Nezařazené

Polopatě: Jak na Mikuláše

Je to elementární, určeno polopatě pro Zas Tak Ne Moc Poučené. Jak to fotit, ty Mikuláše? Mám na mysli pouliční focení, však taky se svou Dílnou to jdu zkoušet do noční Prahy.

Je to elementární, určeno polopatě pro Zas Tak Ne Moc Poučené. Jak to fotit, ty Mikuláše? Mám na mysli pouliční focení, však taky se svou Dílnou to jdu zkoušet do noční Prahy.

Předpoklad: Je tma, budu používat vysoké ISO a blesk. S Martinem jsme to u nás před barákem zkoušeli. Především je třeba používat manuální nastavení expozice, tedy písmenko M na kruhovém voliči. Nastavím co to dá, v mém případě na Nikonu D5600 objektiv 8-140 to bylo F 3.5 při f=18 mm, tedy při nastavení nakrátko, na široký úhel záběru. Je třeba stanovit expozici, není čas na hrdinství, nejlepší je metoda pokus- omyl. První pokus – 1/13 sec na F3.5 při ISO 1600 = černoch v tunelu.


Tak to ohulíme, dáme 5000 ISO. To už je lepší.


Tím jsme si získali základní expozici – třináctina je čas, který z ruky neudržíme. Ale to nevadí, budeme fotit bleskem. Ta třináctina nám vykreslí prostředí a o to jde. Blesk pak vše vykreslí ostře. Zkusíme teď blesk:


To je ale hnusně vypálené a mohlo by to dopadnout i hůř, kdybychom to fotili nedejbože na zelený foťáček = automat! Ale tohle je opravdu hodně ošklivá vyblesklá fotka. Blesk byl nastaven na TTL režim (= automatický) na korekci 0,0. No a teď je třeba přemýšlet.

Máme hodně – až extrémně – vysoké ISO. Ten blesk ho hodně pochytá. Takže ho musíme zkrotit, musím ho stáhnout. Jak? Na maximum do mínusu, to je –3.0 EV. Zní to divoce, ale funguje to:


Tady není Martin vypálený, vše vypadá přirozeně. Dobré je to, i když k němu jdu blíž – hrozí vypálení? Ano, ale dopadlo to dobře:


Jenom to auto vzadu je tmavší. No a ono to funguje, i když to divoce vysoké ISO trochu stáhnu – na hodnotu 3200 a jdu do protisvětla – zde měl Martin obličej ve tmě, foťák nechtěl ostřit a musel jsem zaostřit na lesk na autě ve stejné vzdálenosti:


Dobré? V podstatě jo, takže takto vybaveni půjdeme na Mikuláše!

Shrnutí:
Při focení na ulici s bleskem je třeba sladit přirozené osvětlení ulice s výkonem blesku. Podle úrovně osvětlení bychom se měli při F3.5 vejít někam mezi 1/8 1/25 při ISO 3200-6400, to se musí vyzkoušet, při manuálním nastavení expozice. To se musí natvrdo, protože při automatice by nám světla v ulici expozici ovlivňovala.

No a pak blesk. Ten má výkon počítaný na 100 ISO a my máme 3200 a víc! Takže ho musíme stáhnout. Nic se nestane, když ho stáhneme na -3.0 EV, přidat se dá vždycky.

No a když budeme fotit v RAW, získáme rezervu pro eventuální úpravu tonality. Pozdravujte anděly!


O technických základech a o jednoduchých krocích, vedoucích ke kultivované fotografii, se dočtete v mé knize Digitální fotografie polopatě. Opravdu stačí dbát na deset jednoduchých pravidel. Technika je dnes tak dokonalá, že se o ni v podstatě nemusíte starat. Fotografování je jednodušší, než lidé mají za to. Jak ho snadno zvládnout, o tom píšu v mé knize. Vydal ji Computerpress a bližší info je ZDE.