Nezařazené

Překryvné vrstvy pro Zoner

Svým registrovaným uživatelům poslal Zoner jako bonus sadu překryvných vrstev. Podívejme se na ně, jaké jsou a co s nimi – a co ještě dál. Nejdřív k těm překryvným vrstvám. Ve výsledku je to tohle – fotka a přes ni je… něco.

Svým registrovaným uživatelům poslal Zoner jako bonus sadu překryvných vrstev. Podívejme se na ně, jaké jsou a co s nimi – a co ještě dál. Nejdřív k těm překryvným vrstvám. Ve výsledku je to tohle – fotka a přes ni je… něco.To „něco“ je překryvná vrstva – v daném případě shluk barevných průhledných kotoučků, které se dají implementovat na cokoli, na jakoukoli fotku – v kterémkoli editoru schopném pracovat s vrstvami.To kostičkové na obrázku – to je znázornění průhlednosti. V tom je totiž vtip překryvné vrstvy, má na sobě – částečně, někde – kresbu, ale jinde je obrázek průhledný. Jako by bylo něco namalovaného na průhledné fólii. Když to položíte na jakoukoli fotku, ta jakákoli fotka bude vidět skrz – ale bude na ní vidět i ta kresba z průhledné překryvné vrstvy.

Mám tedy nějakou fotku:Otevřu ji v Zoneru X, sekce Editor. V dalším kroku aktivuji příkaz Přidat vrstvu – Vložit ze souboru:Vložím tam překryvnou vrstvu. Tu posouvám a pasuju a zvětšuju a zmenšuju jak potřebuju a nakonec je to třeba takhle:Je to velmi jednoduché. Ty překryvné vrstvy vám poskytnout nemůžu, je to materiál Zoneru a porušil bych autorská práva. Nicméně: V oddíle Milujeme fotografii mají návod a taky diskusi a tam uživatelé vypisují, jaký je to kýč a vražda dobrého vkusu. No, nemyslím, že pan Zoner někoho nutí s pistolí u hlavy překryvné vrstvy používat. Zaujala mě ale poznámka, že by Zoner líp udělal, kdyby nabídl nějaké rámečky. Ony i ty rámečky jsou obvykle pěkná zhůvěřilost, ale pojďme si ukázat, jak by se taky daly udělat a jak se taková překryvná vrstva, ať s rámečkem nebo bez, snadno udělá.

Jak vyrobit překryvnou vrstvu  a rámeček
Vtip je v té průhlednosti. Obrazový formát JPEG neumí průhlednost. Průhlednost umí GIF, ale ten má málo barevných odstínů. Umí ji ale formát PNG – a právě v tomto formátu jsou i překryvné vrstvy Zoneru.

Postup je vcelku jednoduchý – děláme rámeček. Zvolím si něco jednoduchého, z čeho by se dal rámeček dobře sestavit. Třeba čtyři bambusové tyčky. Postavím je před bílou stěnu (může být i třeba červená, ale každopádně jednobarevná, to je ten princip). Tady to máte, na proklik si fotku můžete stáhnout k pokusům.V další fázi fotku uložím příkazem Uložit jako ve formátu PNG. Poté musím dát tu bílou plochu do výběru. To mohu udělat různými způsoby, třeba kouzelnou hůlkou a pak se zbavit krupiček struktury omítky lasem v režimu Přidat k výběru. Když jsem hotov, příkazem Delete smažu obsah výběru – a zbudou mi čtyři tyčky na průhledném pozadí – opět vidíte ty kostičky, neomylně signalizující průhlednost.Následuje běžná práce ve vrstvách. Je opět mnoho způsobů, jak se úkolu zhostit – nejjednodušší je v tomto případě pracovat s pravoúhlým výběrem a metodou Ctrl+X a Ctrl+C, tedy vyseknout a vložit. Když vložím, automaticky se mi vytvoří nová vrstva s vloženým objektem, v daném případě tyčkou. Obraz mohu natáčet a měnit jeho velikost podle libosti.Takto vyrobím ten rámeček. Nakonec jeho vrstvy sloučím – ale musím zachovat formát PNG. Opět – můžete si ho stáhnout poklepem na zmenšený obrázek.Otročina skončila, začneme radostně vytvářet kýč jak bič. Zvolíme fotku, kterou chceme zkýčovatět, on je teda vypečenej už teď.Postupem uvedeným nahoře přidáme rámeček – tedy znovu. Otevřu výchozí fotku v editoru, v režimu Přidat vrstvu volím Ze souboru, plesknu tam rámeček, uzpůsobím velikost a je to:


Fotku jsem trochu přizpůsobil tomu rámečku a ten jsem ztmavil – zde se hranice lidové tvořivosti nekladou. Nicméně… drobátek vkusu by to mělo mít…