Nezařazené

Phantom 2 Vision

Ani rok neuplynul ode dne, kdy jsem tu popisoval leteckou fotografii pomocí elektricky poháněné minihelikoptéry. Tehdy šlo o copter DJI S800 v ceně úhrnem čtyř set tisíc. Copter Phantom 2 Vision předváděný tentokrát je cenově úplně jinde a je dostupný i normálnímu smrtelníkovi. Jde opět o produkt firmy DJI, ovšem určený laické veřejnosti. Je to vše „all in one“: vybalíte z krabice, natáhnete do chytrého telefonu aplikaci a s nabitou baterkou můžete začít létat, přičemž strojek vydrží ve vzduchu pětadvacet minut na jedno nabití. Copter je vybaven minikamerou s jádrem GoPro, pro DJI „custom made“, tedy na míru upravenou, s 14 megovým rozlišením JPEG nebo RAW a schopnou natáčet video full HD 1080 frekvencí 30 nebo 60 fps. Video i obrázky se zapisují na Micro-SD kartu.


Copter se ovládá podobně jako obdobné modely, tedy ovladačem se dvěma páčkami.

Podstatný je ovšem přenos obrazu v reálném čase na chytrý telefon. Zde se dá kamera ovládat, naklápět ve svislém směru. Lze ho použít jako ovládání FPV, to je režim, kdy vidíte to, co by viděl pilot letadla. Důležitá je kalibrace kompasu. V copteru je GPS autopilot, který je důležitý pro klidný obraz bez roztřesení. Po stisknutí tlačítka Return-to-Home se copter vznese o 10 metrů a namíří si to na místo startu, totéž udělá, když dojde k nějaké mimořádnosti anebo když začne docházet baterie. Copter komunikuje s mobilem přes wi-fi. Spárování je naprosto stejné, jako komunikace s jakýmkoli fotoaparátem disponujícím wi-fi. Nejdřív je třeba zapnout na copteru wi-fi převaděč. Poté se copter přihlásí jako síť na mobilu, jak je vidět na ukázce.


V dalším kroku aktivujeme aplikaci DJI a můžeme začít létat. Podstatná je pochopitelně položka Camera, která umožní komunikaci s copterem.


Teď už letíme – údaj dole nám hlásí, že jsme v pěti stopách. Palcem ovládám naklánění kamery nahoru a dolů, vpravo je spoušť buď fotoaparátu nebo videokamery.


Tady je ukázka rozhraní:


Kamera má světelnost F2.8 a úhel snímání je nastavitelný, 140 , 120 a 90 stupňů,tedy značně široký. Čip je typu úhlopříčky 1 / 2,3 palce , tedy je to prakticky čip jako v mobilu. Podstatné ovšem je, že přístroj umožňuje sériové focení a časoměrné focení.

Ovládání a menu
Ovládání přes mobil je velmi jednoduché. Šipkou nahoru nebo dolů se ovlivňuje náklon kamery. Poklepem na ikonu „kolečko s kroužkem“ lze aktivovat Accelerometer Sensor Mode. Pak je možné copter i kameru ovládat nakláněním mobilu. Vlevo dole vidíme kompas, umělý horizont a „radar“, to je indikátor vzdálenosti copteru od místa vzletu.

Na přístroji je možné nastavit prakticky všechno, co na běžném fotoaparátu, tedy režim snímání, velikost obrazu respektive videa, ISO (max. 400), WB, režim měření expozice a korekci expozice nebo doostření. Rozhodně je toho víc než na základní fotoaplikaci třebas zrovna iPhonu.

Režim snímání nabízí volbu jednotlivých snímků, nebo série tří či pěti anebo časované snímání s volnou intervalu od 3 do 60 vteřin.

Pořízené snímky a videa se ukládají na kartu do alb, ta jsou uspořádána do skupin a podle data. Fotky je pak možné synchronizovat s mobilem, tedy přenést je do mobilu a odtud je pak volná cesta na web, Facebook nebo kamkoli jinam. Aplikace DJI umí stahovat přes internet i novinky kolem leteckého fotografováíní DJI.

Moje dojmy
Ovládání copteru je opravdu velmi snadné a po krátkém zaškolení ho musí zvládnout každý. Pozoruhodná je obratnost a rychlost stoupání – podle tabulek je copter schopen letu až padesátikilometrovou rychlostí. Dosah wi-fi převaděče je 300 metrů, při zkoušení copteru jsme ale nepřesáhli hranici nějakých sto metrů. Ovládání kamery mobilem bylo rozumně citlivé. Copter jsme zkoušeli za skutečně bídného počasí, expozice vycházela na 1/60 sec při ISO 122. Některé fotky byly proto roztřesené. Kvalita obrazu je ovlivněná velikostí snímače, nelze tedy čekat stejný obraz, jako – dejme tomu – z jednopalcového šestnáctimegového čipu. V každém případě jsou ale obrázky i videa velmi dobře použitelné. Obraz dokonalý není, zvláště v rozích je kresba slabší, nicméně letecká fotka je atraktivní sama o sobě a měřítka má logicky jiná než pozemská fotka. Zvlášť působivé je video, tam si dovedu představit, že po zvládnutí vyšší pilotáže se dá způsobit hodně radosti a zábavy. Pořídili jsme jen kratičké video, při nahrávání na youtube dělala tato MP4 trochu potíže, stáhnout ji můžete zde, nicméně nakonec to youtube skousnul a vysmahl video bez zvuku:


Bližší info najdete na internetu, na české stránce DJI. Copter dodává firma Pelikan Daniel info@pelikandaniel.com. Na její webové stránce najdete létajících strojů velký přehršel, ovšem tento Phantom 2 Vision je zřejmě svou cenou 26.500 korun v mimořádně dobrém postavení, pokud jde o cenu / výkon. Firma zajišťuje i technickou podporu a servis, i to je dobře vědět s ohledem na to, že DJI přece jenom je čínská, u nás zatím ne moc zavedená firma.

 

Tady je pár pořízených obrázků: