Nezařazené

Samsung EX2F – ultrasvětelný kompakt

Doposud neslýchanou světelnost má kompakt od Samsungu s rozsahem F 1.4 – 2.7 s rozsahem ohnisek odpovídajícím 24-80. Rozlišení má rozumných dvanáct mega.

Doposud neslýchanou světelnost má kompakt od Samsungu s rozsahem F 1.4 – 2.7 s rozsahem ohnisek odpovídajícím 24-80. Rozlišení má rozumných dvanáct mega.

Jde o kompakt s tělem z hořčíkové slitiny se snímačem 1 / 1.7 palce (7.44 x 5. 58) CMOS se zpětným osvitem. Střízlivý je i rozsah ISO – 80až 3200. Počítá se s tím, že takto světelný objektiv žádné divočiny v oboru citlivosti nepotřebuje. Objektiv je stabilizovaný, ostření na kontrast se specializovaným senzorem, což je další neobvyklé řešení (běžně je pro ostření používaný sám snímač). Takto ambiciózní přístroj nabízí i RAW formát. Třípalcový displej je výklopný a přetáčecí, typu AMOLED. K přístroji lze dokoupit elektronický hledáček, případně externí fleš. Video je full HD formátu H.264, zvuk mono. Zápis je na kart rodin SD. Výstupy jsou USB 2.0 a HDMI, je zde zabudovaná wi-fi. Ta umožní přístup k internetu, ale také dálkové ovládání včetně dálkového hledáčku. Přístroj váží 294 g a měří 112 x 62 x 29 mm.

 


 

Hlavní atrakcí je samozřejmě objektiv přístroje. Sestává z jedenácti členů v devíti skupinách, přičemž čtyři jsou asférické. Výrobce uvádí, že objektiv má o 20% větší světelnou propustnost, není jasné, jak je to myšleno a s čím se u porovnává. Aby se využila vysoká světelnost k pořizování snímků s malou hloubkou ostrosti, je zde k disposici šedý ND filtr, který umožní prodlužovat dobu osvitu (při světelnosti F 1.4 by samozřejmě mohla vyjít i neúnosně krátká za hranicí rozsahu, takže by se světelnosti nedalo využít). K disposici je i duální stabilizace, optická a digitální – tato „digitální stabilizace“ v marketingové mluvě obvykle znamená automatické navýšení ISO v nízkých světelných hladinách, což zřejmě nebude ten případ.

Rozsah ohnisek je volen „na široko“. Ekvivalent 24 mm pokládám za ideální pro živou kontaktní fotografii a 80 mm je příjemné portrétní ohnisko, případně je to bezpečné ohnisko pro „street fotografii pro nesmělé“. Přístroj umožňuje plnou kontrolu nad obrazem, tedy plný manuál a obě priority (čas a clona) – s potěšením lze zaznamenat přítomnosti wi – fi jako volby na kruhovém voliči režimů. K ovládacím prvkům patří i roller na přední stěně.

Za zmínku stojí výchozí cena, je 550 dolarů. Je to samozřejmě nejvyšší cenová kategorie pro klasický kompakt, ovšem toto je přístroj nabitý různými nej“, takže korejský výrobce se chce prodat dopředu nejen kvalitativně, ale i agresivní cenovou politikou.