Nezařazené

Sám sobě polarizákem

Polarizační filtr je nákladné a také velmi oblíbené příslušenství. Ztmavuje modrou oblohu,upravuje barvy, zmírňuje odlesky ataky chrání objektiv. Dnes si ukážeme jednoduchý postup, jak efekt polarizačního filtru napodobit – aspoň co se ztmavené oblohy týče – softwarově. I v Zoneru!

Polarizační filtr je nákladné a také velmi oblíbené příslušenství. Ztmavuje modrou oblohu,upravuje barvy, zmírňuje odlesky ataky chrání objektiv. Dnes si ukážeme jednoduchý postup, jak efekt polarizačního filtru napodobit – aspoň co se ztmavené oblohy týče – softwarově. I v Zoneru!

Na obrázku vidíte kostelík v městečku Nerežišča na chorvatském ostrově Brač. Z kamenné střechy tam roste borovice, je to taková místní kuriozita. Vyfotil jsem to Olympusem OM-D a polarizační filtr mám, na ten nezapomínám, stejně jako na přechodový filtr, ale pečlivě jsem jeden i druhý nechal doma. No a obloha je taková o ničem. Na proklik uvidíte všechny ukázky větší.

 


Tak co ji ztmavit? Jsou editory, které dovedou měnit sytost a světlost jednotlivých barevných segmentů. Selektivně dovede upravovat barvy Photoshop i PS Elements, moc hezky to umí corelí Paint hop Pro, výborně si v tomto ohledu vede ACDSee Pro. Jenže Zoner neumí HSL (hue – saturation – lumination). Mohli bychom dát oblohu do výběru a ztmavovat ji, ale to mi připadá takové nedůvtipné.

Využiju triku zvaného prolnutí.

Zkuste si zvolit nástroj štětec, zvolte dejme tomu černou barvu a režim (poslední položka parametrů těsně nad obrázkem vpravo) nastavte na měkké světlo. Pak zkuste po obrázku malovat. Nezačerníte ho, nicméně zasažené partie ztmavnou. Lze měnit sílu efektu. Když naopak zvolíte bílou, budete zesvětlovat, oranžovou dosáhnete efektu oteplovacího filtru. Je to velmi užitečná věc, tohle prolnutí měkké světlo, používá se to snadno a efekt je veliký.

Jenže těžko bych pomaloval štětcem oblohu. Půjdu nato jinak a využiju schopnosti Zoneru pracovat s jednou pracovní vrstvou.

Nejdřív převedu obrázek do černobílého, metodou efekty – míchání kanálů. Vhodným nastavením červeného, zeleného a modrého kanálu dosáhnete toho, aby obloha doslova zčernala. Musíte potlačit modrou a vhodně nastavit zelenou a červenou – obě do plusu. Zde je to pro jednoduchost červená plus 200, modrá mínus 200 a zelená plus 75, ale těch možností je pochopitelně mnohem víc. Důležité je, aby korpus kostela moc nezesvětlal.

 


Když je hotovo, dáme OK. Obrázek se zásadně změnil, obloha je černá. Je ovšem černobílý.

Teď z něho musíme vyrobit vrstvu. Celý obrázek uložíme do schránky, známou metodou

  • Ctrl A vyberu vše
  • Ctrl C zkopíruju do schránky

Obrázek se ovšem nezměnil, je pořád černobílý.
Příkazem CTRL Z (=zpět) se dostanu zpátky do původní barevné podoby, jak obrázek vypadal, když jsem ho otevřel. Na něj vložím vrstvu příkazem CTRL V. Zase zčerná, ale pozor, je to samostatná vrstva, pod ní leží barevná varianta! Nezbývá než vrstvu s barevným obrázkem prolnout. Nastavím prolnutí – stejně jako když jsme si to ukazovali na příkladu štětce – na měkké světlo.

 


No a efekt se dostaví okamžitě. Obloha výrazně ztmavne. Efekt mohu regulovat nastaveném krytí – když je 100%, tak je maximální, mohu ho snižovat. No a výběrovým štětcem nastaveným na „ubrat z výběru“ mohu regulovat aplikaci na různé partie obrázku.

 


 


Zaujal vás tento jednoduchý postup?
Zavedl jsem nový výukový systém „editace pro tři“. Mám v Dolních Břežanech ateliér a v něm je místo pro tři posluchače – na kurzech práce s PC. Kurz je rozdělen na šest dvouhodinových lekcí a ty jsou vždy v pondělí, buď od 15 do 17 a pak od 18 do 20 hodin. Posluchač si zakoupí za 6000 i s DPH voucher na 6 lekcí. Vždy ve čtvrtletí vypisuju osm termínů a posluchač si vybere, které z nich se mu hodí.

 

Proč to tak je: za jednou, za dvakrát se nikdo nic nenaučí. Celodenní výuka editace nevede k dobrým výsledkům, protože hlava to nebere a nestačíte nové informace vstřebat. Tři měsíce a šest lekcí je tak akorát, abyste stačili vše vstřebat a zažít. Proč tři posluchači? Jeden je sám voják v poli a není to moc příjemné a víc než tři je moc – třem se mohu polně věnovat. Učím základy Photoshopu, eventuálně Elements, a Zoneru. Posluchač dostane přístup na webovou stránku, kde se registruje na jednotlivé lekce. Průběžné poradenství je samozřejmé. Pokud byste měli zájem o podzimní běh, se lze přihlašovat ZDE v administraci Ateliéru fotografické praxe.