou třídu drží i nový iPhone, ale nastoupila i multimega. Šestnáctimegový Samsung zavedl optickou stabilizaci.

 

Galaxy Note 4
Samsung přišel se svou Galaxy Note 4 před týdnem. Už jeho starší modely jsou víc než zajímavé a nemít iPhona, šel bych právě do Samsung GN. Oba přístroje známe jen z tiskových zpráv. Fotograficky vzato je to blízký příbuzný Samsungu Galaxy 5. Ten pořizuje snímky v rozlišení 16 Mpx v poměru 16:9 a 12 Mpx v poměru stran4:3 a samozřejmě v menším rozlišení. V GN 4 Samsung zavedl ještě optickou stabilizaci, která se jistě dobře uplatní při focení za slabších světelných podmínek. To bývala slabá stránka fotomobilů od Samsungu. Snímač je pravděpodobně stejný, tedy 16 Mpx BSI CMOS, přičemž objektiv má světelnost F2.2. Přední fotoaparát je 3,7 Mpx světelný F1.9. Video natáčí, jak jinak, i ve 4 K. Displej je AMOLED 5,7 palce, operační systém Android 4.4, 3 GB RAM. Přístroj má 32 MB vestavěné paměti a možnost zápisu na microSD, což byla jedna z velkých předností Samsungu oproti iPhonu.


Apple přišel s novým modelem po obvyklém divadle s countdownem včera. Překvapení se nekonala, už to není ten Apple, který přijde s překvapující novinkou a donutí veřejnost ji přijmout. To zákazníci donutili Apple zvětšit fyzický formát přístroje, takže obě modifikace, iPhone 6 má displej 4,7 palcový a větší iPhone 6 + dokonce 5,5 palce. Všechny úniky se potvrdily, včetně úniky vzhledu. I jím se iPhone zařadil do řady, už definitivně opustil svůj původní charakteristický tvar a šel cestou krabičky na mejdlo, aspoň ze z kovu. Výsledek je jistě kvalitní, displej je Retina HD 1 s rozlišením 334 × 750 u (326 pixelů na palec), respektive 1 920 × 1 080 (401 pixelů na palec). Procesor je 64bitový A8, ve výbavě je i tlakoměr pro přesnější určení nadmořské výšky. Přístroj má konečně i NFC, tedy párování wifiny na dotyk.
Fotoaparát v nových iPhonech zůstává osmimegový, snímač je o něco větší, takže se zvětšily fotodiody. Objektiv má světelnost F2.2 a přístroje mají duální LED zábleskové zařízení. Na snímači jsou zaostřovací body fázové detekce, jde tedy o hybridní snímač, který by měl zdvojnásobit už teď velmi slušnou rychlost zaostření. Technet ve své on-line reportáži odhadl i cenu podle očekávaných cen v Německu. Měla by se pohybovat od 19500 do 28000. To už vypadá, že kdo si to koupí, dělá Applu pěkného hejla.


Co dodat k současnému vývoji fotomobilů, přičemž zmíněný Samsung i iPhone jsou posledními novinkami?
Bezpochyby je to další hřebíček do rakve kompaktů. Ty mohou nabízet především optické zoomy a přece jen vyšší kvalitu fotografie, především větší dynamický rozsah. Ale žádá se to od kompaktu? To je přece jen už jenom obrazový zápisník a kdo žádá kvalitu, jde na kompakty vyšších kategorií, mirrorlessy a zrcadlovky.
Další vývoj? Přál bych si, aby byl dořešen a vyřešen problém tisku, protože digitální fotka jsou jen čísílka a za deset let budeme plakat nad havarovanými disky a rozlepenými DVD. To bude pozdě bycha (tiska) honit.