Nezařazené

Samsung Galaxy Note II

Sledujte stupeň nadšení… radím čtenářům recenzí Digineffu. Nerecenzuju nic jiného, než dobré produkty, ale některé jsou prostě skvělé a nadšení neskrývám. Do této kategorie zařadím i tento produkt, který je něco mezi tabletem, mobilem a fotoaparátem a prosazuje se pro něj typové označení phablet. Omezím se pochopitelně na jeho fotografickou sekci.

Sledujte stupeň nadšení… radím čtenářům recenzí Digineffu. Nerecenzuju nic jiného, než dobré produkty, ale některé jsou prostě skvělé a nadšení neskrývám. Do této kategorie zařadím i tento produkt, který je něco mezi tabletem, mobilem a fotoaparátem a prosazuje se pro něj typové označení phablet. Omezím se pochopitelně na jeho fotografickou sekci.

Je to pořádně výkonný chytrý telefon. A úspěšný, v pondělí 26. listopadu výrobce oznámil, že jich prodal už pět milionů a to je na trhu dva měsíce. Nejdřív na vás vychrlím základní data. Je to mobil, umí tedy HSPA+21 , EDGE / GPRS (850 / 900 / 1.800 / 1.900 Mhz), podporuje WiFi i Bluetooth, má USB a 2 GB RAM. Procesor je čtyřjádrový, operační systém Android 4.1 (JellyBean). Nadšení budí částečný multitasking – lze jet dva programy najednou a komunikovat mezi nimi. K výbavě patří i GPS a GLONASS, takže se neztratíte. Displej je AMOLED s úhlopříčkou 5,5 palce, tedy 141 mm, je pochopitelně dotykový, ale je zde i elektronické pero Wacom a jím se dají dělat divy – například je tu funkce rozpoznávání psaného textu, umí to i češtinu.

Pozornost budí fyzické vzezření. Na tablet je to malé, na mobil velké – 151,1 x 80,5 x 9,4 mm. Přístroj váží 182,5 gramů. Má odnímací zadní stěnu, vyměnitelný akumulátor, přijímá jako záznamové médium microSD karty do 64GB.

Jaký je a komu je určen
Než se pustím do posuzování fotoaparátu, ještě něco obecně. Jako mobil jsem přístroj nepoužíval, zůstal jsem tedy věrný svému iPhonu 4S, nicméně můj ajfoun má důvod k nervozitě a žárlivosti. Tenhle Samsung je pořádné pádlo, ale je na něm všechno jak se patří vidět. Sledování internetu je skvělé a samozřejmě že androidí svět je široce rozpažený a na hraní si můžete do přístroje natahat tisíce milých zbytečností i užitečností. Opakuji, zarážející jsou rozměry, je to jedna z určujících vlastností přístroje, jeho výhoda i nevýhoda. Ovšem s tím ať se každý popasuje po svém.


Fotografická část
Uvnitř je osmimegový fotoaparát, specifikace výrobce nezveřejnil, nicméně z EXIF lze vyčíst, že ohnisko je 3,7 mm, světelnost F2.6 a rozpětí ISO jsem načetl od 80 do 1250. Optika je samozřejmě pevná, lze použít digitální zoom. Ten ovšem se nemůže srovnávat kresbou s kresbou výchozího ohniska. Na displeji přístroje to vypadá dobře, ale je to opravdu jen nouzové řešení. Ovládání je vcelku standardní. Fotoaparát je pochopitelně aplikace, zapínáme ji dotykem prstu. Lze přepnout video (HD 1280×720) a Foto, exponujeme buď dotykem místa na displeji, anebo dotykem ikonky fotoaparátu. Důležitá k ovládání jsou i dotyková tlačítka (hladítka… nevystupují z povrchu), nahoře je „zpět“ a dole „menu“. Co je podstatné: přístroj je pochopitelně plně automatický, nemá tedy žádné preference času nebo clony, má ale korekci expozice, nastavení bílé a pochopitelně nastavení velikosti a komprese obrazu. Dále tu jsou kreativní filtry, sériové focení, HDR a plynulé panorama.

 


Sériové focení má jen jednu frekvenci 6 oken za vteřinu, tedy velmi vysokou frekvenci. HDR je zde vynikající – při aplikaci přístroj nabádá k pevnému držení, nechtěl jsem ho pokoušet, do jaké míry zvládá „alignement“ neboli česky napasování dílčích obrázků. Zdá se, že skládá jen dvě fotky s různou expozicí, jde to velmi rychle, nepostřehnutelně, delší dobu (do 5 sec) trvá vygenerování HDR obrazu – a přístroj zapíše původní ne-HDR a HDR, tedy původní plus jinak exponovaný, spojené do sebe. Výborná vychytávka, hodná následování i „skutečnými“ fotoaparáty!


Panorama je, jak řečeno, plynulé, díky snímači pohybu lze panoramovat libovolným směrem. Přístroj pořizuje sérii fotek, zde ale je malá piha na kráse – během panoramování mění hodnoty expozice, takže při nevyváženém osvětlení není výsledný snímek o rozměrech 4848×1472 pixelů jednolitý. Je to vidět na naší ukázce. Nahoře to není tak zlé, ačkoli i zde za levá část je tmavší – expozici ovlivnila jasná obloha nad Štěchovickou přehradou. Dole je to ale mnohem horší.


Další zajímavá funkce je variace na „best shot“, nejlepší snímek: jde o frekvenční snímání, přičemž následně přístroj nabízí výběr toho podle vašeho nejlépe podařeného snímku. Šetří to místo, to je hlavní efekt této věci. Režim Slabé osvětlení skládá sérii snímků dohromady, výsledek je velmi dobrý – ukázková fotka je pořízena při osvětlení, odpovídajícím 1 sec při F2 na 100 ISO (EV 2, ato je fakt tma jak v pytli). Méně pochopitelný je režim interiér/večírek, seká to fotky v sérii při 200 ISO a jsou pak černé.

Obrazová kvalita ve výchozím nastavení objektivu je podivuhodná. Na počet pixelů má přístroj stejné rozlišení jako iPhone 4S, má o něco kratší ohnisko než jablečňák. Kresba je udivující a hlavně, pozoruhodný je dynamický rozsah přístroje. Je to patrné na příklad na obrázku č. * . Přístroj je stoprocentní automat. Zajímavě se chová ve scénických režimech. V režimu „špatné světlo“ kupodivu nastavuje nízké ISO 200. V režimu „svíčka“ bych čekal, že bude kompenzovat načervenalé osvětlení a on ho spíše zdůrazňuje, nicméně aspoň nastavil 640 respektive 800 ISO a šum je relativně velmi slušný – na to, že jde o kompakt.


Při fotografování se musí postupovat opatrně, ale to je vlastnost všech dotykáčů. Stačí mimoděk sáhnout sem nebo tam a už to zoomuje ( kolébka pro ovládání hlasitosti ovládá i digitální zoom) a toho je třeba se vyvarovat. Bylo by dobré, kdyby šel ten digitální zoom vypnout, je to spíš na škodu než k užitku. Je třeba dát pozor i na to, že objektiv je umístěn v ose přístroje a pletou se před něj prsty – je to ale věc zvyku. Vynikající kresebné výsledky jsem zaznamenal už v recenzi na Samsung Galaxy S III. Kresba tohoto přístroje je přinejmenším stejná. Je ovšem třeba upozornit na psychologický efekt AMOLED pětapůlpalcového displeje. Jsou to velcí šmalchlíři. Máte pocit, že vytváříte divukrásné obrázky. A proč ne? Většina obrázků dnes zůstává ve sféře mobilů a tabletů a zde je kvalita fotek víc než dostatečná. Až začnou mít tyto přístroje optický zoom, nastane ten pravý konec malých kompaktů do kapsy. Budou zbytečné. Ono už teď…

Samozřejmostí je snadné sdílení fotek (přístroj ovšem dává přednost Google+ a v základní nabídce není možnost publikace na Facebooku). Fotky lze přenášet do S Note, to je aplikace, do které se dá psát i kreslit elektronickým perem. Přístroj umí komunikovat přes wi-fi direkt s jinými zařízeními, nejlépe ovšem od Samsungu, jako je tablet, televizor anebo jiný wi-fi fotoaparát.

Shrnutí Samsung Galaxy Note II je špičkový chytrý mobil, kombinovaný s tabletem. V jeho výbavě je osimegový fotoaparát, který bezproblémově plní funkce velmi slušného kompaktu. Kvalita snímků při použití výchozího ohniska je vynikající, digitální zoom nese negativní vlastnosti tohoto řešení. Předností fotoaparátu je nastavitelnost základních funkcí, jako je korekce expozice a vyvážení barev. Výtečné je sériové focení a HDR, které udivuje svým výkonem. Jde o univerzálně použitelné zařízení, které sice cenově (cca 16 tisíc, listopad 2012) spadá do nejvyšší třídy mobilů, ovšem nahradí tablet a do určité míry i kompakt. Každopádně je to přístroj zasluhující maximum pozornosti.

Ukázky:
11 je digitální zoom, 12 normální snímek s vysokým rozpětím jasů, 13 zpracovaný HDR, 14 nízká hladina – série složená dohromady.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14