Aktuality, Editujeme

Posun barev v Zoneru

Budu to předvádět v aktuálním Zoneru Photo Studiu X, ale nemlich stejně to dělají i starší verze: je to nesmírně užitečný a málo známý nástroj, který nám umožní zasahovat do vybrané oblasti barev a jasů. Lépe se to ukáže na příkladu než vysvětlí. Dejme tomu, že máme tento obrázek:


Chci na něm zesvětlit zamlžený průhled lesem a zvýraznit barevnost suchých listů a potlačit zelenou. Otevřu tedy obrázek v ZPS X v sekci Editor.

Nahoře v roletovém menu Efekty volím Posun barev.

Otevře se mi tato karta. Takto prázdná je při prvním použití. Do tohoto výchozího nastavení se ale dostaneme kdykoli klepnutím na zahnutou šipku vpravo nahoře, vlevo od těch třech vodorovných čárek a křížku.

Klepnu na kapátko. Kurzor se mi promění v kapátko a jím naberu tu barvu, kterou chci ovlivnit. Screenshot kapátko nebere… Na kartě se mi pak objeví vzorek nabrané barvy s výchozími hodnotami 00 pro HSL (hue-saturation-lumination čili odstín – sytost – světlost)

Teď to začíná! Pohraju si jak s odstínem, tak sytostí a světlostí a v reálném čase uvidím, jak se mi vybraná partie mění. Kdyby se partie zesvětlila málo, mohu proces opakovat.


Přejdu na listí. Budu nabírat celý rozsah odstínů hnědé a žluté a každý pak budu individuálně upravovat.

 

Nakonec stejným postupem stáhnu sytost zelené (před každou změnou barvy musím vynulovat dialog tou ohnutou šipkou). No a výsledný obrázek má zesvětlené pozadí, zešedlou zeleň a zvýrazněné listí:

Jak jsem napsal, je to docela málo známý nástroj, nicméně velmi účinný., jednoduchý, pohodlný. Vyzkoušejte a uvidíte, že se vám zalíbí a že si k němu přiřadíte zkratku!