Nezařazené

Profi výbava pro foto i video

Na náš trh vstupuje americká firma ProMediaGear. To slovo „pro“ bývá někdy až zprofanované, tady ale sedí stoprocentně. Mohl jsem si prohlédnout superstativ, gimbalovou hlavu a pak taky úchvatnou kulovou hlavu. Začnu něčím, co jsem ještě nikdy neviděl… takový stativ, který by dosahoval skoro dvoumetrové výšky!

Na náš trh vstupuje americká firma ProMediaGear. To slovo „pro“ bývá někdy až zprofanované, tady ale sedí stoprocentně. Mohl jsem si prohlédnout superstativ, gimbalovou hlavu a pak taky úchvatnou kulovou hlavu. Začnu něčím, co jsem ještě nikdy neviděl… takový stativ, který by dosahoval skoro dvoumetrové výšky!To není nějaký trik nebo aprílová montáž. Je to skutečně karbonový stativ ProMediaGear ProStix TR424L určený především pro filmování, lze na něj naložit kameru až 57 kg těžkou. Nohy mají čtyři sekce, což bývá předmět posměchu, ale tyhle karbonové trubky s desetivrstvých karbonových vláken mají průměr až 42 m. Složený stativ měří 67 cm a váží 2,9 Kg, což je při té mohutnosti neuvěřitelná hodnota. Lze na něj připevnit libovolnou stativovou hlavu se závitem 3 / 8 ´´, ale má půlkulový nivelační adaptér a ten škálu použitelných zařízení ještě rozšiřuje. Nohy mají 3 nastavitelné polohy. Vrcholová deska stativu má v sobě závitový adaptér pro připevnění dalšího příslušenství.

Hlavy jsem si mohl vyzkoušet dvě. Recenzoval jsem tu před časem Gimbal Head Benro GH-1, to byl jeden z prvních na našem trhu, dnes už je to skoro běžná věc, známe gimbaly pro mobily, oblíbený je například DJI Osmo Mobile, předvedl jsme ho tu loni. Gimbal od PMG je Katana Junior a tady mám na něm naloženého Canona 5D Mk III s objektivem 100-400, tedy velmi slušný teleobjektiv o váze cca 1,5 kilo.Takhle vypadá bez foťáku. Je z hliníkové slitiny, váží o fous nad kilo a svorku pro destičku má systém Arca-Swiss. Unese 22 kilo, je tedy určen až pro filmové kamery.Obdivuhodná je preciznost provedení i elegance celého zařízení.Toto jsou samozřejmě zcela speciální zařízení a je to určeno hlavně pro profi video, lépe pak pro film. I cenově je to posazeno hodně vysoko. Stativ stojí 39 tisíc, v nabídce jsou ovšem i méně mohutné, nicméně ceny lidové nemá; gimbal Katana Junior stojí 16 tisíc. Pěkně drahá je i kulová hlava, která mě doslova nadchla, stojí 16 tisíc. Nicméně, vím jak jsou kulové hlavy oblíbené a mnoho mých známých a kolegů mají kulové hlavy v této cenové kategorii. Referoval jsem tu o americké hlavě Acratech, , tu bylo nutno propašovat až z Ameriky, u nás v prodeji nebyla. Obecně vyčítám kulovým hlavám jejich výhodu – že se ve dvou osách ovládají utažením jednoho prvku. Povolíte – a rozhodíte si to. Ty levné hlavy se rozhodí ve třech osách. Jenže tahle ProMediaGear BH1 je tak fikaně konstruovaná, že se sice povolí jen jedno kolečko (mohutné kolo), ale nic si nerozhodíte, musíte pořád laborovat jen ve dvou osách. Ono je to vcelku dobře vidět na fotce:Tady je lépe vidět zářez, který defunuje jednu z obou os. Hlava váží 920 g a nosnost má 9 Kg, tedy unese taky pořádnou kameru.Zkušenost s tím mám opravdu jen krátkou, ale s jinými kulovými hlavami jsem míval taky krátkou – a vždy nepříjemnou zkušenost: namířím, zakomponuju, jsem naučený komponovat na plný formát, přesně, a ono to udělá hup a o milimetr se to pohne. Nenávidím slogan „to se ořeže“. No a když je to kulová hlava za patnáct litrů, což byla třeba ta Acratech, tak to zamrzí. Tady se nehne nic. Utáhnete a konečná. Je to jako odlitek. Takže si myslím, že nároční uživatelé by mohli o této hlavě přemýšlet. Je k dodání v e-shopu ProMediaGear, zde v Česku, za kačky. Nabízejí tam i filtry od Vladimíra Fučíka, což je mi nadmíru sympatické, a taky stativy vyšší třídy, ale ne takové obry, od firmy Sirui.