Aktuality, Tvorba

Požehnané fotografování

V sobotu večer byla vernisáž výstavy fotografického spolku Člověk a víra v Mladotově domě v areálu Pražského hradu (zde). Výstava potrvá až do 10. ledna, otevírací doba je od 11 do 15 hodin ve všední den, o víkendu od 10 do 16. Spolek vznikl díky organizační schopnosti a nezdolné energie fotografa Romana Albrechta. Na webové stránce spolku (zde) se píše o sto padesáti členech, na vernisáži se ale mluvilo o dvou stovkách, počet se rozrůstá. Spolek má podporu České biskupské konference, fotograficky zachycuje náboženský život v Čechách, na Moravě a Slezsku a také na Slovensku. Pořádá výstavy a jeho členové hojně publikují, je to tedy velice zdatný fotografický spolek. Od jiných fotografických společenství se zjevně liší svým jasně definovaným zaměřením. Je to ovšem téma velmi široké a členové spolku si nevšímají jen církevních slavností a obřadů. Tady je pár ukázek fotek z výstavy, ta je k dohledání i na webu zde. Pod fotkou je vždy jméno autora

Roman Albrecht

Ivana Bužková

Vojta Pospíšil

Anička Vrhelová

Krom toho že mě pozvali na vernisáž mi dali důvěru a pozvali mě na nedělní seminář, kde jsem jim povídal o fotografické technice. Praktický seminář pak vedl Richard Horák. On také svého času fotil pro arcibiskupství a jako znalec místa a skvělý fotograf měl k věci opravdu co říct.

Taky jsem se zase něco přiučil a aby mi nezamrznul foťák, jsem něco vyfotil.

Výstava je opravdu impozantní a říkal jsem si, že členové spolku jsou oproti mnohým jiným fotografům v záviděníhodném postavení: vědí, co a proč fotit. V záhlaví je fotografie Vojty Pospíšila stažená z webu.