Nezařazené

Samsung Galaxy Camera

Foťák nebo telefon? Oba naráz, jenom telefonovat musíte přes Skype. Korejec přišel s něčím, co tu ještěnebylo – a co se dalo čekat každým dnem. Přístroj se opravdu jmenuje Galaxy camera. Má přirozeně v sobě wifinu, to dnes už není zas tak moc velká novinka, třebaže to zcela běžné zdaleka není. Má šestnáctimegový BSI-CMOS snímač s 1 /2,3 palcovou úhlopříčkou (6.17 x 4.55 mm) a procesor Quad-Core (toto řešení mají např. I5 a i7 od Intelu). ISO je do 3200, zoom je stabilizovaný, jednadvacetinásobný s rozsahem ekv. 23 – 481. Má to obrovský pevný displej s úhlopříčkou 4,8 palců, přirozeně že dotykový. Video točí ve full HD 1920, buď MPEG4 nebo H.264. Zapisuje na microSD karty. Kromě toho že má GPS je schopný komunikovat v mobilní síti 3G anebo ve vyspělejším světě 4G. Operační systém je Android 4.1 Jelly Bean.

Tisková zpráva se zmiňuje o rozšířených možnostech inteligentní automatiky. Přístroj lze ovládat i hlasově – zde asi narazíme na problémy s češtinou. Také mi ze zprávy není zcela jasné, zda se do přístroje dají nahrát jakékoli androidí aplikace – lze nahrát „jakoukoli aplikaci z Google Play a Samsing Apps“, píše se tu. Aplikace „Auto Cloud Backup“ ukládá fotky na vzdálený server – to ovšem má smysl jen v zemích, kde mají skutečně vysoké rychlosti datového připojení, my máme jen vysoké ceny. Přístroj je ode dneška k vidění na stánku Samsungu na IFA v Berlíně.

Ten vývoj je podivuhodný. B posledních deseti letech se prokázala přednost firem vyrábějících elektroniku před tradičními výrobci, smutný zánik Kodaku je konečné potvrzení tohoto trendu. No a mezi výrobci elektronik mají zřejmě technologickou výhodu výrobci mobilů… ehm, výrobce mobilů Samsung…

Nicméně se dá čekat mnoho much při používání této věci – i z tiskové zprávy je zřejmé, že by si Samsung přál, aby lidi používali všechno od Samsungu a to všechno komunikovalo s jejich foťákem. To by mohlo přinést problémy.