Nezařazené

Samsung Galaxy Camera

Kombinace mobilu a fotoaparátu neboli hybrid, tak je charakterizovaná novinka, s níž firma Samsung podrobně seznámila české novináře minulý čtvrtek. Je to kombinace fotoaparátu WB150F a mobilu Samsung S3, už to samo o sobě hovoří o tom, že by výsledek mohl být zajímavý. Taky že je.

Kombinace mobilu a fotoaparátu neboli hybrid, tak je charakterizovaná novinka, s níž firma Samsung podrobně seznámila české novináře minulý čtvrtek. Je to kombinace fotoaparátu WB150F a mobilu Samsung S3, už to samo o sobě hovoří o tom, že by výsledek mohl být zajímavý. Taky že je.


Technickým (fotografickým) nitrem se Galaxy Camera od WB850F mnoho neliší. Má šestnáctimegový BSI-CMOS snímač s 1 /2,3 palcovou úhlopříčkou (6.17 x 4.55 mm) a procesor Quad-Core (toto řešení mají např. I5 a i7 od Intelu), běhaá na 1.4Ghz. ISO je do 3200, zoom je stabilizovaný, jednadvacetinásobný s rozsahem ekv. 23 – 481. Má to obrovský pevný displej s úhlopříčkou 4,8 palců, přirozeně že dotykový. Video točí ve full HD 1920, buď MPEG4 nebo H.264. Zapisuje na microSD karty. Kromě toho že má GPS je schopný komunikovat v mobilní síti 3G anebo ve vyspělejším světě 4G. Operační systém je Android 4.1 Jelly Bean. Skvělá věc: osmigigová vnitřní paměť. Už dlouho je mi divné, proč při dnešní láci záznamových médií není takto velká vnitřní pamět samozřejmostí (leda v chytrých telefonech – kde navyšování kapacity je za cenu groteskního navyšování prodejní ceny). Samsung Galaxy ji má, napájí se USB kabelem, takže to všechno můžete mít při jednom, nabíjení i přenos dat. Jinak je záznam na mikro SD karty, s nimi se nerad nimrám a to je o důvod víc, proč jsem uvítal 8GB vnitřní paměti.

Ovládání a menu
Na první pohled toho moc neuvidíme. Na horní stěně je tlačítko spínače, spoušť spřažená s ovládáním zoomu… a víc nic. Zapínání trvá velmi dlouho, i šest, sedm vteřin, to proto, že se probouzí nikoli fotoaparát, ale celé to kombo. Teď bude záležet na to, jak chcete přístroj používat. Mít ho jako pouhý kompakt nedává moc velký smysl, to si můžete rovnou koupit Samsung WB 850F, recenzoval jsem ho letos v červenci , který má prakticky totožné fotografické vlastnosti a taky umí wifinu. Rozdíl je v tom, že Galaxy Camera je skutečný kříženec mobilu a fotoaparátu. Zezadu byste si přístroj snadno spletli s mobilem – je to jen černý lesklá deska. Ta po aktivaci ožije. Trvá to docela dlouho, pět až šest vteřin, protože bootuje Android – musíme mít na paměti, že to není JENOM fotoaparát. Podle toho, jak je přístroj nastaven, ukáže se ovládání fotoaparátu, anebo se otevře domovská obrazovka (má svoji ikonu „Domeček“) a na ní najdete všechny možné aplikace, jaké znáte s chytrého telefonu. Zde se stáváte řádným androidím občanem a můžete se radovat ze všech potěšení Android Marketu.


Když jsem poprvé o tomto fotoaparátu psal, vyslovil jsem pochybnost, zdali bude schopen akceptovat skutečně všechny aplikace – nejen nějaké ty firemně prověřené. Zjištění je příjemné, je opravdu plně kompatibilní se vším, co Android Market nabízí. Na ukázce je výsledek práce aplikace Lomo kamery, ovšem je to malý obrázek i v originálu.


O to je smutnější, že v závěru roku 2012 není dost ovládacího software Samsung pro tento přístroj. Ale o tom později.

Nás ovšem zajímá telefon. Ten má tři režimy.
Automatický režim je samozřejmě nejjednodušší, přístroj všechno dělá sám a neobtěžuje nastavováním. Inteligentní režim (v anglickém menu Smart) nabízí scénické režimy. Ty jsou velmi snadno dostupné, ovládací menu je zde nejlepší, co jsem zatím v tomto ohledu viděl. Je stavěno tak, aby bylo vše dosažitelné palcem pravé ruky. Klepnete palcem na volbu inteligentního režimu a pak jen listujete v nabídce . Zajímavá je volba, kdy v pěti obrázků skupiny osob vybere a loží optimální výsledek. Kdo někdy fotil skupinky ví, o čem tu píšu – vždycky se tam někdo nepřístojně tváří.
Expertní volba znamená, že po aktivaci a výběru režimu program, priorita clony / času a plný manuál se objeví velmi příjemné rozhraní. Je to animace imaginárního snad objektivu, či jak to nazvat, se čtyřmi prstenci, jimiž ovládáme v příslušných režimech čtyři základní veličiny, tedy citlivost, korekci expozice, clonu a čas. Adjustace se děje dotykově, podobně jako když se na chytrém telefonu nastavuje čas buzení. Displej po několika vteřinách tmavne. Přístrojem je pak potřeba pohnout, aby se rozsvítil, nereaguje na dotyk.

Nicméně, k tou dotyku: je to hodně citlvý dotykáč, takže pozor na to, že všechny ovládací prvky jsou soustředěné v pravé části displeje. Snadno se přehmátnete a nastavíte si místo focení video, místo programu manuáál… a pak se divíte. Ovšem opatrnost „kam sáhnout“ je základ práce s dotykáčem.

Práce s wi-fi
Přístroj se velmi dobře připojí přes wi-fi a pak můžete fotky posílat mailem a vstupovat na sociální sítě. Lze nastavit i Direct wi-fi, aby přístroj komunikoval s chytrým telefonem (kvůli dálkové spoušti především), nebo aby přímo posílal obrázky na tablet, případně větší množství podobných zařízení naráz. Zde, zdvořile řečeno, je skutečně velký prostor k zlepšování. Hardware je tu na míle před softwarem. Věřím, že to u Samsungů vědí také a že bude brzy upgrade všeho, co se softwaru týká. Velmi jednoduše se daří odesílání fotek do Google+, na to je to všechno směrováno. Android je googlí operační systém, takže si Google ohřívá svoji polívku. Nahrávání na Facebook je zde zmatenější než je to na Samsungu WB 850 F. Facebook není v základní nabídce sdílení, tam najdete Picasa (samozřejmě googlí aplikace), Instagram, ChatOn a Dropbox, nikoli Facebook. Je třeba si stáhnout Facebook jako aplikaci, načež se aktivuje přihlášení do aplikace Samsung Galaxy. Tady je třeba si rozmyslet, zdali chcete na příští údobí svého života se Samsung Galaxy žít, protože po vás chce vědět všechno, chce vás celého. Rozhraní je zcela jiné a o intuitivnosti zde není ani řeči.

Obrazová kvalita je velmi dobrá na kratší straně zoomu, kdy je úhel záběru odpovídající 23 mm. To už je hodně širokoúhlý objektiv a pěkně světelný, F2.8. Ta delší strana je skoro pětistovka se všemi důsledky. Nádherný displej poněkud klame tělem, protože máte pocit, že fotky jsou jak z brusu a nastává zklamání před monitorem. Velmi doporučuji prioritu času s nastavením aspoň 1/640 sec a automatické ISO, ale i pak je kresba na delším koni měkká. Navíc, vysoké ISO není silná stránka přístroje, 800 je jakž takž v pohodě, ale 1600 je už silně zašuměné. Dodám ještě, že světelnost je na té delší straně F5.9, taže ve slabším světle se na 3200 ISO snadno dostanete. Nikdo vás samozřejmě nenutí fotit na 21násobný zoom, v oblasti kolem 10x je kresba zcela uspokojivá. Na otázku, proč se vyrábějí málo použitelná ohniska je jediná odpověď typu „lidi to chtěj“.

Shrnutí Samsung Galaxy je vpravdě průkopnický fotoaparát. Takto řešený další přístroj na trhu není a to jistě ocení milovníci unikátních řešení. Být první a jediný má své výhody – v originalitě, ale také nevýhody. Přístroj je do značné míry oběť marketingových chytráků. Jinak si nelze vysvětlit fakt, že sice akceptuje vaši SIM kartu, ale neumí telefonovat, takže komunikovat můžete jen přes Skype nebo jiné VOIP aplikace (voice over internet protocol, telefonování přes internet). Potom musíte tahat s sebou dva přístroje, v podstatě stejně velké, foťák a mobil. Snaha donutit zákazníka si koupit dvě zařízení místo jednoho je sice dojemná, ovšem pro zákazníka nepříliš praktická. Přístroj stojí v prosinci 2012 cca 13 tisíc. S ohledem na originálnost řešení je to cena zdá se rozumná.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16



Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Samsung Galaxy .