Nezařazené

Přechodové filtry 84.5mm

84.5mm – camera filters je slovenský výrobce čtvercových fotografických filtrů se sídlem ve světoznámém lázeňském městě Piešťany. Společnost 84.5mm byla založena v roce 2011 skupinou nadšených fotografů, kteří spojili své síly se zkušenými chemiky a výrobními techniky. Původní myšlenka vyrábět fotografické a kinematografické filtry se zrodila v roce 2008, pak následovalo období vývoje, výzkumu, laboratorních experimentů a dolaďování výrobních technologií. „V roce 2011 jsme vytvořili ideální výrobní technologii a filtry výjimečné kvality, které potěší i ty nejnáročnější fotografy nejen rozumnou cenou“ – uvedli zakladatelé společnosti. Filtry 84.5mm jsou plně kompatibilní s držákem filtrů typu „P“ (84 až 85 mm). Filtry jsou vyráběny ze speciálního organického skla (CR-39), které má vynikající optické a mechanické vlastnosti a vynikající odolnost proti poškrábání. Stejný materiál se používá k výrobě lehkých dioptrických brýlí, nebo k výrobě kokpitů bojových letounů. Pro zajištění nejvyšší kvality jsou všechny filtry ve většině fázi výroby vyráběny ručně. Každý kus se zkouší nejen vizuálně, ale také s využitím nejmodernějších měřících zařízení v nadstandardně vybaveném testovacím centru.

Zakladatelé firmy dodávají: „Současné portfolio filtrů není konečné. V současné době vyvíjíme desítky nových modelů, které se brzy objeví na trhu. Našim dlouhodobým cílem je přijít každý rok s novými modely filtrů, které budou inspirovat profesionální i amatérské fotografy po celém světě, a posouvat trendy moderní fotografie neustále kupředu. Samozřejmě při zachování vysoké kvality a příznivé ceny. “

Komentář Digineffu

Princip zásuvných filtrů je zřejmý z obrázku:

 


Oproti kruhovému filtru, jaký se šroubuje do objímky, mají tyto zásuvné filtry několik výhod. Přechod není výškově daný. Kruhový filtr ho má uprostřed, tady ho můžete nasadit kam chcete. Dále, ten rámeček má vyměnitelné kroužky pro různé průměry objektivů, takže na objektiv se závitem třebas 77 a jiný objektiv se závitem 82 mm vám stačí jeden filtr, eventuálně jedna sada filtrů. Filtry mohou být i obdélníkové a pak je rozsah posunu samozřejmě větší:

 


Jak to funguje je názorně předvedeno na následujícím obrázku:

 


No a výsledek je vidět zde:

 


Výrobce navazuje na produkci francouzské firmy Cokin, jeho filtry pasují to cokinovských rámečků. Filtry v Česku prodává Oehling (viz ZDE), jeden stojí pět stovek, to je velmi dobrá cena. Cokiny jsou dražší a mo dobré zkušenosti s nimi nemám – i když nevylučuji, že se v poslední době vylepšily, moje poznatky jsou už zase nějaký ten roček staré. Jsem s výrobcem těchto nových filtrů domluvený o zásilce ukázek, takže se můžeme těšit na vyzkoušení. Přechodový filtr dovede zvýraznit oblohu – byť to dělá jinak než polarizační filtry. Neutrální, tedy šedý přechodový filtr jen ztmavuje. Dodává se v různé hustotě, už 25% ND přechodový filtr znatelně ztmaví oblohu. V dodávce jsou i barevné přechodové filtry. S těmi doporučuji maximální obezřetnost, já se jim vyhýbám. Na kejkle s barvami mám totiž Photoshop, eventuálně ACDSee Pro 5 (ještě lepší).

Filtry o nichž jde řeč se vyrábějí v různých hustotách a přechodech, jakož i v různých barvách. Vše je na jejich webové stránce. ND filtry jsou ve třech stupních s plynulým přechodem a pak je střední a silný s ostrým přechodem. Pokud jde o barevné, zajímavé jsou tobacco a denim gray filtry, i ten medium antique vypadá dobře:

 


Optické vlastnosti zjistíme až vyzkoušením. Vyskytly se dotazy, proč výrobce neoznačuje hustotu filtrů v EV, zde je odpověď:

„Dôvody prečo uvádzame odtiene v light, medium, strong sú asi nasledovné: zo značky 84.5mm chceme spraviť značku viac ľudovú určenú pre širokú verejnosť vrátane začiatočníkov, laikov. Preto sme určili aj cenu základných modelov čo najnižšie, i keď použitý materiál (originál organické sklo od patentovaného výrobcu z USA či top Anglické optické pigmenty, rozhodli sme sa zainvestovať na úkor vlastného zisku a nepoužívať falošné napodobneniny CR-39 z Číny, skúšali sme ich a kvalita nebola dobrá i keď tento ekvivalent používajú iní výrobcovia, čo kazí tomuto materiálu renomé – väčšia náchylnosť na poškriabanie a pod.) tvorí majoritnú časť nákladov na výrobu/predajnú cenu cenu sme sa snažili dať tak, aby boli filtre dostupné pre širokú verejnosť. Pre najnáročnejších profesionálov pripravíme v budúcnosti i sériu filtrov so šírkou 100mm, ale s veľkou pravdepodobnosťou pod inou značkou. Pre laikov a začiatočníkov je označovanie light medium a strong jednoduchšie a pochopiteľnejšie najmä ak majú na našom webe desiatky ukážok fotografií výrobkov aj ich použitia pred/po.

Ďalšie dôvody: pri prechodových filtroch je každá časť filtre smerom zhora dole ináč tmavá – prepúšťa iné množstvo svetla, takže to nehrá až taký význam, snáď iba pri hard prechodoch a aj tam je to otázne. Veľký význam uvádzať EV čísla má pri plných neprechodových filtroch – ND2 ND 10, big stopper a pod. tam budeme toto číslo samozrejme uvádzať.

Vzhľadom k technológií výroby Vám viem 100% garantovať, že aj u špičiek uvedené čísla dosť lietajú a aj keď sa tvária aké dôkladné merania prevádzajú nie je možné vzhľadom k prevažne ručnej výrobe dosiahnuť presnosť na 1%, bohužiaľ. Porovnávali sme viacero modelov od rôznych výrobcov. Samozrejme to nelieta +- moc, ale predsa s tým treba rátať.“