Aktuality, Fotografujeme

S fotoaparátem za mlhami

Mlha je úžasné fotografické téma. Přítel našeho webu Vlastimil Raška (tady máte06)poslal pár svých fotografií a doplňuje poznámkami, jak k tomuto úžasnému tématu přistupuje.

Když nastane čas mlh, je to pro mne vzrušující období. Minimum spánku a od tmy do tmy v přírodě. Když je rozdíl v teplotě od večera do rána alespoň deset stupňů a větší vzdušná vlhkost je výskyt mlh skoro pravidlem. Je dobré vyhledat lokality, kde se mlhy tvoří už za světla, a jezdit tak na větší jistotu. Já hledám údolí s nějakou vodou, potokem nebo rybníkem, pak blízkou vyvýšeninu odkud je na údolí dobře vidět, nejlépe proti východu a pak sleduji předpověď počasí.

Snažím se být na místě už za tmy a najít dobré místo, eventuálně rychle vyhledat jiné, pokud se ve vytipované lokalitě mlha nevyskytuje a je třeba ve vedlejším údolí. Mlha je živý organismus, je neustále v pohybu, mimo situace, když opravdu hodně mrzne. To zmrzne a znehybní i ta mlha. A někdy taky fotograf.

Když vyjde slunce mlha rychle stoupá, efekty v protisvětle se v mžiku mění a někdy je nutné rychle změnit stanoviště a začít jinde a jinak, podle situace. Jedna z výhod, kterou nám mlha poskytuje, je separace pozadí a potlačení rušivých prvků s dominancí blízkých předmětů.


Takže ta mlha a velmi nízká oblačnost kterou jako řidiči proklínáme, je pro fotografa významným výtvarným krajinným prvkem a obrovskou šancí pořídit výjimečné záběry.

Vlastimil Raška