Nezařazené

Překryvné vrstvy pro Zoner

Svým registrovaným uživatelům poslal Zoner jako bonus sadu překryvných vrstev. Podívejme se na ně, jaké jsou a co s nimi – a co ještě dál. Nejdřív k těm překryvným vrstvám. Ve výsledku je to tohle – fotka a přes ni je… něco.

Svým registrovaným uživatelům poslal Zoner jako bonus sadu překryvných vrstev. Podívejme se na ně, jaké jsou a co s nimi – a co ještě dál. Nejdřív k těm překryvným vrstvám. Ve výsledku je to tohle – fotka a přes ni je… něco.



To „něco“ je překryvná vrstva – v daném případě shluk barevných průhledných kotoučků, které se dají implementovat na cokoli, na jakoukoli fotku – v kterémkoli editoru schopném pracovat s vrstvami.



To kostičkové na obrázku – to je znázornění průhlednosti. V tom je totiž vtip překryvné vrstvy, má na sobě – částečně, někde – kresbu, ale jinde je obrázek průhledný. Jako by bylo něco namalovaného na průhledné fólii. Když to položíte na jakoukoli fotku, ta jakákoli fotka bude vidět skrz – ale bude na ní vidět i ta kresba z průhledné překryvné vrstvy.

Mám tedy nějakou fotku:



Otevřu ji v Zoneru X, sekce Editor. V dalším kroku aktivuji příkaz Přidat vrstvu – Vložit ze souboru:



Vložím tam překryvnou vrstvu. Tu posouvám a pasuju a zvětšuju a zmenšuju jak potřebuju a nakonec je to třeba takhle:



Je to velmi jednoduché. Ty překryvné vrstvy vám poskytnout nemůžu, je to materiál Zoneru a porušil bych autorská práva. Nicméně: V oddíle Milujeme fotografii mají návod a taky diskusi a tam uživatelé vypisují, jaký je to kýč a vražda dobrého vkusu. No, nemyslím, že pan Zoner někoho nutí s pistolí u hlavy překryvné vrstvy používat. Zaujala mě ale poznámka, že by Zoner líp udělal, kdyby nabídl nějaké rámečky. Ony i ty rámečky jsou obvykle pěkná zhůvěřilost, ale pojďme si ukázat, jak by se taky daly udělat a jak se taková překryvná vrstva, ať s rámečkem nebo bez, snadno udělá.

Jak vyrobit překryvnou vrstvu  a rámeček
Vtip je v té průhlednosti. Obrazový formát JPEG neumí průhlednost. Průhlednost umí GIF, ale ten má málo barevných odstínů. Umí ji ale formát PNG – a právě v tomto formátu jsou i překryvné vrstvy Zoneru.

Postup je vcelku jednoduchý – děláme rámeček. Zvolím si něco jednoduchého, z čeho by se dal rámeček dobře sestavit. Třeba čtyři bambusové tyčky. Postavím je před bílou stěnu (může být i třeba červená, ale každopádně jednobarevná, to je ten princip). Tady to máte, na proklik si fotku můžete stáhnout k pokusům.



V další fázi fotku uložím příkazem Uložit jako ve formátu PNG. Poté musím dát tu bílou plochu do výběru. To mohu udělat různými způsoby, třeba kouzelnou hůlkou a pak se zbavit krupiček struktury omítky lasem v režimu Přidat k výběru. Když jsem hotov, příkazem Delete smažu obsah výběru – a zbudou mi čtyři tyčky na průhledném pozadí – opět vidíte ty kostičky, neomylně signalizující průhlednost.



Následuje běžná práce ve vrstvách. Je opět mnoho způsobů, jak se úkolu zhostit – nejjednodušší je v tomto případě pracovat s pravoúhlým výběrem a metodou Ctrl+X a Ctrl+C, tedy vyseknout a vložit. Když vložím, automaticky se mi vytvoří nová vrstva s vloženým objektem, v daném případě tyčkou. Obraz mohu natáčet a měnit jeho velikost podle libosti.



Takto vyrobím ten rámeček. Nakonec jeho vrstvy sloučím – ale musím zachovat formát PNG. Opět – můžete si ho stáhnout poklepem na zmenšený obrázek.



Otročina skončila, začneme radostně vytvářet kýč jak bič. Zvolíme fotku, kterou chceme zkýčovatět, on je teda vypečenej už teď.



Postupem uvedeným nahoře přidáme rámeček – tedy znovu. Otevřu výchozí fotku v editoru, v režimu Přidat vrstvu volím Ze souboru, plesknu tam rámeček, uzpůsobím velikost a je to:


Fotku jsem trochu přizpůsobil tomu rámečku a ten jsem ztmavil – zde se hranice lidové tvořivosti nekladou. Nicméně… drobátek vkusu by to mělo mít…