Nezařazené

První byl Kodak

Americký deník New York Times připomněl vynález digitální fotografie. Došlo k němu v roce 1975 a vynálezce se jmenuje Steven Sasson. Je velmi uctívaný, od roku 2011 je ve Dvoraně slávy vynálezců a nadále pracuje pro Kodak. Ten už digitální fotoaparáty nevyrábí, tak to chodí. A jak to začalo?

Americký deník New York Times připomněl vynález digitální fotografie. Došlo k němu v roce 1975 a vynálezce se jmenuje Steven Sasson. Je velmi uctívaný, od roku 2011 je ve Dvoraně slávy vynálezců a nadále pracuje pro Kodak. Ten už digitální fotoaparáty nevyrábí, tak to chodí. A jak to začalo?

Steven Sasson (narozen 1950) nastoupil u Kodaku v roce 1973 hned po absolvování Brooklyn Technical High School. Začátečníkovi dali mizerný úkol, aby prozkoumal, jestli by se dalo něco užitečného dělat s elektrickou součástkou vynalezenou pár let před tím. Jmenovala se CCD. „Myslím, že mi to dali proto, abych nepokazil něco jiného,“ vzpomínal pak na to. Brzy přišel na to, že lze převádět světelnou energii na elektrickou, ale elektrický náboj u mizel. Napadlo ho, že by se dal digitalizovat a data skladovat v RAM paměti a poté zapisovat na magnetofonovou pásku. Vypadalo to takto:


Kodak

Nezbývalo než vymyslet, jak by se získaný obraz dal předvádět. „Byl to fotografický systém, který měl předvést ideu plně elektronické kamery, která nepotřebuje film a fotografický papír a žádný další spotřební materiál, aby zachytila a předvedla fotografický obraz.“ Sasson ho tedy předváděl na televizní obrazovce.


Kodak

„Expozice trvala 50 milisekund, avšak záznam na pásku trval dalších 23 sekund,“ vzpomínal Sasson. „Vyjmul jsem kazetu, předal ji asistentovi a ten ji strčil do naší přehrávací jednotky. Po 30 vteřinách se objevil černobílý obraz s rozlišením 100 krát 100 pixelů.“ Posle Sassonovy představy by fotoaparát byl HP kalkulátor s objektivem. Už tenkrát uvažoval o přenosu po telefonních linkách.

Odpověď vedení firmy byla jednoznačná. Sasson vzpomínal: „Fotografie tu jsou už sto let, nikdo si na ně nestěžuje, jsou velmi levné, proč by se tedy někdo měl dívat na své obrázky na obrazovce televize?“

Marketing Kodaku chtěl vědět, jak by digitální fotografie mohla s analogem soutěžit. Sasson odhadoval, že by potřeboval dva miliony pixelů, aby dosáhl kvality negativního barevného filmu formátu 110 a vývoj odhadoval na 15 až 20 let. „Samozřejmě ta parta ouřadů nebyla nadšená z řečí, co bude za 18 nebo 20 let, až u firmy sami nebudou,“ vzpomínal Sasson. „Ale dovolili mi pokračovat v práci na digitálních fotoaparátech,na záznamu obrazu a na paměťových kartách.“

Digitální fotoaparát získal patent v roce 1978. Sasson o něm nesměl hovořit a prototypy ukazovat mimo prostory firmy. První skutečná zrcadlovka s čipem 1,2 mega vznikla v roce 1989. Patenty Kodaku expirovaly až v roce 2007, do té doby na nich Kodak vydělával. Digitální fotografie u něho nikdy nezískala volný prostor. V roce 2012 Kodak zbankrotoval. První fotoaparát je k vidění ve Smithsonian´s Museum od American History.