Nezařazené

Pentax K3

Hrubě nadupaná zrcadlovka, mohla by hodně zavrtat v hlavě náročnému fotografovi, který teprve zamýšlí vstoupit do království DSLR. Tady se dá hovořit prakticky jen v superlativech. Jako někdejší pentaxista mám poněkud tísnivý pocit při četbě oznámení že „Ricoh představuje atd…“ , ale taková je skutečnost, že Pentax teď patří Ricohu a všechna čest Ricohu, že se nesnaží Pentax potopit. Oznámení modelu K3 předcházely fámy, že se Pentax chystá na full frame (ovšem už dávno vyrábí digitální středoformát), ale k tomu nedošlo, tohle je „obyčejná“ DSLR. Vše „top“ soudobé DSLR techniky tu najdeme. Začněme tedy technickým popisem.


Jde o zrcadlovku se stabilizovaným APS-C čipem velikosti 23.7 x 15.7 mm s rozlišením 24 Mpx (6016 x 4000 pixelů). Čip je stejný jako v Sony Alpha A77 a A65. Jeho stabilizace je unikát. Čip totiž nemá nízkofrekvenční filtr zamezující vzniku proužků při focení jemných rovnoběžných struktur (už K 5 Iis ho nemá). Pokud ale by si někdo přál takový filtr mít, na požádání se mu čip rozechvěje, dokonce ve dvou volitelných frekvencích. Je to technický unikát, s tím ještě nikdo nepřišel. Obraz je zpracován procesorem Prime III.


Tělo zrcadlovky je z hořčíkové slitiny, utěsněné proti vlhkosti a prachu na 92 bodech, hledáček je hranolový se 100% pokrytím obrazu a 95% zvětšením obrazu. Jeho systém pro měření expozice je 86 kP RGB, ostření s kódovým označením SAFOX 21 má 27 bodů, z nichž 25 je křížových. Jsou uspořádány do útvaru 5 x 5 bodů s dvojicí po stranách, nastavenou konfiguraci vidíme na přehledné funkčním menu na displeji. Ostření je jednorázové, průběžné a automatické s přepínáním z jednoho do druhého. Displej je pevný, 3,2 palcový s 1 a něco miliony pixely.


Sériové focení má frekvenci 8,6 fps, závěrka má od 30 sec do 1/8000 sec. Mezi expozičními režimy neschází klasický pentaxí Tav režim, který dává přednost nastavení času, ale nepustí nás přes použitelnou clonu (na př. – dejme tomu – v místnosti s chabým světlem nelze při 200 ISO fotit pětisetinou; automatika dovolí nejkratší použitelný čas při dané cloně a citlivosti). Přístroj má vestavěný blesk s dosahem 13 m při 100 ISO a v jeho možnostech čtu ve specifikacích high speed režim, tedy snímání i při kratší než synchronizační rychlosti; nepamatuji, že bych tuto funkci viděl na vestavěném blesku, přitom synchronizační rychlost externího blesku je u takto vymazleném přístroji překvapivě pomalá, 1/180 sec. Video je full HD 1920. Zápis je na SD kartu, přístroj má dva sloty. Pentax dodává speciální eye-fi kartu umožňující přenos fotek do PC a dálkové ovládání přístroje. A co je zdánlivá maličkost a ve skutečnosti bomba, jako výstup má USB 3.0 s přenosovou rychlostí 5 Gbit/sec. Přístroj napájí li-ion aku D-LI90 s vydrží 560 fotek. Tělo váží 800 g a měří 131 x 100 x 77 mm.

Dosavadní vlajkovou lodí DSLR Pentax byl K-5 Iis. Tahle trojka opravdu není žádné přepudrování starého modelu. Předčí ho snad ve všech myslitelných parametrech. Jeho cena v korunách nebyla ještě stanovena, Bháčko v USA za něj chce 1300 dolarů, za K-5 IIs chce 1200 a to u nás stojí 26 tisíc. Prostou úměrou dojdeme k závěru, že by se cena mohla vejít pod 30 tisíc za tělo, což by byla cena velmi lidumilná za takovou kvalitu. Necháme se překvapit.