Nezařazené

Pentax X-5

Je to zrcadlovka nebo není? Není, ale vypadá tak, dokonce jako klasická zrcadlovka, jak je u Pentaxů známe po desítky let. Pentax uvádí ultrazoom v zrcadlovkovém kabátu, se zajímavými vlastnostmi.

Je to zrcadlovka nebo není? Není, ale vypadá tak, dokonce jako klasická zrcadlovka, jak je u Pentaxů známe po desítky let. Pentax uvádí ultrazoom v zrcadlovkovém kabátu, se zajímavými vlastnostmi.

Jde o šestnáctimegový ultrazoom s šestadvacetinásobným rozsahem ohniska, které má ekvivalent od 22 mm, tedy velmi širokoúhlého objektivu, po 580 mm, tedy po silný teleobjektiv. Objektiv světelný od F3.1 do F5.9 ostří od 40 cm, v makrorežimu od 1 cm. Hledáček je elektronický, jeho rozlišení ve specifikacích tiskové zprávy uvedeno není, třípalcový displej je vyklápěcí – to je ideální řešení. Závěrka má rozsah od 4 sec do 1/1500 sec, rozsah je překvapivě malý. Přístroj je určen široké veřejnosti, proto má velmi výkonný automatický režim, případně je možno použít scénické režimy. Mezi nimi nechybí HDR, zajímavá je scéna nazvaná „jeviště“, zvědavý jsem na „digital wide“ a „digital panorama“, u toho širokého pohledu půjde patrně o složení fotek v řadách, jak to nabízí na příklad Casio. Ve specifikacích je uveden neobvykle velký dosah vestavěného fleše – 9,1 m, ale není uvedeno, při jaké citlivosti. Video je full HD 1920×1080 oken při 30 fps. Přístroj zapisuje na karty rodiny SD, je eye-fi kompatibilní (umožňuje bezdrátový přenos ze speciální karty na mobilní zařízení a PC). Napájejí jo 4 tužkovky, výdrž podle CIPA je 330 snímků. Váží 595 g a měří 119 x 86 x 107 mm.

Výchozí cena 280 dolarů, tedy 5600 korun je velmi lidumilná a design přístroje je bezpochyby atraktivní. Připomenu, že retro-design ve stylu klasiky šedesátých let pomohl i Olympusu OM-D, tento přístroj jde v podobném duchu. Pentax zatím žádný utrazoom v nabídce nemá, je to tedy v jeho výrobní řadě novinka. K jeho příznivcům patří i někdejší majitelé klasických zrcadlovek – model K 1000 byl ve své době legenda, jednoduchý, mechanicky poháněný přístroj, nástupce neméně legendárního Spotmaticu, první zrcadlovky s vnitřním měřením na světě. Už se zdálo, že levné zrcadlovky a mirrorlessy zlikvidují ultrazoomy jako živočišný druh, ale v poslední době dochází k oživení. Přece jen ten koncept „vše v jednom“ je uživatelsky velmi pohodlný. K rozměrům: uživatelé (včetně mne) si pochvalují malé rozměry Olyho OM-D (122 x 89 x 43 mm ). To ovšem jsou rozměry bez objektivu, se setovým objektivem 12-5 je hloubka nikoli 43 mm, ale 130 mm! No a tento Pentax má netto rozměry 119 x 86 x 107 mm. K použitelnosti ohniska 580 mm mám výhrady a pochybnosti obecně, ale to je na jinou diskusi. Vlevo je připomínka staré K tisícovky, podoba stylu je očividná.