Nezařazené

Polemika: Zrcadlovky a bezzrcadlovky

Zřejmě jsem otevřel aktuální téma s těmi zrcadlovkami a bezzrcadlovkami. Přicházejí mi maily se zajímavými názory a nechci tedy debatu utnout. Zde je její pokračování, něco jako třetí díl. Před čtrnácti dny jsem tu odpovídal panu J.K., který si stěžoval na objem a váhu zrcadlovek a minulý týden v pondělí tu byly první ohlasy na článek. Ono se zdá, že ve většinovém názoru patří zrcadlovky do starého železa, že to jsou nějací plazi k vymření. Hezky se jich zastává pan M.P. Navazuje i na můj článek „Největší lhář ve fotografii“ z minulého pátku, ve kterém upozorňuji na ošidnost LCD displejů co do jejich věrohodnosti. Pan M.P. píše:

Oba články spolu souvisí. Systémový kompakt je pro mnohé lákavý, marketing výrobců je na vysoké úrovni a dokáže nám vnutit myšlenku, která by nás nikdy nenapadla.

Mám doma celkem slušnou výbavu Nikon, Nikormat FTn, Nikon F90X, Fuji S5Pro, 8 „zastaralých“ manuálních pevných skel, které jsou pro mne, profesí strojaře nádhernými výrobky. S focením jsem začínal někdy kolem r. 1975 takže ostření s manuály mi až tak velký problém nedělá. Sice vlastním i 3 zoomy s AF (Voigtlandery 19-35 a 70-300 a Nikkor 28-80), které jsem pořídil pro jejich nízkou hmotnost, k použití tam, kde se mi nechtělo tahat s pevnými miláčky, tj. na kolo, běžky a pod., a Nikkor 85/1,8 AF.

K tomuto vybavení jsem před nedávnem pořídil ještě maličkou hračku, která nahradila zrcadlovku se zoomy právě jen pro svou hmotnost a rozměry před cestou do džungle na Borneu, Nikon 1V2 s objektivy 10-30,30-110 a 70-300.

A protože jsem filmové tělo nepoužil již nějaký ten pátek (několik let) ,je pro mne při úvaze o novém těle jasná volba, FF.

S nákupem nespěchám, aktuálně to vypadá že Nikon hledá novou strategii, stejně jako ostatní výrobci se musí přizpůsobit klesajícím prodejům. Přijde mi, že trošku zaspal, ostatní velcí hráči na trhu již nějakou dobu systémové kompakty nabízejí, i když je to většinou APS-C. Nikon má pouze řadu 1 s malým čipem.

Ale zpět k úvaze jestli zrcadlo, nebo kompakt. Myslím že pokud se jedná o FF, rozdíl ve velikosti a hmotnosti těla až tak velký nebude. Stačí se podívat na Sony A7 XX. Rozdíl hmotnosti A7II (599g) vs. D750 (765g) je pouze 166g, a to mi přijde jako zanedbatelný rozdíl. Hmotnost samotného těla při stejné velikosti se tedy nijak výrazně lišit nebude, nakonec ona největší úspora hmotnosti je v odstranění hranolu. Ostatní rozdíly jsou pro celkovou hmotnost těla zanedbatelné. Rozdíl hmotnosti bude v objektivech, ale ani to asi nebude při stejném ohnisku nijak dramatické, a větší rozdíl jistě půjde docílit použitím jiných lehčích materiálů těla objektivu, než rozdílnou vzdáleností od čipu. Zajímavé mi přijdou ceny skel na systémové kompakty. Nestudoval jsem to nijak podrobně, ale přijde mi, že jsou tak nějak celkem dost drahé (kde se projevuje méně materiálu na menší objektiv?).

Domnívám se, že hodně lidí při úvaze o úspoře hmotnosti změnou systému míchá dohromady M4/3, APS-C a FF. Nedávno jsem o tom debatoval s jedním známým, který přešel z Canonu FF na Fuji APS-C, a liboval si, jak že je ta jeho nová výbava lehká. Přijde mi to stejné, jako porovnávat mezi sebou automobily různých tříd. Nikoho (kdo má zdravý rozum) by nenapadlo porovnávat Fabii a Octavii, i když nakonec obě dojedou z bodu A do bodu B (a mnohdy používají stejné motory, podobně jako zrcadlovky stejné čipy s bezzrcátky).

Nakonec další a ne nepodstatný parametr je „prolhaný“ hledáček u systémových kompaktů. Je to vlastně jen displej, se všemi jeho neduhy. Je pravda, že si člověk zvykne civět do hledáčku, kde na něj svítí displej, ale jsou situace,kde to svádí k chybám. Každý z nás, kdo je zvyklý na zrcadlovku, tak nějak podvědomě vnímá zcela automaticky informace, které si ani neuvědomuje. Mě to došlo právě při používání Nikonu 1V2 v podmínkách deštného lesa. Není tam nijak extra přesvětleno, a množství světla se liší místo od místa, v závislosti na hustotě a typu vegetace. Naše oko to ale až tak moc nevnímá, protože je to změna příliš pozvolná. Zato čip foťáku ano. Po vstupu do džungle jsem nastavil auto ISO s max hranicí 800, prioritu clony na plnou díru, což u systémových zoomů není nijak velký zázrak. Časy ale na místě, kde jsem to nastavil vycházely kolem 1/125, což bylo v pořádku. A s tímto nastavením jsem v pohodě spokojeně cvakal celý týden. Hledáček i displej ukazovaly že je vše tak, jak má být. Jaké překvápko na mne ale čekalo, když jsem doma po návratu fotky stáhnul do počítače. Některé, kde jsem fotil své přátele, byly pohybující se postavy pohybově neostré, automatika v mizerném světle zkrátila čas, ale displej v hledáčku zůstal stále stejně jasný, jako když světla bylo dost. Situace, kdy pohled do potemnělého hledáčku zrcadlovky by okamžitě upozornil na to, že je málo světla a je potřeba zkontrolovat expozici. Já vím že dole je stavový řádek, na něm příslušné údaje atd…., ale ono když se ve 30 st.C, 100% vlhkosti vláčíte s 15 kg báglem na zádech, tak vás zkrátka netrknou hned na místě ty „automatické věci, které máte mít pod kontrolou“.

Optický hledáček nám poskytuje informace, které vnímáme podvědomě a ani si neuvědomujeme kolik informací je schopen nám poskytnout k tomu, aby výsledná fotografie byla taková, jakou ji chceme mít.

Tím jsem chtěl říct, že systémový kompakt má jistě své výhody, ta podstatná je v možné rychlosti sériového snímání, ale má i své slabiny, které zatím přetrvávají, a tou hlavní je zatím nedokonalý displej. Vždyť ten hlavní a podstatný rozdíl je jen v nahrazení zrcátka s hranolem a z toho plynoucí další drobné rozdíly.

Nebráním se systémovým kompaktům, třeba při fotografování krajiny se dnes i u zrcadlovek používá živý náhled na displeji a při příslušném zvětšení lze velmi přesně zaostřit, např. tady by systémový kompakt poskytl naprosto stejnou službu.

Systémové kompakty jsou jistě jednou z možností. Při přechodu ze zrcadlovek by člověk ani nemusel odepsat skla která již vlastní. Dnes jsou dostupné redukce dokonce i s přenosem informací. Lze tak používat FF skla na systémových kompaktech a odpadá i nutnost „ctít značku“. Při této úvaze mne napadá, že by se mi docela líbil kompakt FF Fuji, s jejich specifickým čipem (kdyby FF čip Fuji přišel na svět) a na něm přes příslušnou redukci moje Nikkory. Pochopitelně jen jako doplněk k FF zrcadlovce Nikon. Doufám že nástupce D750 se objeví ještě letos.

Poslední dobou to vypadá, jakoby zrcadlovka postupně měla být nahrazena systémovými kompakty a zůstala pouze v nejvyšší profitřídě. Pevně doufám, že se tak nestane. Možná jsem staromilec, nebo zpátečník, ale koukat se na svět jen přes televizi mohu pohodlně doma v křesle.

Poznámka Digineffu
Displeje dovedou šidit stran informace o expozici – nicméně upozorňuji, že mnohé bezzrcadlovky mají nastavitelnou simulaci expozice. To znamená, že když expozici korigujeme do mínusu, obraz ztmavne – typicky tohle dělají celkem spolehlivě foťáky v mobilech. Dá se to vypnout nebo zapnout, v každém případě je dobře se přesvědčit, zdali to dotyčný foťák umí.