Aktuality, Editujeme

Presety pro Zoner Photo Studio X

od loňska jsou updaty dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Zoner v létě nabídl ke stažení další várku moc pěkných presetů a je tedy dobře si připomenout, z čemu a jak slouží.

Presety, to je současný trend: jde o nabídku nastavení, které nějakým specifickým způsobem celoplošně upraví vaši fotku. Lépe se to ukáže na příkladu než slovy vysvětlí. Presety najdeme v Zoner Photo Studiu v sekci Vyvolat, ikonka Presety (schematické zobrazení tří táhel). Otevřeme fotku, aktivujeme presety:

Stačí pak některý zvolit a fotka se okamžitě promění – zde jsem volil preset Zlatá krajina. Změnu vidíte okamžitě.

Tady to máte v přiblížení. V kroužku je ta ikonka a v Oblíbených mám Zlatou krajinu. Jakmile na ni najedu, v miniatuře se mi okamžitě projeví změna, to je zásadně důležité vodítko, podle toho se řídíme.

Volíme preset, ale to není všechno. K disposici zůstávají další ovládací prvky, takže můžeme libovolně měnit expozici, kontrast, intenzitu světel a stínů atd. Preset můžeme tedy libovolně doladit.

Po instalaci získáte hned základní sadu presetů. Ke stažení ale máte k disposici spoustu dalších sad, jsou to série presetů, které lze stáhnout a nainstalovat podle libosti. V té letní várce Zoner připravil sadu alpských presetů. Jak se to instaluje?

Velmi jednoduše. Na stránce Zoneru, pravda, je trochu hlavolam se k presetům prokousat, na hlavní stránce musíte najít Mapu stránek, na ní nají Presety a tam ta pokladnice je. Presety ale Zoner nabízí i při otevření ZPS X. Stránka s nabídkou presetů vypadá takto, opakuji, že vždy jde o sady většího počtu presetů:


Sadu stáhnete a ony se uloží na disk. Poté je musíte instalovat, instalaci naleznete v záložce Presety, položka Menu:

Klepnutím na Importovat presety se dostáváte do finále, musíte jít na Stažené soubory a tam se vám ukáží jen presety, žádné jiné formáty se vám nebudou plést pod ruce:

Zatím mám stažené jen dvě sady, to samozřejmě je osobní volba. Pak už importujete, volíte, který preset chcete a kam ho chcete umístit – lze si zvolit novou složku. Ta nabídka je v každé sadě velká, já ji redukoval na tři kousky, aby screenshot nebyl moc velký.

Nic vám nebrání nainstalovat všechny, nejlépe do specifického adresáře, jelikož takto získané presety lze kdykoli mazat: ze sady dvanácti se vám po čase bude líbit jeden, dva. Ty pak hvězdičkou označíte a dáte si je do složky Oblíbené. Není třeba spěchat, protože každý preset má svůj efekt na specifickou fotku, až časem zjistíte, které vyhovují vašim představám. Každopádně jsou presety zajímavá pomůcka a patří k silným nástrojům Zoneru Photo Studia X.