Nezařazené

Photokina: Objektivy Laowa

O objektivech Laowa už tu píšu letos pošesté, s dvanáctkou na clonu F2.8 byl jsem v únoru v Benátkách, nadšení veliké. Firma vznikla v roce 2013 v Číně a udělala díru do světa. Záběr má široký, od zmíněného obra pro GFX Fujinu po MFT Micro Four Thirds přístroje. Novinky zůstaly v médiích trochu nepovšimnuty, ale v reálu jde o nesmírně cenné a dostupné objektivy. Jde zásadně o manuálně ostřené objektivy – a co já měl možnost vidět, tak bez elektroniky. To znamená, žádné kontakty, žádný EXIF, žádná priorita clony: ostříte ručně, kroužkem cloníte a s expozicí si buď fotoaparát poradí, nebo si musíte poradit vy. Nic pro sváteční fotografy na focení Pepíčka na odrážedle.



Velmi mě zaujal objektiv 10-18/4.5-5.6 FE pro plnoformátové Sony s bajonetem E. To je skutečně širokoúhlá bomba, ona si Laowa zakládá na tom že její širokáče nedělají soudkové zkreslení, nebo jen minimálně. Voigtlander vyrábí 10/5.6 pro E bajonet, ale toto je zoom.



Zkoušel jsem to opravdu jen jedním dvěma cvaky, myslím si, že brzy uvidíme roztodivné krajinářské záběry s perspektivou ze které se dělá úzko… 🙂 To je trochu háček v použití těchto extrémních objektivů, že jsou z nich pak fotky na jedno brdo.



Naprostou raritou je makroobjektiv Laowa 24/14 Makro Probe. Vypadá jako puškohled a má opravdu světelnost čtrnáct.



Má opět bajonet E, je tudíž určený pro přístroje Sony.



Na stánku ho předváděli při focení v akváriu.



Makrofotografie jako taková je silná doména pro Venus Optics. Širokoúhlé a extrémně makro objektivy tvoří velkou část jejího portfolia.



Je to ambiciozní firma, o které bude určitě hodně slyšet. Nástup plnoformátových bezzrcadlovek může znamenat renesanci ročního zaostřování – nicméně přece jen ta elektronika, tedy přinejmenším přenos údajů o cloně do systému fotoaparátu je asi něco, čeho je těžké se zříct.