Aktuality, Fotografická technika, Zajímavosti

Podzimní iPhone na cestě

Server 9TO5Mac, konkrétně Guilherme Rambo, se odvolává na „lidi kteří to viděli“ a sděluje, že Apple chystá na letošní podzim tři varianty iPhone 11. Budou postaveny kolem čipu A13 Cebu, model T8030. To nás zajímat tolik nemusí, zajímavější a ne moc příjemně překvapující je, že Apple nadále lpí na formátu Lightning a ani teď nehodlá v iPhonech přejít na všeobecně uznávaný a používaný USB-C. Naděje vzešla, jakmile se USB-C objevil v iPad Pro.

Zmíněné tři varianty nahradí stávající iPhone XS, iPhone XC Max a iPhone XR. Dva první z nich budou mít displej 3x OLED Retina, ten třetí podrží stávající 2x LCD Retina. Rozlišení zůstává stejné.

Nás přirozeně nejvíc zajímá fotografická stránka. Nástupci modelů XS budou mít tři fotoaparáty, ten třetí bude širokoúhlý. Konečně, chce se zvolat, ten iPhone opravdu zle pokulhává za Huawei i Samsungem a obrazově ho předčí i Google,a to se zmiňuji jen o přístrojích, které jsem osobně zkoušel. Rambo (sám sebe charakterizuje, že je Ten Který Řeší Tajemství Apple) se zmiňuje o funkci Smart Frame. Podle jeho popisu by bylo možno zachytit širší oblast záběru a pak dokončit kompozici, přičemž tato nadbytečná informace by z důvodů ochrany soukromí měla být časem smazána. Tak tomu nerozumím vůbec. Cropnutý širokoúhlý záběr je cropnutý záběr, tak jaké soukromí? Zdá se, že o tento nadbytečný obrazový materiál by se postarala čtvrtá, ještě širokoúhlejší kamera, kterou snad vidíme na – snad – autentickém zobrazení chystaných modelů.