Nezařazené

Podzimní aktualizace Zoneru ZPS X

Rok uplynul od uvedení univerzálního programu pro správu, úpravu a publikování obrazu ZPS X. Zoner plní slib a každých čtvrt roku doplňuje tento program novinkami.

Rok uplynul od uvedení univerzálního programu pro správu, úpravu a publikování obrazu ZPS X. Zoner plní slib a každých čtvrt roku doplňuje tento program novinkami.

Retušovací štětec
Hlavní atrakcí novinky je Retušovací štětec v modulu Vyvolat. Připomenu, že k úpravám fotografie je určen v ZPS X (i předchozích verzí) jednak modul Editor, jednak Vyvolat; tento modul Vyvolat je nedestruktivní a rá se přirovnat k Camera Raw Photoshopu – slouží i k vyvolání fotografií v datovém souboru RAW. Zoneru se podařilo implementovat do tohoto modulu Retušovací štětec a honosí se prvenstvím v tomto smyslu. Náš čtenář pan J.M. ale upozorňuje, že Corel AfterShot Pro 3, který se na RAW specializuje, má nástroj Blemish Remover s obdobnými volbami Blemish, Heal a Clone. Tento konvertor neznám.

Retušovací štětec v ZPS X se chová poněkud jinak než jeho obdoba v Photoshopu (velkém i Elements): zde totiž retušovací štětec bere informaci z bezprostředního okolí kolem tahu štětce, kdežto ZPS X potřebuje zdrojovou oblast – podobně jako nástroj Razítko. To se líp ukáže než vysvětlí. Typický zákazník pro nástroj Retušovací štětec – stopa po prachu na čipu.Nástroj Retušovací štětec nalezneme vpravo na paletě nástrojů.Zde je rozbalená karta Retušovacího štětce. Maska, to je už třetí význam toho pojmu (v ZPS máme masku výběru = barevné zobrazení výběru) a masku vrstvy (zakrývá a odkrývá partie aktuální vrstvy). Zde je pod maskou fakticky sada editačních zásahů retušovacího štětce. Kdo pracuje s Camera Raw tak si vzpomene na nástroj štětec, i zde lze aplikovat více štětců s různými parametry. Retušovací štětec lze použít jednorázově anebo v režimu přidávat či ubírat. Zdrojovou oblast umí hledat automaticky (= defaultní nastavení), nebo mu ji určíte sami.Nasadíme štětec…..a po kliknutí si nástroj sám najde zdrojovou oblast, mnohdy na neobvyklém místě.Po klepnutí na Použít se úprava realizuje. Lze ale jít na variantu Klonovací razítko:To je editace vskutku nevídaná v rawovém konvertoru a Zoner se právem pyšní prvenstvím. Navíc lze tyto zásahy dělat na tabletu pomocí pera – včetně funkce Přítlak. To už je naprosto unikátní přístup. Zajímavý detail – tyto úpravy se zanesou do souboru parametrů *.data-zps a výsledky jsou dokonce vidět i v miniatuře ve Správci. Všimněte si, že zkoumaný RAW obrázek byl už před tím převáděn v Camera Raw a po převodu zůstala data v *.xmp souboru.Vrstvy úprav
Významné vylepšení práce s vrstvami jsou Vrstvy úprav. Připomenu, že ve vrstvách lze každou vrstvu individuálně jakkoli upravovat, ovšem jakmile je úprava hotová, další možnosti jsou omezené. Režim Vrstva úprav ale nechává úpravu jaksi otevřenou a lze se k ní libovolně vracet. Vrstvy úprav zde nemají samostatnou ikonu – aktivují se příkazem Přidat vrstvu a vrstvy úprav jsou jako třetí blok – pod blokem vložených objektů:Zatímco retušovací štětec v RAW pokládám spíš za zajímavý technologický experiment a teprve praxe ukáže jeho použitelnost neřkuli nezbytnost, vrstvy úprav jsou významné vylepšení a navýšení produktu na kvalitativně vyšší stupeň.

Indexové tisky
Zoner je z portfolia vyřadil a teď je tam znovu vrací. dříve. Uživatel si může vybrat ze šablon či sám nastavit rozložení obrázků, vzhled papíru a vytvořit doplňující text. Dále cituji z tiskové zprávy:

Mezi další novinky podzimní aktualizace patří rychlejší načítání složek s větším množstvím obrázků, podpora online-only souborů v úložišti OneDrive či lepší ilustrace hranic rozmazání štětců. Přibyly také klávesové zkratky pro rychlé povolení a zakázání masek, či pro zobrazení pouze masky. ZPS X si nově rozumí s tracklogy bez výškových informací a s RAWy z nových fotoaparátů včetně Nikonu D7500 a Canonu 6D Mark II.

Zoner Photo Studio X lze pořídit v podobě předplacené roční licence za 1188 Kč. Během předplatného mají uživatelé nárok na průběžné aktualizace programu, exkluzivní návody či jiné materiály a také na přednostní technickou podporu zdarma.

Plná verze Zoner Photo Studia X je ke stažení a vyzkoušení na 30 dní zdarma na adrese www.zoner.cz. Uživatelé, kterým již vypršela zkušební verze a ZPS X si nezakoupili, si mohou novou aktualizaci vyzkoušet bezplatně na 10 dní. Více detailů o podzimní aktualizaci si můžete přečíst v sekci Prozkoumat na stránkách www.zoner.cz.