Nezařazené

První fotky s iPhone 4S

V pátek mi ho přivezli a v sobotu a neděli jsem s ním byl na Digiforu. Mobil je opravdu ve všem všudy rychlý, i webové stránky stahuje rychleji. Ovšem nás zajímá fotoaparát. Už dopředu jsme věděli, že bude dělat osmimegové fotky, tedy dělá je 3364 x 2448 pixelů. Má nový objektiv s výbornou světelností F 2.4 a fotky zpracovává čip A5.

V pátek mi ho přivezli a v sobotu a neděli jsem s ním byl na Digiforu. Mobil je opravdu ve všem všudy rychlý, i webové stránky stahuje rychleji. Ovšem nás zajímá fotoaparát. Už dopředu jsme věděli, že bude dělat osmimegové fotky, tedy dělá je 3364 x 2448 pixelů. Má nový objektiv s výbornou světelností F 2.4 a fotky zpracovává čip A5. Zajímavou vychytávkou je možnost dostat se k foto – ikonám dvojím stiskem kulatého home tlačítka, nicméně objevuje se mi nativní fotoaparát a cameramatic, ale už ne Hipstamatic, True HDR, X Proces a expozimetr, což jsou legrácky, které jsem si do iPhonu natahal. Výborný je ten True HDR, samozřejmě na výrobu HDR fotek, stačí mu jen dva snímky exponované na extrémy. Takhle vypadá HDR fotka, pořídil jsem ji při psaní tohoto článku, to vlevo nahoře je stínítko z matného skla stolní lampy… Připusťme, že je to dost dobrý výkon… Je to v plném rozlišení 3248 x 2432, takže aplikace neškobrtla ani při přehodu na jiný formát. Expoziční údaje jsou 1/60 na F 2.4 při 64 ISO. Při bližším ohledání uvidíte dvojitou konturu stínítka, holt je to focené z ruky…

 


Zabývejme se ale nativním fotoaparátem iPhone. Rozhraní je stejné jako na iPhone 4, tedy nahoře jsou tři tlačítka, jedno zapíná a vypíná blesk, střední tlačítko nastaví mřížku a zapne vypne HDR a třetí (vpravo) přepíná přední a zadní objektiv. Na liště vpravo je nahoře šoupě na přepínání videa a focení, uprostřed je spoušť a dole je ikonka složky s obrázky. Fotit ale lze i tlačítkem +, které normálně ovládá hlasitost. Pěkné, nicméně pokud chcete držet iPhone tak, aby byl objektiv vlevo nahoře (z pohledu fotografa), tlačítko je vespodu a musíte exponovat palcem. Anebo otočit aparát na hlavu, což je drobet na hlavu. Obrázek je stažený z webové stránky iPhone 4S, takže "hlavou dolů".


Poklepem na displej lze vydolovat šoupátko na digitální zoom. Zbavíme se ho nejsnadněji pohybem vlevo, tedy přechodem do galerie pořízených obrázků. Jednoduchým poklepem zvolíte ostřicí bod, eventuálně bod kde bude hlavní váha při měření expozice. To je fakticky jediná možnost, jak se vyvarovat přepalů. Ani v nové verzi nelze nastavovat prakticky nic.

Focení je, jak jsem řekl, rychlé, především je možné fotit relativně rychle po sobě. Při focení nemáme žádné údaje na displeji, takže nevíme, jakou expozici přístroj zvolil. Takže na Digiforu, tedy v prostoru s poměrně nízkou světelnou hladinou, vycházela expozice kolem 1/20 sec / F 2.4 a ISO stouplo na 320. Večer jsem pak fotil na návštěvě a tam ISO dostoupilo hodnoty 640. Na fotkách je zřetelný šum, nicméně musíme mít na mysli, že jde o kompakt. Je poněkud na štíru s dynamickým rozsahem a samozřejmě se šumem, ovšem pokrok je zde obrovský. Kvalita se blíží low end kompaktu a to je na mobil obrovský úspěch. Kvalitu můžete posoudit sami. Fotky – s výjimkou č. 4 – nejsou upravované. Zachoval jsem si samozřejmě nadstavbu zvanou Cameramatic ver. 1.4.1, fakticky sadu filtrů. Tentokrát to dělá šestimegové obrázky.


Když pomyslím, že podobně ptákovské obrazy byly zcela vážně vystavované i na Digiforu, pomáhej nám pánbu. Nešť. S mobilem iPhone 4S jsme se zase o velký krok přiblížili ideálu „foťák pořád s sebou“. No a zde jsou slíbené ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12