Nezařazené

Příběh jedné fotky

Pan Jan Pavlíček poslal do naší soutěže zajímavou fotku – máme zvířecí téma a on poslal snímek ledního medvěda, přátelsky objímajícího psa. Je v průběžném hodnocení na velmi dobrém místě.

Pan Jan Pavlíček poslal do naší soutěže zajímavou fotku – máme zvířecí téma a on poslal snímek ledního medvěda, přátelsky objímajícího psa. Je v průběžném hodnocení na velmi dobrém místě.


Trochu jsem ji zkoumal, jestli to není montáž a nakonec jsem si řekl, že je to nějaká drezůra, cirkus. kdoví co. Další fotky zvířat najdete na autorově webu. Zde je autorovo vysvětlení:

Dozvěděl a dočetl jsem se, že kanadský eskymácký pes je velmi stará rasa, vyšlechtěná v arktických oblastech Kanady. Jeho historie sahá až kamsi 4000 let do historie. Domorodí Inuité tuto rasu vyšlechtili pro práci na drsném a chladném severu. Jejich úkolem byla práce v saních, lov pižmoňů a ledních medvědů. Rovněž tak i ochrana domorodých obyvatel před ledními medvědy.

V průběhu historie s vyvinul mezi kanadskými eskymáckými psy a ledními medvědy vztah založený na určitém vzájemném respektu. Pes se medvěda nebojí a medvěd to vnímá a jaksi uznává vzájemné partnerství.

Pan Brian Ladoon v Churchillu, si na této skutečnosti dnes postavil business.
Skupuje vysloužilé eskymácké saňové psy, krmí je a nechává je na dlouhých volných úvazech na pozemku, který si (proti vůli radnice) zabral a který se nachází v oblasti volně žijících ledních medvědů na břehu Hudsonského zálivu.

Medvědi se mezi psy volně pohybuji a dochází mezi nimi k různým typům interakce.
Od kamarádské, přes ostražitou až po téměř nepřátelskou. Sem tam se stane, že to „kočkování“ některý ze psů zaplatí svým životem. Obzvláště v době, než zamrzne Hudsonův záliv, medvědi jen obtížně shánějí potravu a často hladoví. V době mé návštěvy, došlo i na výstražnou střelbu .

Psi se ale medvědů nebojí a jejich vzájemná komunikace je předmětem výše uvedeného businessu. Cena za auto s fotografy je na hodinu 80 CDN. Splatné v hotovosti večer v jedné z místních restaurací. Na EET se zde nehraje.. 🙂

Pan Ladoon nemá ve městě nejlepší pověst…. a to nejen kvůli tomuto podnikání a jeho etice. Ale to už je zase jiná kapitola. Pravdou je , že pan Brian Ladoon je místní „celebritou“ a jeho kanadští eskymáčtí psi, a jejich medvědí návštěvníci, se objevili v řadě filmů o životě ledních medvědů na břehu Hudsonského zálivu.

Jan Pavlíček

Tak je to tedy! Přes Google se můžeme dozvědět i více. Server Science Alert publikoval v listopadu 2016 článek s titulkem Neradi vám rušíme sny, ale ten pejskomilovný medvěd právě sežral huskyho zaživa. Web cituje i onoho kontroverzního pana Ladoona: „Stalo se to zrovna v den, kdy jsme nedali těm zasr…ým medvědům nažrat, kdy jsme jim nic nehodili“. Nicméně takový je život, má své sinusoidy, a pan Pavliček měl štěstí, že byl na místě zrovna v té příznivé fázi. Děkuji za zajímavé vyprávění!