Nezařazené

S dotykáčem u barmského kováře

Na poslední fotovýpravě v Barmě jsem fotil přístroji Fujifilm X-E1 a Olympusem OM-D. Tento druhý přístroj disponuje výklopným dotykovým displejem. .

Na poslední fotovýpravě v Barmě jsem fotil přístroji Fujifilm X-E1 a Olympusem OM-D. Tento druhý přístroj disponuje výklopným dotykovým displejem. .
Tedy, abych upřesnil: nepotřebuju jezdit do Barmy, abych se přesvědčil o výhodách výklopného dotykového displeje. Používám ho často a to byl ostatně důvod, proč jsem si Olyho OM-D opatřil a proč jsem si bral právě Olyho do Barmy a ne full frame zrcadlovku. Zajímá mě hlavně živá fotka lidí. Tato série vznikla u kováře na trhu ve vesnici Nampan na břehu jezera Inle v myanmarském státě Šan. Ve vesnici se toho dne konal trh, ty zde rotují kolem jezera a každý všední den jsou v jedné z pěti vesnic, tentokrát to bylo v Napanu.

Barmánci jsou velmi tolerantní vůči fotografování. Nebojí se, že jim ukradnete duši a rádi se podívají na displej vašeho přístroje, jak se fotka povedla. Ale co je to platné. Je něco jiného, když na někoho míříte obrovitým foťákem o váze tři a půl kila a je něco jiného, když v prstech držíte mrňouse a ani ho nedáváte k oku. Dotykový displej umožňuje ostřit na vybrané místo a exponovat dotykem prstu, jak jednotlivé obrázky, tak i série. Výklopný displej vás dostane k zemi, aniž byste se po ní museli plazit. Moc výhodné v zemi, kde se všechno děje jaksi přízemně a na židle si tu nepotrpí.

Tak vznikla tahle série. Vidíme jednoho ze tří kovářů, kteří na trhu fungovali. Nechal jsem si udělat sekyrku. Nejdřív jsem si myslel, že koupím jednu zde nabízenou.


Ty ale nebyly na prodej, jak se ukázalo. Kovář trval na to, že mi musí sekyrku vyrobit. Ona je to jakási sekyro – mačeta, funguje ale velmi dobře.


Na ostření břitu na to měl kolegu specialistu.


On sám se věnoval samotnému kování, za dopingu betelovým doutníkem.


V poslední fázi čepel zasadil do rukojeti.


Vlastně… v opravdu poslední fázi čepel zabalil do rozmáčeného palmového listu a teprve pak mi sekerku prodal. Byla drahá a já nesmlouval. Na naše peníze stála 100 Kč (jednička a dvě nuly).


Ale zpátky k fotografování. Ten dotykový výklopný displej hodně usnadní realizaci oné staré zásady „buďte nenápadní“ a „snažte se splynout“. Lidi si vás nevšímají. Nejsou na výklopné displeje zvyklí. Oni jsou zvyklí spíš na chytré telefony…