Nezařazené

Samsung Galaxy Note 9

O mobilu Samsung S9+ jsem tu podrobně referoval v červenci. V pátek byl uveden prakticky stejný fotoaparát v novém provedení. Jeho inzerovanou předností je přepínací clona. Jak známo, mobilní telefony mají fotoaparáty bez proměnné clony. Jejich fyzické ohnisko je tak krátké, že hloubka ostrosti je takřka absolutní a eventuální rozostření pozadí se v poslední době řeší softwarově, týká se to hlavně portrétů. Přepínací clona je tedy zatím unikát a pyšní se jí o nový Note. Je velký 161.9 x 76.4 x 8.8 mm , váží 201 g, má 6,4 palcový AMOLED displej s rozlišením 1440 x 2960 bodů. Běhá na Androidu 8.1 Oreo. Má buď 512 GB vnitřní paměti s 8 GB RAM anebo 128 GB na 6 GB RAM.

O jeho mobilních znamenitostech se dočtete na specializovaných mobiláckých webech, mě zajímal foťák. Ten je duální, oba dvanáctimegové. Ten širokoúhlý s ohniskem ekv. 26 mm (čip 1,2.55 palce, 1.4 mikronů fotodiody, hybridní ostření (kontrast i fázový posun), světelnost je F1.5 a lze nastavit F2.4. Druhý dvanáctimegový foťák má ekv. ohniska 52 mm, má menší čip 1 / 3.6 palce a 1 mikronové fotodiody. Oba jsou opticky stabilizované. Selfíčkový fotoaparát má 8 mega, světelnost F1,7 a ekv. 25 mm. Také ten má čip 1 / 3.6 palce a 1 mikronové fotodiody. Podle některých uvedených specifikací má video na hlavní kameře max. rozlišení jenom 2160p/60 fps, podle Dpreview má 4K 60/30fps. Technicky jde tedy v podstatě o totéž, co má v sobě S9+.Na páteční tiskovce zdůrazňovali prvky umělé inteligence. Je zde k disposici Scene Optimiser, který dokáže třídit záběry do dvaceti kategorií. AI dovede vyvolat poplach, pokud je obraz nejasný, nebo pokud je v záběru nezvladatelné protisvětlo anebo pokud je upatlaný objektiv. Galaxy Note jsou vybaveny stylusem, ten je na baterku a lze ho použít i jako dálková spoušť.

Názor Digineffu
Špičkové mobily Samsung už tradičně tvoří cosi jako kvalitativní etalon, devítka plusko mi letos ve srovnání s konkurencí (Huawei, iPhone, Sony, Nokia) vychází obrazově nejlepší s poněkud problematičtějším ovládáním. Delší ohnisko má lehce horší obraz, což je dáno i menšími rozměry fotodiod. Hlášky o špatném obrázku se dají vypnout v menu, aspoň že tak! K softwarové výbavě patří i korekce zkreslení obličeje (lze to vypnout) – důležité při blízkém záběru osob na široký úhel, když je osoba v okraji obrazu. Výrobce inzeruje, že tento Note už dokáže suplovat počítač. Už brzy budeme říkat – co je to počítač?