Nezařazené

Pentax K1 v ZOO

Zoologická zahrada je dobrý polygon pro zkoušku fotoaparátu. Měl jsem tam nějaké řízení, v pravé poledne – nejhorší možná doba na focení. Ale nějaké poznatky si můžete z pořízených obrázků udělat, berte je jako předehru k recenzi.

Zoologická zahrada je dobrý polygon pro zkoušku fotoaparátu. Měl jsem tam nějaké řízení, v pravé poledne – nejhorší možná doba na focení. Ale nějaké poznatky si můžete z pořízených obrázků udělat, berte je jako předehru k recenzi.

Připomenu, že jde o plnoformátovou zrcadlovku s čipem o velikosti kinofilmového okénka. Model K1 byl oceněn jako nejlepší fullframe v bodování TIPA. Obrázky zde zveřejněné jsou absolutně neupravované, foceno v JPEG. Na proklik si je můžete stáhnout v původní velikosti. K disposici jsem měl letos zveřejněný objektiv 28-105/3.5-5.6, dodávaný s tělem K1 jako kit. Začneme informací o rozsahu tohoto zoomu.


Nahoře ohnisko 28 mm, dole 105, připomenu že jde o full frame, tudíž žádný přepočet.


Lemury jsem fotil na programovatelnou automatiku s automatickým ISO. A vida, skočilo mi tam 1250 ISO! Prosím, nespílejte mi kvůli obličeji uprostřed formátu, jde o technickou zkoušku, chtěl jsem mít jednobodové ostření uprostřed…


Varan si hověl ve svém ležení v pavilonu Indonéská džungle, 2500 ISO.


Přístroj má velmi dobře přístupné přepínání full frame a APS-C. Nemusíme do menu, přepínáme to jediným pohybem ovládacího kolečka. Opička spala moc daleko…


Přepnutím na APS-C jsem si ji přiblížil, pak ovšem jsme na cca 150 mm ohnisku.


Ocitáme se za hranicemi technických možností. V pavilonu Indonéská džungle mají oddělení s takřka naprostou tmou, mezi návštěvníky poletují kaloni a je tam výběh pro miniaturní noční klokany. Toto je pořízeno na 102400 ISO, výklopný displej umožnil se potopit trochu za sklo. Berte to jako kuriozitu, ono těch 102 tisíc ISO je fakt za hranou.


Ve srovnání s předchozím obrázkem je 12800 ISO maličkost.


Dynamický rozsah – v pavilonu hrochů jsme na dorazu. Ale být to v RAW, obrázek by tónově byl naprosto v pohodě.


Toto je zobrazení přepalů a slitých stínů. Přepalů je minimum, ale i dítě má celkem málo slitých stínů – přitom rozdíl světelných hladin byl obrovský. Foceno s automatickou expozicí, bez korekce. Navíc, K1 má velmi účinnou funkci projasnění stínů.


Podobný pokus. 800 ISO, holčička v protisvětle.


Zase přepaly a slité stíny. Slité stíny nejsou žádné, holčička má maličké přepaly na čepici a na rukách. RAW by to překlenul bez problému.


Foceno na formát APS-C – to je ten čerstvě narozený slůnek s maminkou. Vykročil si na procházku.




Daleko nedošel, asi tak tři kroky… Všimněte si, jak je chlupatý a jaké má faldíčky na nožičkách. Poklekl, ulehl a spinkal. Foceno též s crop factorem, po přepnutí na APS-C. 

Protisvětlo.


Histogram ukazuje, jak si Pentax k1 s protisvětlem poradil.


Sériové focení – přístroj umí až 5 fotek za vteřinu, ne papírově, ale opravdu. Záleží samozřejmě i na schopnosti karty.


Ve všech režimech přístroj pracoval velmi dobře, fotil jsem i v úplně automatickém režimu, v manuálu i v prioritách času a clony. Na obsluhu je poněkud náročný, má úžasné množství ovládacích prvků a nastavení je třeba kontrolovat na displeji. Na sluníčku s tím byly poněkud problémy, ale to je bolest, kterou známe všichni. Byl bych si přál mít delší ohnisko… snad někdy příště.