Nezařazené

Pentax KP – uvedení a první dojmy

Kříženec mezi K-3 II a plnoformátovou K1 je nový model zrcadlovky střední třídy, kterou uvádí Ricoh Pentax na scénu. Jde o fotoaparát se 24megovým stabilizovaným čipem – důkladně stabilizovaným v pěti osách, umí i rozšířené snímání s posunem čipu o jeden pixel a také automatické vyrovnání vodorovné polohy. Zařízení je využito i pro ultrasonické setřásání prachu z čipu. Není zde AA filtr, ale je tu pro případ potřeby digitální odstranění moaré. Přístroj je to důkladný, šasi má z nerezové oceli a tělo z hořčíkové slitiny. Tělo je utěsněné na 67 místech. Na přední stěně vpravo je výměnný úchop, lze volit ze tří variant.


Expozici měří modul s 86 tisíci pixely. Zařízení je vybaveno analýzou světelné situace, té se pak přizpůsobí v automatickém režimu nastavení přístrojeCitlivost je od 100 do 819 200, video je HD 1920 s 60 fps (a méně) ve formátech MPEG-4, AVC/H.264/MOV/H.264 – a při videu umí kontinuálně ostřit.


AF modul Safox 11 má 27 zaostřovacích bodů, 25 je křížových – zkoušel jsem v přítmí na málo kontrastní předloze a ostří rychle. Sériové focení rychlostí 8,3 utáhne až 60 snímků JPEG a 23 RAW -zkoušel jsem, opravdu to 50 JPEG obrázků nasypalo do vyrovnávací paměti, pak to začalo kulhat. Závěrka je buď mechanická nebo elektronická, mechanická umí až 1/6000 sec, elektronická až 1/24000 sec. Přístroj má hranolový hledáček se 100% pokrytí a třípalcový vyklápěcí, leč nikoli dotykový displej. Displej má antireflexní vrstvu a ochranu proti poškrábání. Je zde wi-fi a přes mobilní telefon a příslušnou appku lze přístroj ovládat na dálku. Výstup je USB, přes adaptér SlimPort i HDMI. A co je vítané je slot pro externí mikrofon.


Přístroj je kompatibilní se všemi objektivy Pentax, objektivy série A a M s omezením. Je to fotoaparát střední třídy, výchozí cena na českém trhu je 32 tisíc za tělo. K dostání bude v druhé polovině února.

První dojem
Přístroj je nepatrně větší než K-3 II, nicméně je výrazně menší než jeho soupeři, Canon 7D Mk II a Nikon D7200. Rád vyzkouším jiné dva úchopy, ten standardní mi není moc pohodlný. Od K-3 II se na první pohled liší tím, že nemá stavový displej na horní stěně a když už jsme u úchopů, ten na K-3 II je pořádný a na jeho konci je spoušť, kdežto zde je spoušť vtěsnána nahoru na tělo. Je tu ale velmi zajímavá kombinace voliče funkcí a třetího rolleru, tak jak jsme to obdivovali na K1 (ale tam je mohutný úchop se spouští na konci, takže na horní stěně zbylo i místo na stavový displej.





Výborná je ovladatelnost tohoto přístroje. Vše je příhodně po ruce a kdo by si ho chtěl přizpůsobit, může si navolit co chce na trojici volitelných tlačítek Fx. Zaznamenal jsem, že nemá 4K video, zato ale má ten vstup pro externí mikrofon, jak jsme si už všimli.
Na referát o výkonu si musíte počkat příští týden, zatím jsem jen zkoušel rychlost sériového snímání – v poměrně nízké světelné hladině. Jak už řečeno, pořídil jsem 55 snímků, posledních 5 už to kulhalo, to byl buffer plný a zapisovala karta. Frekvence kolísala mezi 3 a 5 fps, ovšem mohlo to být světlem, protože byla nastavená priorita ostrosti (závěrka spouští, jen když je zaostřeno). Při ostření nám pomáhá v orientaci jasný červený bod (v menu lze vypnout / zapnout elektronickou vodováho do hledáčku). Orientačně jsem zkoušel i stabilizaci a opravdu těch inzerovaných 5 EV není zcela nereálných.

Vstup do třídy nad 30 tisíc je od Ricoh Pentaxu odvážný krok. Kategorie potenciálních zájemců je rozdělena hlavně na canonisty a nikonisty, pokud jde o zrcadlovky a další hendikep je v tom, že se pro Pentax nevyrábí tolik objektivů od jiných výrobců (Sigma, Tamron, Tokina atd.). Nicméně Pentax má pořád výbornou pověst, je to kultovní značka se zázemím zanícených fanoušků (taky jsem měl kinofilmového pentaxíka a Pentaxe 6×7 mám dodnes) a skvělý model K1 udělal téhle KP výborný prostor – nezapomeňme, že je to přímý příbuzný.

Tož tak, první setkání. Z těch prvních minut jsem udělal malé video: