Nezařazené

Ricoh CX6

Už dlouho jsem se tu nezabýval výrobky zajímavé firmy Ricoh. V naší zemi není značka hojně zastoupena a v poslední době se jí ujala až firma Milana Škody. Ricohy jsou tradičně technické lahůdky a opravdu to není aparát jaksi pro každého.

Už dlouho jsem se tu nezabýval výrobky zajímavé firmy Ricoh. V naší zemi není značka hojně zastoupena a v poslední době se jí ujala až firma Milana Škody. Ricohy jsou tradičně technické lahůdky a opravdu to není aparát jaksi pro každého.

Jaký je a komu je určen Je to v podstatě velmi jednoduchý desetimegový kompakt se stabilizovaným čipem 1 / 2,3 palce (se zpětným osvitem), procesor je Smooth Imaging Engine IV. Jeho zoom má ohnisko odpovídající rozsahu 28 až 300 mm kinofilmového aparátu. Lze zde nastavit postupné zoomování, takže pak přepínáme na ohniska 28 – 35 – 50 – 85 – 105 – 135 – 200 – 300. Neobvyklé? Vždyť říkám, že Ricoh miluje neobvyklá řešení. Plynule ovšem lze zoomovat také. Objektiv je světelný F3.5 – F5.6 a ostří od 30 cm, v makru už od 10 mm. Není běžné, že se makro dá použít i v režimu telefoto. Dodejme ještě, že objektiv má 10 členů v sedmi skupinách a 4 z členů jsou asférické s 5 asférickými povrchy. Zoom je umocněn ještě softwarově a teoreticky lze dosáhnout doslova šíleného ohniska 2880 mm. V praxi ovšem je už to 300 mm ohnisko, jak se říká, až nad hlavu.


Ostření je na principu analýzy kontrastu, jak je to na kompaktech obvyklé. Ricoh už od předchozího modelu CX5 používá „hybridní autofokus: ostření je podporováno „distančním sensorem“, což je princip měření odraženého infračerveného světla. Praktická použitelnost je problematická, nicméně nutno uznat, že tento CX6 ostří vcelku svižně. Když už jsme u specialit, další v nabídce je „super-rozlišení“, tedy „super-resolution“, protože zde není česká lokalizace. Jde prakticky o výrazné softwarové doostření obrazu. Rozsah závěrky je od 8 sec do 1 / 2000 sec. Rozsah citlivosti je od 100 do 3200 ISO. Displej je třípalcový s vysokým rozlišením 1,23 milionů bodů. Fotit lze v automatu, ale také v jednoduše ovladatelných režimech priority clony a času, přičemž clona se zde přepíná z extrému do extrému, kdežto čas volím plynule. Zapisuje se na SD karty až po SDHC (32 GB). Akumulátor je typu DB-100 a měl by vydržet 260 fotek, míry jsou 103.9 mm x 58.9 mm x 28.5 mm, hmotnost 200 g i s baterkou a kartou.

Ovládání a menu
Přístroj je určen nepoučenému publiku, takže většina lidí asi využije hlavně zelenou volbu na kruhovém voliči na horní stěně. Nutno podotknout, že menu asi nevyhraje hlavní cenu v grafickém designu jak přehledností, tak grafickým pořešením a je poněkud nepochopitelné, proč tedy ten displej má přes jedno mego rozlišení. Přehlednost se mu všem upřít nedá a je zde i průběžná nápověda, pravda, v angličtině, takže se vám dostane vysvětlení, co znamená scénický režim „golf“, kupříkladu. Ale popořádku, začněme od Adama, tedy od kruhového voliče na horní stěně. Zelený foťáček je normální automat, s-auto je automatická volba režimů. To je inteligentní automatika, kterou mohu vřele doporučit – s ní si přístroj opravdu ví rady a lze se mu svěřit do rukou. Foťáček s písmenem C je Creative Shootiung Mode, tedy zde jsou kreativní filtry. Moc jich není, ale jsou velmi dobré. DR vede k podivuhodně plastickým obrázkům, je to „dynamic range“, zdá se že HDR plus tonal mapping. Rozhodně to stojí za experimentování. Bleach Bypass je „zmršovací filtr“ redukující barevnost, také velmi zajímavá věc. Vysoce kontrastní čb fotky jsou opravdu hodně kontrastní a asi by bylo dobré pro ně volit minimálně kontrastní osvětlení. Nalezneme tu i „miniaturu“, tedy lokální rozostření, změkčovací filtr a divoce rozházené barvičky.




Zajímavě zachází tento přístroj se sériovým focením. Tato volba je na kruhovém voliči a je to frekvence 5 snímků za vteřinu jako výchozí frekvence. Stiskem tlačítka Menu najdeme širokou nabídku, kdy v rozlišení 640 x 480 lze pořídit až 120 snímků za sec. To je vlastnost, která by pro speciální účely mohla být užitečná.

Z běžných funkcí zde překvapivě chybí panorama, dokonce ani ne asistenční panorama nabízející překryv přechodových pásem.

Jak se s ním fotí
Není to žádný rychlík, startuje za 3 sec. Ostření za slušných světelných podmínek je v mezích normy, za nižších světelných hladin je značně loudavé. Objektiv kreslí vcelku slušně, soudková vada při nejkratším ohnisku je tolerovatelná, objektiv má odolnost vůči aberaci, jak vidno na ukázce z kraje fotografie v poměru 1:1.


Přístroj je vybaven snímačem CMOS se zpětným osvitem, nikdy jsem se nedal přesvědčit, že zpětný osvit je nějaká velká výhra vůči přednímu osvitu. Šum je zde patrný už při 100 ISO, při vyšších ISO se zde šum řeší multiexpozicí, pravda, poněkud na úkor ostrosti. Vyzkoušíte si třeba scénický režim Noční krajina – multiexpozice funguje poněkud podivně – ozve se jen jedno klapnutí závěrky, ovšem to je jen zvuk, se skutečným chodem přístroje to samozřejmě nesouvisí.

Shrnutí
Ricoh CX6 je kompaktní fotoaparát určený k běžnému fotografování a pro tento účel je dobře vybaven. Nabízí bez uvozovek inteligentní automatiku, která zvládá většinu světelných situací. Za cenu v této třídě neobvykle vysokou získá zákazník přístroj, který hned tak někdo nemá. V prodeji je u firmy Škoda v Praze v Jungmannově ulici.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12