Nezařazené

Polopatě: Fotili jsme výlov Rožmberka

Na podzim bývají výlovy rybníků. Fotil jsem to s Dílnou už pětkrát, pokaždé to bylo jiné. Naposledy tuto neděli na Rožmberku – a bylo to super!
Zde je pár zkušeností a postřehů.

Na podzim bývají výlovy rybníků. Fotil jsem to s Dílnou už pětkrát, pokaždé to bylo jiné. Naposledy tuto neděli na Rožmberku – a bylo to super!
Zde je pár zkušeností a postřehů.


Kam na výlov
Výlovy bývají oznámeny na webu, vygooglete si výlovy rybníků a vyberete si. Takto jsem přišel i na ten Rožmberk, přes Rybářství Třeboň. Zde bych v první řadě rád upozornil, že na různých rybnících mohou mít jiný způsob výlovu, to záleží na technickém uspořádání. Pochopitelně to je vždycky u hráze, ale třebas v Mníšku na zámeckém rybníku pouštějí ryby rourou do jakési jímky a odtud je nabírají do kádí a není tam k hnutí a blbě se to fotí. Naopak zde v Rožmberku to je luxusní. Velký rybník – obrovské prostory kolem, doslova skvělá organizace a nekonečně milí lidé, včetně těch těžkooděnců, kteří vlečou lano a na konci je síť s tunami ryb a oni říkají „s dovolením“, když se jim připletete pod nohy. Takže obecné disposice ke konkrétnímu rybníku získáte jen vlastní zkušeností nebo poptávkou u někoho, kdo tam byl.

Výbava
Je to kombinace krajinářské fotografie a pracovní reportáže, takže je dobře si vzít plnou optickou výbavu. Stativ se hodí, ještě se o něm zmíním. Začíná se ráno… tedy, konkrétně zde na Rožmberku mají výlov v sedm a druhý v jedenáct, ale dobrý mrav velí tam být od rána. Když je sluníčko, určitě se to vyplatí. My jsme sluníčko neměli… Tuhle fotku jsem pořídil ze stativu, časem 1,3 vteřiny. Udělal jsem těch duchovitých fotek víc, tahle mi přijde nejlepší. Docela se mi líbí a kdybych to byl věděl, udělal bych celou tu sérii takhle…


Je to hodně těžká práce. Zde zatahují sítě ze břehu a k rybářům se dostanete, jinde to dělají z lodiček nebo se brodí ve vodě a bahně – jak kde. Zde jsou typické dlouhé řady mužů s lanem. Lze to fotit na dlouhé ohnisko:


Mně osobně je milejší kratší ohnisko, zde 24 mm na plném formátu – a pak se tam dostane i komický detail, záchůdek a chlápek spěchající s hrníčkem. I to patří k atmosféře místa.


Nejraději mám atmosféru, cvrkot a lidi kolem. Lidi jsou super, však je to Petrovo řemeslo!


Když to jde, dávám se s lidmi do řeči. Myslím si, že tak to má být, lidi spolu mají mluvit.


A ryby? No ovšem, o ty jde nejvíc. Taky jsem je fotil a musím přiznat, že mi jich bylo líto. Dvě vypadly ze sítě a ležely tam na břehu a popadaly dech, tedy vodu. Tak jsem je do vody hodil. Mimo síť. Naštěstí mě nikdo neviděl.


Výlov je bezesporu zkušenost lidská i fotografická. Mám rád živou fotku s lidmi, někdo to pojme spíš krajinářsky, náladově. Lze se tomu věnovat trvale – pořád je tam co fotit. A na tom Rožmberku to jde mimořádně dobře, díky lidem, kteří to tam organizují a jsou tak milí a vstřícní, až si nepřipadáte, že jste v Česku.


Na spadnutí už je vydání mé knihy Digitální fotografie polopatě! Rád vás pozvu na její křest, ten bude 11. 11. v prostorách Megapixelu v Praze v Holešovicích, Komunardů 42. Knihu mi přijde pokřtít Antonín Kratochvíl a budeme tam fotit skvělou modelku Anetu. Bude to – opakuji – 11.11. od 16.30, tak si to zaznamenejte do diáře.