Nezařazené

Photoshop CC

Takže nikoli jak bylo slíbeno v pondělí 17., ale až v úterý 18. června bylo možno stáhnout a nainstalovat novou verzi editačního programu Photoshop. Pro informaci těm, kdo nejsou ve věci PS v obraze: doposud poslední verze Photoshopu byla verze 6 CS (součást balíku programů Creative Suite). Bylo možno ho koupit jako samostatný produkt anebo zakoupit upgrade z nižší verze, tedy z PS 5 CS. To už možné není. Adobe přišlo (přišel?) s novým konceptem Creative Cloud. Ten je možno si objednat formou abonmá, já si objednal službu Photoshop ke stažení a mám 20 GB prostoru někde v cloudu, nevím na co, nechci to a je mi to putna. Můj názor na celou věc je zde.

Takže tu máme PS CC. Je to jediná verze se vším všudy, není tedy žádný PS obyč a PS extended, jak to bývalo. Mnoho změn je zaměřeno na profesionály pracujícími i v oblasti grafiky a webového vývoje. PS teď lépe spolupracuje v oblasti HTML, CSS a SVG, ovšem to se fotek v první řadě netýká.

Přirozeně že první co jsem vyzkoušel byla funkce Redukce chvění, je to asi nejpopulárnější novinka Photoshopu CC. Pořídil jsem náležitě rozkmitanou fotku čtvrtinou vteřiny z ruky v RAW formátu: Camera Raw 8.0 se tváří úplně stejně jako předchůdce a redukci následků chvění nemá.


Otevřel jsem tedy konvertovaný obrázek v PS a aktivoval funkci Filtr – Zostření – Redukce chvění.


Objeví se dialog, který defaultně nabídne Rozsah stopy rozostření v obrazových bodech, dále zdrojový šum AUTO a vyhlazení a potlačení artefaktů 30%.


Chytří lidé jistě přijdou na optimalizaci těchto nastavení. Při zpracování tohoto obrázku jsem došel k hodnotám stopy na maximu 199, šum AUTO jsem nechal, zato jsem nastavil potlačení artefaktů na 4,1% a zvýšil vyhlazení na 40,5 %. Samozřejmě z toho nevznikne brilantní fotka – žádným doostřováním nevznikne brilantní fotka. Ale zajímavá funkce to bezesporu je a jistě najde své uplatnění.


Chytré doostření je ovšem jiná káva. Zkoušel jsem to na fotce pořízené Janou Pavlíkovou na sobotním semináři mé Dílny.


Zřejmě dochází ke zcela jiným procesům než při běžném doostření. Samozřejmě nepřibudou žádné detaily, to by odporovalo zákonům informatiky. Nicméně lze z fotky vymáčknout maximum co do kresby.


 


Převzorkování, tedy zvětšování obrázku obsahuje další novinky PS CC. Fotku Báry a její Emy jsem zvětšil z šíře 1600 na 4000 bodů – na jeden vrz (má se to dělat po 10%).


Pro převzorkování jsou doporučeny volby, stejně jako v PS 6CS, ale výsledek je jiný, vlevo CC, vpravo CS:


Zkoušel jsem porovnat výsledky při zmenšování, tam jsem žádný rozdíl neviděl.
Jsou zde i drobné změny. K miniatuře ve vrstvě lze přiřadit barvu, to by mohlo vést k zpřehlednění, málo kdo je takový pečlivka, aby každou novou vrstvu pojmenoval.

Na stránkách Adobe najdete popis dalších funkcí , mnohé jsou velmi zajímavé, ale s editací fotografií nemusí mít co společného – nezapomeňme, že PS je grafický nástroj a zdaleka neslouží jen fotografické editaci.

Hpojně citované je použití Camera Raw jako filtru. Vskutku se CCR nyní objevuje v nabídce filtrů a lze tedy jeho ovládací prvky aplikovat třeba na jednu vrstvu. Zatím jsem to nezkoušel, třebaže to Kelby doporučuje, mě to camerarawové zpracování fotky (ne RAW) moc nenadchýňá. Další hodně citovaná vlastnost je možnost budovat akce s podmínkami. Taky jsem na to opatrný, vyzkouším a povím.

Jak se mi to jeví
Subjektivně mi nový PS připadá výrazně rychlejší. Koupil jsem ho, protože když o Photoshopu píšu, bylo by neseriózní se držet zpátky. Nic převratného, bez čeho bych nemohl být, jsem nenašel. Roztřepané obrázky budu nadále řešit stativem nebo rychlým časem. Doostření je ovšem výborné a to je bezpochyby podstatná změna. Pokud přijdu na další, hned podám zprávu. Jinak ale přeji majitelům PS 6CS, aby jim ho pánbu ve zdraví nadlouho zachovati ráčil, je to výborný nástroj – a ostatně, jak je vidět, i Adobe s ním nadále počítá a dokonce jsem nabyl dojmu, že ho hodlá prodávat dál jako paralelní produkt a CC bude nabízet úzkému okruhu profesionálů, kteří chtějí být permanentně „in“. Nicméně na vážkách by mohli být majitelé PS CS2… zkrátka, majitelé starších verzí. Jestli se Adobe pochlapí k vstřícnější cenové politice, bude to velký svod. Málo platné, ono jim to fakt hodně dobře šlape…