Nezařazené

Před třiceti lety přišel Canon EOS

Titulek říká vše – ano, před 30 lety Canon donutil profesionály, aby zahodili své zařízení a nakoupili jovou výbavu. Oni to učinili, protože systém EOS byl výrazně lepší a investice se vyplatila. Tím začalo kralování Canonu v oblasti zejména žurnalistické fotografie.

Titulek říká vše – ano, před 30 lety Canon donutil profesionály, aby zahodili své zařízení a nakoupili jovou výbavu. Oni to učinili, protože systém EOS byl výrazně lepší a investice se vyplatila. Tím začalo kralování Canonu v oblasti zejména žurnalistické fotografie.
Příběh EOS začíná fakticky už rokem 1933, ve kterém vznikla firma Seiki Kogaku Kenkyojo, předchůdce společnosti Canon Inc., založená v Azabu-Roppongi, Tokio. Zkušební výroba prvního japonského 35mm přístroje se štěrbinovou závěrkou – nazvaného Kwanon – byla zahájena v roce 1935.První jednooká zrcadlovka Canon – Canonflex R – se objevila v roce 1959 a po ní následovalo mnoho dalších modelů. Uprostřed osmdesátých let byly vlajkovými loděmi modely F-1N a T90 podporované velkou řadou objektivů FD.

Příchod EOS
V březnu 1987 byl poté uveden na trh model EOS 650. Z části byl postaven na vlastnostech předchozích modelů, zejména T90. Nejvýznamnější inovací byl ale bajonet pro objektiv. Ve vývoji, který později následovalo mnoho dalších výrobců, nahradila společnost Canon mechanické spoje a páčky mezi tělem a objektivem plně elektronickým propojením. Data se mezi mechanickými komponentami vysokou rychlostí přenášela pomocí osmi pozlacených elektrických kontaktů.

V této době to bylo hlavní riziko na straně společnosti Canon. Budou fotografové ochotni zbavit se nejen svého fotoaparátu, ale také všech svých objektivů FD, aby přešli na modernější EOS? Odpověď překvapila dokonce i nejoptimističtější zastánce Canon. Fotoaparáty EOS a jejich řada objektivů EF znamenaly pro jejich výrobce okamžité spuštění laviny prodeje. Důvodem byl systém automatického zaostřování.

Zkratka EOS pochází nejen ze sousloví “Electro Optical System” označující elektro-optickou podstatu nového systému, ale je také jménem řecké bohyně ranních červánků. Systém EOS jako první na světě přinesl plně elektronický přenos dat mezi tělem fotoaparátu a objektivem a přišel tak se způsobem komunikace, který je dnes naprosto běžný u fotoaparátů všech značek.

Mezi další významné milníky historie systému EOS patřilo uvedení první digitální zrcadlovky pro širokou veřejnost v září roku 2003 – Canon EOS 300D. Tento fotoaparát zahájil novou digitální éru, nabídl totiž kompaktní lehký design, snadné ovládání i konkurenceschopnou cenu. Uvedení modelu EOS 300D pomohlo společnosti Canon k tomu, aby se již v roce 2003 stala jedničkou na trhu fotoaparátů s výměnnými objektivy a tuto pozici si udržela 13 let v řadě. Navíc díky dlouhodobému zájmu ze strany zákazníků oslavila společnost Canon v listopadu 2015 překonání osmdesáti milionové hranice vyrobených fotoaparátů systému EOS a o necelý rok později, v srpnu 2016, pak vyrobení výměnného objektivu řady EF s pořadovým číslem 120 000 000.

Nejvýznamnější milníky třicetileté historie systému EOS:
1987 – uvedení zrcadlovky EOS 650 a objektivů EF35-70mm f/3.5-4.5, EF35-105mm f/3.5-4.5 a EF50mm f/1.8
1989 – uvedení EOS-1, první profesionální zrcadlovky značky Canon s automatickým zaostřováním
1992 – uvedení zrcadlovky EOS 5 s automatickým zaostřováním ovládaným okem
2000 – uvedení EOS D30, první digitální zrcadlovky a vůbec první DSLR s obrazovým senzorem CMOS plně vyvinuté a vyrobené společností Canon
2001 – uvedení EOS-1D, první profesionální digitální zrcadlovky značky Canon
2003 – uvedení EOS 300D, první digitální zrcadlovky pro běžné uživatele s cenou pod 40 000 CZK včetně objektivu
2005 – uvedení EOS 5D, první digitální zrcadlovky s full frame snímačem za cenu příznivou pro širší veřejnost
2008 – uvedení EOS 5D Mark II, první digitální zrcadlovky s možností natáčení videí ve Full HD rozlišení
2012 – představení filmové řady profesionálních digitálních kamer, systému Cinema EOS
2012 – uvedení prvního systémového fotoaparátu EOS M
2015 – překonání hranice 80 miliónů vyrobených fotoaparátů systému EOS
2016 – překonání hranice 120 miliónů vyrobených objektivů systému EF