Nezařazené

Rok 2014 je za obzorem

Co nás v něm čeká na fotografickém nebi? Za pár dní bude CES a hlavně – Photokina se koná na podzim. Je na co se těšit… ale co to bude?

Co nás v něm čeká na fotografickém nebi? Za pár dní bude CES a hlavně – Photokina se koná na podzim. Je na co se těšit… ale co to bude?

Jistě bude pokračovat nástup výrobců – nikoli klasických, ale původně elektronických, Panasonic, Samsung a Sony. Sony hodlá přijít každých půl roku s něčím zásadně novým, jako je kompakt s výměnnými objektivy a čipem 24×36 mm Alfa 7 a Alfa7R. Tady jsou už oznámené nové objektivy a rád bych se v tomto roce dočkal nového modelu A7, který by měl rychlejší ostření. Sony se tedy ve full frame zabydlil, a co udělají ti ostatní? Zvědové vyšťourali jakýsi Samsung NXF-1 mezi chystanými modely a usoudili, že by to mohl být plnoformátový přístroj. Moc bych se tomu nedivil, ctižádost Korejců je bezmezná. Navíc oficiálně oznámili, že pracují na „čipu pro profesionální přístroje“ a Samsung podal patent na full frame objektiv 28/1.4. Objevily se i zprávy, že Panasonic pokládá Micro 4/3 za přechodný formát a pracuje na CFF formátu, Compact Full Frame. Tedy na tom, co Sony už realizoval… Na full frame téměř jistě pracuje Pentax a FF K3 by snad měla být předvedena na Photokině. Nikdo ho neviděl, ale už se spekuluje, že by měl být pěkně retro jako Nikon DF.


Na co se hodně čeká je nástupce Canonu 7D. Ten už vstupuje do čtvrtého roku existence a na trhu je výtečný Nikon D7100. Zasloužil by duální procesor Digic5+ a těch 19 ostřicích bodů je dnes málo – až na to, že 7 D dodnes ve výkonu ostření sedmička směle soupeří s profi modelem Canon 1DX. Čeká se i megapixelové monstrum, které by se za Canon postavilo proti Nikonu D800. No a v roce 2014 máme čekat záplavu nových objektivů Canon.

Pokud jde o Nikon, zde se čeká na nástupce D4, která má taky svůj čas, nicméně u těchto špičkových výrobků už nemůžeme očekávat nějaké zásadní zlepšení. Okympus je velmi tajnosnubný, hodlá pokračovat ve vývoji systémových kompaktů PEN a OM-D a sází na optiku třídy Pro. Jestliže olympusí společník ve třídě MFT Panasonic snad naznačuje, že by mohl Micro 4/3 formát opustit, u Olympusu to je velmi nepravděpodobné vzhledem k úsilí vynaloženému na MFT. Jenomže červíček tu je… Do Olyho hodně investoval Sony a ten už plnoformátový kompakt nabízí…

Nechme se tedy překvapovat a věřím, že to bude příjemné.