Nezařazené

RAW v mobilu

Pro časopis Stereo Video připravuji srovnávací recenzi šesti špičkových mobilů. Klid, jde o prosincové číslo, včas upozorním, až to bude na spadnutí. Dnes je jedno z kritérií špičkovosti RAW. Je to dobře nebo špatně? Nad tím uvažuji, když se probírám šesti kusy toho nejlepšího, co se dnes vyrábí.

Pro časopis Stereo Video připravuji srovnávací recenzi šesti špičkových mobilů. Klid, jde o prosincové číslo, včas upozorním, až to bude na spadnutí. Dnes je jedno z kritérií špičkovosti RAW. Je to dobře nebo špatně? Nad tím uvažuji, když se probírám šesti kusy toho nejlepšího, co se dnes vyrábí.

Nebudu dělat tajemného, stejně bych to neuměl. Jde o HTC 10, Huawei P9, iPhone 7 Plus, Samsung Galaxy S7 edge, Xperii X Performance, a neprůstřelnou Motorolu X Force. Mám taky za úkol ukázat růžovým prstíkem na toho nejlepšího. Určitě to nebude iPhone, jakkoli jsem s ním svázán, anžto jsem iphonistou už šest let a momentálně mám model 6S. Proč ten hněv? Přijít s novinkou iPhonem sedmičkou, která se v podstatě od šestky neliší, a říct, že to skutečně nové bude za rok, to je řemenice na rakev Steve Jobse, aby se v hrobě obracel centrifugální rychlostí. Škoda dalších slov.

Chtěl jsem se zastavit u RAWu a ne se otírat o Apple.
Už dříve jsem se k věci vyjádřil v tom smyslu, že jsem před RAW v mobilu rozvrkočen jako komtesa Liliana před hrabětem de Mauriac. Pořád se držím vize, že mobil je: ven z kapsy, cvak a pošlu ven. K tomu slouží JPEG perfektně. RAW, připomenu, je datový soubor, obsahující hodnoty sejmuté expozicí z čipu. Není to fotka, je to podklad pro generování fotky. V mobilech se RAW vždycky ukládá v univerzálním formátu DNG, tudíž nevyžaduje specifický konvertor. Univerzální konvertor DNG je volně ke stažení a lze ho implementovat kamkoli, typicky u nás do Zoneru libovolné novější verze. Nicméně, v každém případě je nutno se s obrázkem v RAW formátu pinožit a něco s ním dělat.

Taky nemusíte, taky stačí nastavit dávkový proces a vysypat obrázky převedené do JPEG z jedné vody šup na plot. Ale pak to postrádá smysl.

Herkules na rozcestí
Takže jak? Mobil je především obrazový zápisník, máme ho pořád u sebe, něco vidíme, cvaknem to a pošlem kamarádovi. To je jeho hlavní funkce.
Jenže ono se stane, že vidíme něco, co stojí opravdu za zaznamenání a pak nám zatrne, že v tom mobilu je čip 1/ 2,3 palce a doma máme zrcadlovku nebo MFT nebo jednočipový kompakt, jenže v šupleti a ne tady na place. Nezbude než to zaznamenat tím 1 /2,3 palcovým čipem. Ony ty mobily dnes dělají divy. Mají v sobě čtyř, mnohdy osmijádrové procesory. Ty by mohly pohánět atomovou elektrárnu, kdyby jim to Hnutí Duha povolilo. No a některé dovedou RAW a dostanu se k jádru věci, které předvedu názorně.

Ony ty mobily zásadně fotí souběžně do RAW a JPEG, pokud RAW dovedou a nastavíme je do tohoto režimu. Tady je ukázka právě z toho Huawei P9:


Vlevo je DNG a vpravo JPEG. Nemusíte ani proklikávat, abyste měli jasno: ten vpravo JPEG je lepší, ten nalevo DNG je chcíplotina s přepálenými jasy.
Háček je v tom, že to, co vidíme vlevo, je jen informační náhled, nikoli skutečné DNG. Ten DNG je soubor dat a ten se musí nejdřív vyvolat a vygenerovat. To co vidíme je jenom náhled.
Druhý pokus:
Zvětšíme srovnání na 200% zobrazení. RAW vlevo, JPEG vpravo. Ten JPEG je větší než náhled DNG. To je obvyklé, jen prestižní foťáky, např. Canon a Nikon, mají náhledy RAWu v plné velikosti. Ale i tak je vidět, že je ten JPEG výraznější.


Náhled RAW (DNG) je vyblitý rozmazaný chcípáček. Abychom měli později srovnání, toto je 100% výsek z JPEG obrázku:


Teď natáhnu DNG do Photoshopu a zpracuju. Zde je porovnání výsledků:


A ten výsek 100% ze zpracovaného obrázku? Ten je zde:


Abyste si to mohli porovnat sami, toto je původní verze JPEG, jak vypadla z foťáku:


Vyvolaný RAW převedený do obrazového formátu je zde:


Shrnutí:
V mobilu získáme silně zpracovaný JPEG, zaměřený na maximální efekt. Je určený pro zobrazení v malém formátu: na displeji mobilu, na tabletu, v sociálních sítích vypadá skvěle. Nesmíme ho ale zkoumat ve velkém rozlišení a jeho slabá stránka jsou místa vysokých jasů.

V seriózním převodu z RAW (a není to nic těžkého, lidi se toho bojí zbytečně, je to úprava jako každá jiná) dojdeme k podstatně lepšímu výsledku.

Zůstává otázka, proč hýml to ten foťákpořádně nezpracuje sám, když má v sobě čtyř i osmijádrové procesory?
Musel by odpovědět pan Huawei, já si jenom myslím že je to proto, že ten procesor má toho na starosti podstatně víc, než aby se staral o naše fotky.