Nezařazené

Philips PicoPIX PPX 1430

Máme fotky. Co s nimi? Například je lze promítnout. Podívejme se na projektor Philips PicoPIX PPX 1430. Patří do velké rodiny projektorů, které nejsou vybaveny projekční žárovkou a světlo vyzařují díky LED diodám. Obrovská výhoda – LED diody mají deklarovanou výdrž 20 tisíc hodin, tak opravdu, TOHLE jsem netestoval. Mají menší spotřebu energie, takže konkrétně tento model Philipsu má deklarovanou výdrž  dvě a půl hodiny (projektor má akumulátor, lze ho tedy provozovat buď ze sítě, anebo z aku). Systém je DLP (Digital Light Processing), přičemž toto DLP je metoda generování barevného obrazu přes rotující kotouč, schopný měnit vlnovou délku světla. No a hlavní atrakce – má doslova pidi rozměry. Je to kostka 98 x 98 mm vysoká 28 mm. Má SD slot, dává se do toho karta netradičně „plíšky nahoru“, anebo přes USB připojíme univerzální čtečku karet nebo externí pevný disk. Lze připojit i počítač, k tomu je třeba speciální kabel, který není v dodávce. Dokoupit za 800 se musí i kabel na propojení s mobilem. V balení je napájení ze sítě , dálkové ovládání AV kabely pro propojení hlavně z videokamery. Ovládá se to buď čtyřcestným voličem na horní stěně, nebo čtyřcestným voličem na dálkovém ovladači. Ten je směrový, takže je třeba mířit jaksi shora. Na spodku má projektor závit pro stativ, to je výborná věc, má tam taky jakousi opěrku, ale ta působí chatrným dojmem a raději jsem se nepokoušel ji adjustovat.

Obsluha je velmi jednoduchá. Přístroj se zapne vypínačem na pravém boku (projektor je namířen od nás) a pak už jen volíme, co potřebujeme. Pokud volíme obrázky, objeví se fotky, které jsou v kořenovém adresáři karty (tedy, když máme kartu, tak ji vidíme pod nějakým písmenem, dejme tomu I: , a pak je tam zpravidla DCMI a MISC. Ovšem fotky lze nahrát rovnou – hned na tu kartu, pod to I: a nemusíme dělat jiný adresář). Pokud je na kartě víc adresářů, volíme vlevo dole Zobrazení složek. V nastavení lze především uživatelský jazyk (jak vidno, čeština nechybí), vlastnosti projekce obrazu (sytost, jas atd.) a také automatické promítání, tedy hlavně interval, kdy se snímky střídají.


Přístroj má v sobě i reproduktory, takže vcelku v pohodě si můžete promítat film, lze samozřejmě připojit sluchátka nebo externí reproduktory. V zatemnělé místnosti směle pokryjeme běžné promítací plátno. Jistě to není pro kongresovou halu, ale pro domácí použití anebo při společenské zábavě je ten obraz absolutně dostatečně jasný. Tahle věc se vejde do fotobrašny – a už nebude třeba se tísnit nad notebookem a lézt jeden druhému přes rameno, jak se to někdy na společných akcích stává. Funkčně tedy nemám jedinou výhradu – přirozeně, že mi chybí srovnání, projektory s LEDkami vyrábí i Acer, Genius, HP a Chronos, ale co jsem srovnával specifikace, tento Philips mi připadá jako nejlepší vyrovnání rozměrů a výkonu – jiné jsou výkonnější a větší, anebo to jsou opravdu hračky s mizivým výkonem (před rokem jsem na jednu takovou naletěl, není to k ničemu, vyhozené peníze a leží to v šupleti).


Čímž se dostávám k jediné smutnější věci, totiž k ceně – přístroj stojí i s DPH skoro 8 tisíc. Pravda, ty žárovkové stojí od deseti nahoru, můžete si dopřát pod stromeček třeba Epson EH-TW9000W za 66 666 Kč, nicméně osm tisíc je osm tisíc. Tu hodnotu to má, ale štípne to. Pro představu, zde je reklamní video seznamující s tímto přístrojem.