Nezařazené

Předjarní nabídka Nikonu

Sezónu 2013 zahájil Nikon velkou nabídkou fotoaparátů pro každého. Na dnešní tiskové konferenci bylo novinek celkem devět, z toho jeden objektiv pro jednooké zrcadlovky. Začnu asi tím objektivem…

Sezónu 2013 zahájil Nikon velkou nabídkou fotoaparátů pro každého. Na dnešní tiskové konferenci bylo novinek celkem devět, z toho jeden objektiv pro jednooké zrcadlovky. Začnu asi tím objektivem…

Nikon měl vůči Canonu nevýhodu v tom, že nenabízel ekvivalent canonského 17-40/4.0. Tento dluh je, zdá se, splacen. Nový objektiv s rozsahem 18-35 mm sice nemá průběžně drženou světelnost, ale rozmezí 3.5 až 4.5 by rozčílilo opravdu jen vypráškovaného cholerika. Ve specifikacích nečteme nic o stabilizaci, to se mi osobně líbí, protože si myslím, že stabilizace je jen tahák na peníze a prostředek ke zvýšení váhy. Tisková zpráva slibuje snímky bez zkreslení – to je další parametr, který je třeba brát v úvahu. Ostření je sonické, tedy velmi rychlé a tiché. Objektiv má 12 členů v osmi skupinách, 3 jsou asférické a 2 s ED členy. Čočky jsou opatřeny vrstvami Super Integrated Coating, což nám nic neřekne, ale dejme tomu, že to budou účinné antireflexní vrstvy. Objektiv váží 385 g a má v sobě AF motor. Zarážející je jen zmínka o gumovém těsnění proti klimatickým vlivům. Míra utěsnění proti vlhku a prachu je důležitý faktor a bude tedy třeba zjistit, jak to s tím utěsněním je. Každopádně cena 17 tisíc je nižší než 20 tisíc za Canon, který váží 475 g a je dlouhý skoro 10 cm.


Kompaktů je v nabídce přehršel. Šestnáctimegový AW110 je nárazuvzdorný a lze s ním jít do 18 metrů. Má pětinásobný zoom a 16 Mpx čip, Wi-fi a GPS patří k výbavě takového cestovatelského nezmaru. Přístroj je uzpůsoben na ovládání natřásáním, aby bylo možno ho ovládat i v rukavicích. K dostání je i jako maskovací design, a také modrá, černá a oranžová barva. Má stát 8300 Kč.


Jemu příbuzný je model S31. Je to skutečný low end, navrhovaná cena je 2600 Kč. Dá se říci, aparát pro děti Vydrží pád do bazénu i pád na dlaždičky, má velká tlačítka a také menu je upraveno tak, aby mu porozuměly děti.


Šestnáctimegový L27 je především naprostý automat. Má 5x zoom a pro spoustu lidí je atraktivní tím, že ho napájejí tužkové baterie. Ten je ještě levnější, doporučená cena je 1800 Kč.


Model S9500 má 22násobný zoom s rozsahem 25-550 mm (ekvivalent)


Superzoomy
Stále ještě nevyhynuly, Nikon nabídl dva. Model P520 za 10 tisíc korun nabízí 42násobný zoom, osmnáctimegový čip a displej LCD s úhlopříčkou 8 cm. Objektiv zůstal, nový je čip s předním osvitem. K výbavě patří GPS moduly, wi-fi je dosažitelné přes modul WU-1a; makro je od 1 cm, HDR kombinuje dva snímky. Sériové focení má frekvenci 7 fps.


L820 má 30tinásobný zoom, 16 mega a třípalcový displej. K novinkám patří jednotlačítkové přepínání mezi režimem foto a video. Displej je třípalcový OLED. Modul Wi-fi nabízí snadné spojení se sociálními sítěmi.


Obdobné vlastnosti má model S5200, také je připraven své 16 Mpx snímky konvertovat pro použití v sociálních sítích. Má stabilizovaný objektiv s ekvivalentem 26-156 mm (6x zoom). Napájení z 2 článků AA.


Model S9400 má 18násbný zoom a je připraven hlavně na hrátky s videem. On i další modely této nabídky dovedou spojovat jednotlivé záběry do jedné videosekvence.

Je toho tedy dost. Důraz je kladen na integraci videa a na návaznost na sociální sítě prostřednictvím wi-fi. Před připojením na chytré telefony Apple, eventuálně androidí přístroje je nutno instalovat aplikaci Wireless Mobile Adapter Utility.