Nezařazené

Profesionální brašny Tenba

Americká firma Tenba vyrábí fotografické brašny a batohy, určené především profesionálům a pokročilým fotografům, kteří potřebují velkou škálu příslušenství. Naši profesionálové preferují obvykle americkou značku Domke, nicméně Tenba je přinejmenším stejně kvalitní výrobce a co je nesporné – Domke zdaleka nemá takový výběr typů a jejich variant. Nabídka Tenba je skutečně nepřeberná. Jako ukázku jsem si vybral čtyři různé typy – brašnu typu mesenger, klasickou tašku a batoh plus kufřík na kolečkách. Co je k čemu vhodné? Zkusme si tu otázku odpovědět.

Americká firma Tenba vyrábí fotografické brašny a batohy, určené především profesionálům a pokročilým fotografům, kteří potřebují velkou škálu příslušenství. Naši profesionálové preferují obvykle americkou značku Domke, nicméně Tenba je přinejmenším stejně kvalitní výrobce a co je nesporné – Domke zdaleka nemá takový výběr typů a jejich variant. Nabídka Tenba je skutečně nepřeberná. Jako ukázku jsem si vybral čtyři různé typy – brašnu typu mesenger, klasickou tašku a batoh plus kufřík na kolečkách. Co je k čemu vhodné? Zkusme si tu otázku odpovědět.

Tenba Messenger DNA15
Brašny typu Messenger si získaly v poslední době velkou popularitu. Konceptem skutečně vycházejí z pošťácké tašky – typicky se nosí na popruhu na rameni a obsah je chráněn klopnou. Toto řešení má obrovskou výhodu – fotoaparát je vždycky v dosahu, stačí jen odklopit klopnu a máte přímý přístup k obsahu.Vnitřek je rozdělený na oddíly a ty se dají měnit – drží pomocí suchých zipů. Celý vnitřek se dá vytáhnout – to je výhoda, když chceme rozložení jednotlivých oddílů měnit.K výhodám brašen tohoto typu patří nenápadnost – vypadá jako sportovní taška a rozhodně byste nečekali nějaký cenný obsah.Tento model měří 381 x 267 x 178 mm a váží 1400 g. Tahle patnáctka stojí 3400 Kč, to je cena podstatně nižší než kolik stojí Domke. Variabilitu ukáže krátké video:Prodává se v barvách grafit, kobalt, tmavá měď a oliva. Ta patnáctka v názvu naznačuje, že do kapsy brašny se vejde i notebook s patnáctipalcovou úhlopříčkou.
Tenba Messenger za 3400 Kč.

Tenba Cineluxe Shoulder Bag 21
Toto je představitel naprosto profesionální brašny. Je určená hlavě pro profesionální video. Má rozměry 520 x 250 x 350 g a váží 2400 g. Je navržen podobně jako klasické lékařské kufříky – rozepne se zip vedený v ose brašny a jediným pohybem se brašna otevře a veškerý obsah je přímo přístupný. Právě tato okamžitá přístupnost patří k hlavním klasům konceptu – druhá přednost je dokonalé provedení, materiál je nepromokavý, pevný, odolný proti špíně. To ostatně je společný jmenovatel všech výrobků Tenba. Materiál má v sobě i nylon a to je příčina jednak pevnosti, jednak odolnosti proti oděru, ale i špíně.Taška má v názvu slovo shoulder, tedy předpokládá, že se bude nosit přes rameno. To je jistě pravda, ovšem principiálně jde o něco zcela jiného než výše uvedený mesenger. Toto je transportní taška. Předpokládá se, že bezpečně a úsporně pomůže dopravit na lokaci výbavu. Nějaké pobíhání po place nepřichází s touto taškou na rameni v úvahu. Nicméně myslelo se i na pohyb v terénu a k tomu je zde k disposici dvojice popruhů, které změní tašku v batoh.K mání je dražší a podstatně větší (4400 g) varianta Shoulder Bag 24.


Taška stojí 6290 Kč.

Tenba Solstice 24L Backpack 
Toto je reprezentant klasického fotobatohu. Shora má přístup do prostoru pro osobní věci, jako je pláštěnka a jiné potřeby.

 Veliká kapsa poslouží k uložení 13palcového tabletu nebo notebooku. K batohu lze připnout stativ, láhev, případně další nezbytnosti.Sám oddíl pro fotopřístroje a příslušenství je přístupný zezadu, tedy po sejmutí ze zad. Všechny děliče je možno přeskupit podle aktuální potřeby, jsou na suché zipy.Batoh působí důkladným dojmem, nicméně jeho rozměry 300 x 510 x 250 jsou střídmé a váží 1300 g. Poměr objemu a váhy je zde mimořádně příznivý a tím podotkem, že jde o plnohodnotný batoh vhodný k cestám do nepohody v přírodě. Někomu bude vadit absence bočního vstupu. To je ovšem velmi diskutabilní prvek. Boční vstup je nepochybně výhodný u toho typu batohů, které se snadno nakloní, aby byl k bočnímu vstupu přístup. Což bývá zase na úkor pohodlí. Tento batoh je zcela klasický a ke svým objektivům se dostanete až po plném sejmutí ze zad. Batoh stojí 4500 Kč.

Tenba Roadie Roller 21 Hybrid
Zajímavou variantou – ovšem i nejdražší – je tento kufřík na kolečkách. Je to v podstatě varianta na tašku Cinelux, má ale dvoustupňovou roztažitelnou rukojeť a kolečka a jeho rozměry odpovídají předpisům většiny leteckých společností, takže ho lze převážet jako palubní zavazadlo.Zároveň ale má popruhy a dá se nosit jako batoh. Přirozeně že pak ale nemá klasickou ergonomii skutečného batohu a také jeho váha 5300 g ho staví „někam jinam“ oproti kupříkladu zde uvedeného batohu Tenba Solstice.Vejde se do něho opravdu hodně a je to podle mě atraktivní varianta pro fotografy, kteří často cestují letadlem a nenašli zálibu ve vláčení břemene po nekonečných koridorech světových letišť.Shrnutí
Brašny a batohy Tenba mají rozličné provedení a zde jsem ukázal čtyři hlavní směry. Vnitřní prostor mají shodně řešený pomocí měkkých děličů se suchými zipy. Jsou vyrobené z odolné tkaniny s příměsí nylonu, čímž pádem jsou pevné a zároveň relativně lehké. Každý typ se vyrábí ve variantách velikosti.

Já osobně dávám přednost brašnám typu mesenger právě pro pohodlný přístup shora. Jsem ovšem zastánce technického minimalismu, obvykle s sebou nosím tělo a dva objektivy, širokoúhlý a dlouhé ohnisko. Do mesenger brašny se toho vejde mnohem víc – ale pak je nošení na jednom popruhu docela nepříjemné a nic si nenamlouvejme, taky nezdravé.
Z tohoto hlediska jsou lepší batohy a ty nabízí Tenba v širokém výběru. Všechny jsou klasického typu bez bočního vstupu, to může někdo pokládat za nevýhodu.
Variantou jsou transportní tašky a kufříky. Ty kufříky jsou výhodné pro letecký transport, ovšem poměr objem – váha je tu problematický.

Před nákupem je tedy třeba bez unáhlenosti analyzovat svoje potřeby a fotografické návyky: asi bude dobře si vytvořit pár modelových situací, jimiž jsme už prošli a pak si položit otázku, která volba by nám v potížích pomohla.


Chcete se podívat na kompletní nabídku brašen a batohů americké profi firmy Tenba?