Nezařazené

Pentax K1

Je to novinka tak nenová, že si vrabci na střeše už vyřvali zobáky, nicméně – konečně je tady, plnoformátová zrcadlovka od Pentax. 36 mega, pětiosá stabilizace, výklopný displej. A spousta dalšího.

Je to novinka tak nenová, že si vrabci na střeše už vyřvali zobáky, nicméně – konečně je tady, plnoformátová zrcadlovka od Pentax. 36 mega, pětiosá stabilizace, výklopný displej. A spousta dalšího.

Tělo je z hořčíkové slitiny, utěsněné proti vlhkosti a prachu, v něm je snímač CMOS s 36 miliony pixelů (7360 x 4912). Snímač má formát kinofilmového okna, jde tedy o full frame, je stabilizovaný. Ukládá v RAW a JPEG ve 3 stupních komprese. Citlivost má rozsah 100 až 204800 ISO. Zaostřovacích bodů v modulu Safox 12 je 33, z toho 25 křížových. Jednomegový displej má 3,2 palce úhlopříčku, je vyklápěcí, avšak nikoli dotykový. Hledáček je hranolový se 100% krytím, zvětšení 0,7x. Rozsah časů je od 30 sec do 1/8000. Nemá vestavěný blesk, má aktivní sáňky a vstup pro synchronizační kabel. Sériové focení je 4,4 fps, lze pořídit sérii 17 snímků RAW nebo 70 JPEG v nejnižší kompresi. Vestavěná je wi-fi i GPS. Video je až 1920 / 60i, záznam v MPEG4 nebo H.264 se stereozvukem, přístroj má vstupy jak pro mikrofon, tak pro sluchátka. Slot pro SD karty je duální, baterka je D-Li90 s kapacitou 760 snímků. Přístroj váží 1010g a měří 137 x 110 x 86 mm.


Co ještě víme: snímač je bez AA filtru, nicméně efekt tohoto filtru proti moiré je zastoupen systémem využívajícím mikrovibrací. Snímač podporuje procesor Prime IV. RAW je 14bitový. Stabilizace je pětiosá a dovede detekovat panoramování. Pohyb snímače se využívá i k dalším funkcím – automatická vodováha, doladění kompozice a AstroTracer, sledování pohybu hvězd. Na tyto funkce jsem mimořádně zvědav! Kromě toho se pohybu využívá i při násobné expozici, kdy se snímač pohybuje do strany o 1 pozici a tím je možno získat barevně plnohodnotný datový zisk – podobnou funkci nabízejí špičkové Olympusy. Tisková zpráva se zmiňuje o vyklápěcím displeji, který neuhýbá z optické osy objektivu. To je zřejmě „ztraceno v překladu“ – displej je důmyslně řešen – je upevněn na čtyřech vzpěrách a lze ho tedy naklánět nejen nahoru a dolů, ale i diagonálně. Tisková zpráva se zmiňuje o umělé inteligenci pro analýzu scény a následnou optimalizaci nastavení parametrů.

Na scénu tedy přišel čtvrtý výrobce full frame profi zařízení – Canon s Nikonem nabízejí FF zrcadlovky, Sony mirrorless. Hendikepem Pentaxu bude výbava optikou – i když jsou k disposici tři prvotřídní zoomy se světelností F2.8, tedy 15-30, 24-70 a 70-200. Podle mého názoru je to výbava bohatě dostačující. Nicméně lze použít i další objektivy s K bajonetem, včetně optiky tradičních kinofilmových přístrojů. Přístroj umí spolupracovat i s APS-C optikou, prostě ořízne formát na APS-C rozměr. Za zmínku stojí i cena, je to 55 tisíc za tělo a to je v době dnešního cenového třeštění velmi rozumný nástup nového modelu. Co dodat? Jen že se těším na fyzické setkání.