Nezařazené

Polopatě: Pravidlo tří

Psal jsem o něm už před rokem, ale některé věci je třeba opakovat. Popudem mi byla skvělá fotka Mirky Špreňarové z mé Dílny. Poslední víkend v červnu jsme fotili rafty v Tróji. Tohle je předmětná fotka:

Psal jsem o něm už před rokem, ale některé věci je třeba opakovat. Popudem mi byla skvělá fotka Mirky Špreňarové z mé Dílny. Poslední víkend v červnu jsme fotili rafty v Tróji. Tohle je předmětná fotka:


Ono tedy, jak říkal Kája Saudek, něčí radost, jiného žalost, ta chvilka ve vodě nebyla příjemná, ale skutečné nebezpečí nehrozilo. Drama bylo ve skutečnosti menší, než jak je to vidět na fotce. Vody po kolena a všude plno lidí, takže nemějte ani vteřinu pocit, že paní fotografka byla chamtivý sup pasoucí se na neštěstí druhých.

Podle Pravidla tří z mého Desatera je počet tři osoby v obraze ideální: stačíme komponovat, zachytit situaci. Důležité jsou i pohledy osob. Tahle fotka na pohledech stojí – dívenka vlevo drobet propadá panice, její kamarádky jsou spíš smutné, že se udělaly a mají po závodění.

Ve fotce ale čteme i linie. Veslo dělá diagonálu, ale i spojnice dvou tváří je na silné linii, přičemž tvář hlavní aktérky a ruka s pádlem jsou blízko průsečíku třetin:


Setkávám se s ironickými poznámkami kolem těchto geometrických rozborů. Ironizujte, neironizujte, ale ono to funguje a na dobrých fotkách obvykle uplatnění těchto geometrických pouček najdete. Vtip je v tom, že zkušený fotograf je má zažité, nemyslí na ně a bezděčně komponuje podle nich, aniž by si to uvědomoval.

Samozřejmě je taky třeba mít štěstí. Chápu, že v takové mele, jaká vznikla ve vodáckém kanále v Tróji není čas na nějaké detailní řešení. Takže aniž bych chtěl Mirko podceňovat, musím podotknout, že jí pomáhal fotografický anděl strážný s celuloidovými křídly. Pomohl jí vyvarovat se dotyků:


Kritická místa jsem napočítal minimálně čtyři, zleva: pádlo se nedotklo kraje, nedotklo se přilby a ruka se nedotkla ramene. Na druhé straně se pádlo nedotklo dívky ve vodě. A ještě jedna zásluha: je to sevřená situace, ale má prostor. Ta kritická místa jsou vyznačena červeně:


Takže to pěkně vyšlo. Pravidlo tří pokládám za velmi důležité – a hodně o něm píšu v knize chystané v přepracovaném vydání v ComputerPressu už letos na podzim.