Nezařazené

Postřehy z londýnské presskonference Sonyho

Tři nové modely oznámené minulý týden uklázala novinářům firma Sony na tiskové konferenci v promítacím sále filmových studií Pinewood v Londýně. Viceprezident Sony Europe Yosuke Aoki upozornil na určující vývojové trendy současné doby, které se Sony snaží sledovat i podporovat. Scéna podle něho už není rozdělena podle dvou os, kde na jedné ose jsou produkty pro profesionály a pro amatéry a na druhé ose video a fotografie. Tyto doposud vzdálené oblasti se sobě přibližují a prolínají se – amatérské přístroje začínají mít výkon nedávných profi přístrojů , zatímco profesionální přístroje se zmenšují a méně váží.

Důraz byl ovšem technický, pozornost se soustředila na nový čip Sonyho, na EXMOR RS. Oproti tradičnímu čipu EXMOR R se liší přiřazením další vrstvy, která se stará o urychlený přenos dat do DRAM paměti. Přenos dat se v novém snímači oproti předchozímu modelu zpětinásobil. Princip je vidět na schématu, jak jsem ho ofotil z promítacího plátna. Nahoře je vrstva fotodiod, pod ní vrstva vysokorychlostních obvodů a dole paměťové bloky DRAM.


Z praktického hlediska to má několik zásadních důsledků. Nový čip především umožní expoziční dobu 1/32000 sec. To umožňuje použití vysoce světelných objektivů i za jasného slunečního světla. Další přednosti využijí videografové. Přístroje vybavené tímto čipem mohou natáčen zpomalené video až frekvencí 1000 oken za vteřinu. Důležitá je i nová metoda převzorkování obrazu ze snímače do 4 K formátu. Pochopitelně je třeba převzorkování (downsampling, tedy snížení počtu pixelů při zachování obrazu). Toho se dosud dosahuje vynecháním řad pixelů. Nový systém ale využívá všech pixelů na snímači. Bližší informace podaná nebyla a Japonců je zbytečné se na něco ptát,protože nesmějí ani naznačovat, nicméně ze schematických obrázků se dá soudit, že dochází ke sdružování pixelů. Že jde o čistě softwarovou záležitost je zřejmé i z toho, že při snímání videa lze pořizovat simultánně fotografie v plném fotografickém rozlišení.

Představeny byly přístroje Sony Alfa 7 R II, dále pak „all in one“ přístroj RX10 a nakonec i kompakt Sony RX 100 Mk IV.

Yomo Hori, manažer evropské divize přístrojů s výměnnými objektivy, uvedl vlajkovou loď, 42megapixelový model A 7 R II, který jsem tu oznámil minulý týden. Upozornil na některé zajímavé vlastnosti, posílené novou generací procesoru Bionz X. Jde o odstranění zkreslení vyvolané prudkým pohybem napříč záběru. Bylo to demonstrováno – kresbou – hráče s golfovou holí. K tomu podotknu, že jsem tuto otázku nejednou zkoumal, ale nikdy se mi nepodařilo žádné výrazné zkreslení vygenerovat (na př. šišatá kola projíždějícího auta). Nové přístroje jsou také schopné lokálně odstraňovat šum – tedy dávají přednost tmavým, více zašuměným místům. Bylo zdůrazněno, že snímače jsou bez nízkofrekvenčního filtru, ale to dnes už opravdu není žádná novinka.

Ostření je na A 7 R II hybridní. 399 AF bodů na principu fázové detekce je na 42 procentech plochy. Až při pohledu na schema člověku dojde, co to znamená – v podstatě jen úzký pás kolem okrajů není těmito AF body pokrytý. Na předváděcím videu se demonstrovalo sledování pohybujícího se objektu – motokára projížděla šikanou a bylo vidět, jak se shluk AF bodů drží pilotovy hlavy. Pěkné a těším se, že si to vyzkouším, do té doby říkám jenom “pěkné“, ale srdce do toho nedávám.

Aktuální počet objektivů určených pro systém A7 vybavených E bajonetem vzroste do konce roku 2016 na 20. K disposici je ovšem i redukce, která převádí A bajonet na E bajonet. Takovou redukci už Sony dodává, ale je vybavena polopropustným zrcátkem a ostřicím systémem. Nová redukce, jak jsem si dovolil předvést malým zlobením, nic takového nemá a k ostření se tedy využívají body rovnou na čipu. Vystavena byla i redukce Metabones – a ta umí přenášet data objektivů i jiných výrobců, na fotce je Canon – Sony.


Přístroje byly k novinářům k disposici jen na okouknutí a nebylo dovoleno si vložit svoji kartu a zveřejnit fotky, jelikož šlo o předprodejní vzorky. To bylo trochu k vzteku dvěma modelkám, která sem do Pinwood Studia do Goldfingerovy ulice organizátoři pozvali. Co jsem měl možnost krátce zkoumat na přístroji RX 100 Mk IV, výkon vysokých citlivostí zůstává standardní, tedy 1250 ISO a výš už nastávají problémy. Příjemným překvapením bylo zvládnutí rozdílů v jasech. Nad Londýnem včera svítilo sluníčko a přístroj si vedl velmi dobře a neměl sklony k přepalům. Škoda že nemohu výsledek ukázat.


Obdobné výsledky naznačilo i krátké setkání s vyšším modelem RX10. ISO do 1250 nedělá problémy, výše už to není tak slavné. Dynamický rozsah je obdobný modelu RX100, pro běžné užití velmi uspokojivý. Přirozeně, že fotografování v RAW by přineslo jiné výsledky. Velmi by mě zlobilo zoomování přes drát… Objektiv velký jak flaška mlíka by si zasloužil ruční zoom.


Nakonec jsem si nechal A7R Mk II. Ona slavená redukce – co k ní říct? Je to předprodukční vzorek, ale moc se nepředvedla. Původní redukci s polopropustným zrcátkem jsem tu recenzoval před čtyřmi roky, k nové verzi se vyjádřím, až to bude plnohodnotný prodejní kus. Na fotografii jsem se pokusil znázornit i méně pozornému, že jde v podstatě o mezikroužek se schopností přenosu dat, v průchodu není polopropustný element.


Obrazovou kvalitu je třeba posuzovat ze tří hledisek – z hlediska kresby, schopnosti řešit stíny a jasy a schopnosti zvládat vysoké ISO. Jak se dá čekat od čtyřicetimegového čipu, kresba bude na vysoké úrovni. To co jsem shlédl ve vysokém zvětšení skutečně neklamalo očekávání. Kresbu ve stínech a světlech bude možno posuzovat až za standardních podmínek. Vysoké ISO asi nebude silná stránka tohoto přístroje. Jeho čip má sice přední osvit, ale i tentokrát jsem se přesvědčil, že inzerované zázračné vlastnosti BSI snímačů jsou spíš marketingová pohádka než realita opřená o výsledky.

Jisté je, že si Sony upevňuje pozici významného hráče na poli digitální fotografie. Jeho čipy tvoří ostří břitvy v inovaci a právě uvedený mnohovrstevný čip zahajuje další vývojovou etapu. Model A 7 R Mk II musíme posuzovat i v souvislostech celé modelové řady A7: na trhu je několik variant s odlišnými vlastnostmi. Celá řada je extrémně úspěšná a také nově uvedený model svědčí o tom, že Sony věnuje jejímu roz oji velkou péči.