Hned po Novém roce jsem tu měl článek Co dělat a nedělat s paměťovou kartou. Vycházel z pojednání fotografa Jeffa Cable. Citoval jsem jeho názor, že karta vydrží i vyprání v pračce. Ozval se mi kamarád z Kanady Milan Vosáhlo a poslal mi senzační archivní fotku – zachráněnou z vody. Je to záběr vlny tsunami, která vznikla po zemětřesení 26.12.2004 v Indickém oceánu. Záběr je ze Sumatry z města Banda Aceh. Karta pochází z fotoaparátu nalezeného v troskách. Autor je neznámý, fotka už koluje nějakou dobu po internetu. Na téhle adrese ji najdete také spolu s informacemi o tsunami jako přírodním jevu.
Fotka se vyskytuje na obludném množství webových stránek a dnes jsem tedy přidal další. Nuže, pokud jde opravdu o vodní stěnu a není to Photoshop, pak se ten foťák musel opravdu hodně namočit. A věnujme tichou vzpomínku tomu, kdo snímek pořídil.
Milana pochopitelně zdravím a přeju mu spolu s díky za zaslání, aby nikdy neměl příležitost takovou věc vyfotit.
Dodatek: S pochybnostmi jsem se netajil, však taky používám slova „pokud“… Náš čtenář pan I.V. pochybuje velmi silně a upozorňuje, že se snímek interpretuje i jako písečná bouře. A hlavně mi poslal zajímavý odkaz na „poslední fotky“ – tentokrát nepochybně autentické. Fotky najdete zde.
Ještě dodatek: http://www.hoax-slayer.com/tsunami-wave-sumatra.shtmlTakže je to mimo jakoukoli pochybu hoax, jak dokazuje tento článek.