Nezařazené

Pentax K-7 (info)

Vedle Canonu a Nikonu je Pentax veteránem bojujícím na frontě APS-C jednookých zrcadlovek, a bojuje statečně, jeho výrobky jsou vynikající a mají své obdivovatele, ba vyznavače. Ti jistě budou potěšeni novým modelem, který navazuje na dosavadní vlajkovou loď K20.

Sdílí s ní CMOS stabilizovaný snímač Pentax/Samsung s 14,6 Mpx (23.4 x 15.6 mm ), tedy s poměrem stran „jako kinofilm“ 3:2 a prodlužovacím faktorem ohniska 1,6x. Snímač je chráněn mechanismem pro odstraňování prachu. Zůstává i rozsah citlivost do 3200 ISO plus 6400 jako rozšířená volba. Závěrka je teď svižnější, od 30 sec do 1/8000 sec. Vyskakovací blesk zůstává na účinnosti do 13 m při 100 ISO. Expoziční kompenzace je rozšířena na +- 5 EV.

 
 

Měření má teď 77 zón oproti bývalým 16. Je otázka, zda toto „množení zón“ vede k přesnějšímu měření, tedy k optimalizaci expozice. Co ovšem by mohlo přinést zásadní inovaci je HDR režim, tedy 3 různé expozice a z nich vygenerovaný snímek se širokým dynamickým rozsahem. Uvidíme, jak se projeví v praxi, jelikož skutečné HDR je obvykle nutno velmi pečlivě při zpracování nastavovat, abychom došlo k optimálnímu výsledku. Rozhodně si ale myslím, že toto je jedna z cest, kam se vývoj bude ubírat. S HDR jistě souvisí i vysoká rychlost sériového snímání – a ta zase souvisí s novým procesorem Real Image Engine. Za pozornost stojí i jiné parametry, jako je prizmatický hledáček se „skoro“ 100% vykreslením a LCD s vysokým rozlišením – to oceníme jak při live view, tak při prohlížení obrázků.

Na trh tedy přichází osobitý přístroj určený k seriózní práci, schopný obstát i v tvrdších pracovních podmínkách.

Další podrobnosti najdete v tiskové zprávě. K ní bych jen podotkl, že neodbornost překladu z angličtiny v ní přesahuje zvyklosti a mnohde je na úrovni nepochopitelnosti: text by mohl sloužit jako zkušební test: kdo mu porozumí, tak problematiku velmi dobře ovládá… 🙂

Tisková zpráva Pentaxu:

May 20, 2009
PENTAX K-7
Střední třída digitálních zrcadlovek, zaměřená na zachování podstaty fotografování s SLR s výbavou pokročilých funkcí pro nejvyšší kvalitu digitální fotografie

HOYA CORPORATION PENTAX Imaging Systems Division s potěšením oznamuje uvedení nové digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy PENTAX K-7. I přes kompaktní, lehké tělo, má nový model širokou řadu pokročilých funkcí a uživatelsky přívětivých vlastností s vynikající spolehlivosti a operabilitou. Dovoluje tak dosáhnout bez velkého úsilí vysoce kvalitních digitálních fotografií s SLR.

K-7 byl vyvinut jako high-end model digitálních zrcadlovek PENTAX série K. Věrný konceptu této série, jeho konstrukce zajišťuje nejen vynikající kvalitu obrazu, ale také poskytuje výjimečně snadné a komfortní ovládání pro maximální uspokojení foto nadšenců všech úrovní, včetně amatérů. Po celkovém přezkoumání základních komponentů a funkcí digitálních SLR, PENTAX aktualizoval a modernizoval novou konstrukci, včetně hledáčku, závěrky, kapacity kontinuální expozice a expozičního a zaostřovacího systému. Vše chrání odolné, vysoce kvalitní kovové tělo, i když je konstrukce K-7 extrémně kompaktní a praktická — právě jako všechny ostatní modely K-série — pro zvýšenou přenosnost a ovladatelnost. Navíc bylo přidáno několik uživatelsky přívětivých vlastností, včetně video záznamu, vysokého dynamického rozsahu (HDR) a automatické korekce horizontu. Toto vše vytváří z K-7 báječný fotografický nástroj, jako stvořený pro všechny náročné fotografy používající digitální SLR.

Hlavní vlastnosti
1. Odolné a účelné tělo, menší než jiné této kategorie
Konstrukce K-7 je mimořádně masivní a odolná, šasi je vyrobeno z velmi pevné slitiny nerezové oceli a jeho kryt je vyroben z odolné lehké slitiny hořčíku a oceli. Díky 77 speciálním těsnění, je tělo prachotěsné, počasí a chladu odolné, zajišťuje spolehlivou operaci i za drsných podmínek při teplotách až -10°C. Další z nových vlastností je nově zkonstruovaná závěrka, s nejkratším časem 1/8000 sekundy a vynikající trvanlivostí závěrky, která vydrží 100,000 spuštění. PENTAX aplikoval veškerou zkušenost a odborné poznatky z dob vývoje filmových zrcadlovek, tak je i K-7 přes nové vlastnosti jeden z nejkompaktnějších a praktických modelů střední třídy na trhu.

2. Optický hledáček zobrazuje téměř pole záběru 100%
K-7 hledáček ze skleněného prizma nabízí 100% pole záběru a přibližně 92% zvětšení pro snadné zaostřování a kompozici snímku. Hledáček doplňuje nová zaostřovací matnice Natural-Bright-Matte III pro zlepšenou přesnost zaostřování během manuálního zaostřování.

3. Vysoce rychlostní exponování cca. 5.2 snímků za sekundu
Exponování vysoce rychlostním kontinuálním režimem K-7, zaznamená až 40 snímků (ve formátu JPEG) při maximální rychlosti přibližně 5.2 snímků za sekundu. Dovoluje fotografovi sledovat pohyb aktivního subjektu nebo zaznamenat sekvenci výrazů subjektu.

4. Nový DR II mechanismus pro snížení prachových skvrn na minimum
K-7 je vybaven nově vyvinutým DR (Dust Removal) II mechanismem, který je zkonstruován pro efektivní snížení výskytu prachových bodů na zaznamenaných snímcích. Pohybem nízko pásmového filtru umístěného na přední části obrazového senzoru CMOS v ultrazvukové rychlosti s použitím piezoelektrického elementu, setřese efektivně prach z nízkopásmového filtru. Unikátní systém varování prachu umožňuje uživateli zkontrolovat prach přilnutý na nízkopásmovém filtru ještě před skutečným exponováním.

5. Vysoce kvalitní reprodukce snímku

(1) přibližně 14.6 efektivních megapixelů pro věrnou reprodukci snímku

K-7 má nově vyvinutý obrazový senzor CMOS s rozměrem 23.4mm x 15.6mm s velmi rychlým, čtyřkanálovým odečtem dat snímku. S přibližně 14.6 efektivními megapixely, obrazový senzor reprodukuje věrné a přesné snímky s jemnými detaily a bohatou gradací. Nepříznivé efekty digitálního šumu jsou do velké míry redukovány, citlivost lze zvýšit bez obav z ISO 100 až na nejvyšší úroveň ISO 6400 (přes uživatelskou funkci).

(2) Obrazový engine PRIME II s vysokým výkonem rychlostí
K-7 má aktualizovaný originální obrazový engine PRIME (PENTAX Real Image Engine) II,. Nový obrazový engine nabízí větší rychlost zpracování dat a produkci snímků v lepší kvalitě, s bohatší gradací a přesnější interpretací barev. Rovněž umožňuje přenos video dat ve vysoké rychlosti.

6. Nové měření expozice ze 77-segmentů

Pro K-7 byl vyvinut propracovaný 77-segmentový multi-vzorový měřicí systém, který značně zlepšuje přesnost měření. Přesná analýza různých typů dat (jako je kompozice snímku, formát vertikální nebo horizontální a vzdálenost subjektu a zvětšení) je přenesena ze senzorů těla fotoaparátu pro vyšší přesnost řízení expozice.

7. Nová generace SR mechanismu pro zlepšený efekt redukce otřesů

K-7 má SR (Shake Reduction) mechanismus vyvinutý firmou PENTAX, který efektivně kompenzuje nepříznivý efekt otřesů fotoaparátu přibližně 2.5 až kroky závěrky, zajišťuje tak ostré, nerozmazané snímky i za náročných expozičních podmínek. Inovovaný mechanismus je kompatibilní se všemi výměnnými objektivy PENTAX — dokonce i s objektivy zkonstruovanými pro fotoaparáty filmového formátu.* Protože tato verze nové generace může bez omezení pohybovat obrazovým senzorem pro udržení roviny bez ohledu na náklon fotoaparátu, má také uživatelsky přívětivé nové funkce jako automatickou úpravu horizontu a úpravu úhlu po minutách (ve směru nahoru/dolu, doprava/doleva a ve směru hodinových ručiček/v protisměru hodinových ručiček), pomáhá zkomponovat snímek přesně dle potřeb fotografa.

* Objektivy kompatibilní s tímto mechanismem jsou PENTAX K-, KA-, KAF-, KAF2- a KAF3-bajonet; objektivy se závitem (s adaptérem); a 645- a 67-systémové objektivy (s adaptérem). Některé funkce nejsou s některými objektivy k dispozici.

8. Živý náhled (Live View) v reálném čase, zobrazení snímku na displeji s rozpoznáním obličeje AF a vysoce rychlostní kontinuální expoziční režimy

K-7 má funkci živého náhledu, který umožňuje uživateli náhled snímku na LCD monitoru během exponování. Přednost této praktické funkce můžete využít v režimu Kontrast AF, který optimalizuje zaostření založené na kontrastu subjektu, ale také při režimu rozpoznání obličeje AF, který automaticky a přesně zaostřuje obličej subjektu. Díky nově vyvinutému mechanismu ovládání clony, můžete použít funkci živého náhledu při režimu kontinuální expozice se sklopením zrcátka v horní poloze.

9. Vysoce kvalitní snímky při 1280 x 720 pixelů; záznam videoklipů při 30-snímcích-za-sekundu při HD-televizním poměru
K-7 má novou funkci záznamu video, rozšiřuje výhody SLR fotografie o záznam videoklipů: snížením hloubky ostrosti můžete například vytvořit dojem vystupujícího subjektu z pozadí nebo různými objektivy vytvářet charakteristické vizuální efekty. Atraktivní videoklipy lze zaznamenat v různých rozměrech — 640 x 416 pixelů, 1536 x 1024 pixelů nebo 1280 x 720 pixelů (16:9 high-definition TV poměry) — při obnovovací frekvenci 30 snímků za sekundu. K-7 je také vybaven koncovkou HVMI a vstupní zdířkou pro externí mikrofon.

10. Nový 11-bodový široký rámeček AF senzoru
K-7 má nový systém autofokusu SAFOX VIII+ se širokým rámečkem. Má 11 senzorových bodů (s devíti křížovými senzory umístěnými uprostřed). Přidáním typu světelného zdroje k rozsahu dat a řízení se značně zlepšeným algoritmem, systém AF zajišťuje mimořádně rychlou, přesnější a spolehlivě reagující operaci autofokusu než byla u předchozího systému. Pro zlepšení přesnosti autofokusu ve tmě, využívá K-7 pomocné projekční světlo vysílané vestavěným bleskem.

11. Funkce Uživatelský snímek pro snadné vytvoření požadovaných vizuálních efektů
Funkce Uživatelský snímek K-7 umožňuje uživateli provést finální úpravu pro zdůraznění fotografického záměru nebo zachování atmosféry scenérie. K-7 má na výběr sedm režimů, včetně nového “Muted”, který obnoví snímek s jemně potlačenými barvami. Navíc k saturaci, odstínu, kontrastu a ostrosti — faktory, které byly již k dispozici — je nyní možno upravovat tonalitu a zvýrazňovat kontrast/stín na požadovanou úroveň. Efekty těchto faktorů si můžete před finálním nastavením bez velkého úsilí potvrdit na snímku s použitím funkce Digitálního náhledu nebo Živého náhledu (Live View).

12. Všestranný expoziční systém pro věrnou reprodukci kreativních záměrů

(1) Funkce Hyper Program

Funkce Hyper Program dovoluje uživateli jednoduchým otočením elektronických ovládacích koleček okamžitě přepnout na Prioritu času nebo Prioritu clony AE z režimu Program AE. Pro návrat n
a režim Program AE, jednoduše stiskněte zelené tlačítko, které je umístěno vedle tlačítka spouště. (2) Funkce Hyper Manual Když exponujete v Manuálním režimu, jednoduchým stisknutím zeleného tlačítka se nastaví správná expozice pro subjekt.
(3) Priorita citlivosti K-7 má unikátní režim Priorita citlivosti (Sv), který automaticky zvolí optimální kombinaci clony a času závěrky pro uživatelem nastavenou hodnotu citlivosti. Citlivost lze měnit okamžitě v krocích po 1/2 nebo 1/3 otočením elektronického kolečka na zadním panelu.
(4) Prirota času/clony
Využitím schopnosti digitálních fotoaparátů, kdykoliv automaticky změnit citlivost, režim Priority času/clony (TAv) automaticky zvolí nejvhodnější citlivost pro uživatelem zvolenou kombinaci času závěrky a clony. Dovoluje tak bez velkého úsilí uživateli experimentovat v širokém rozsahu fotografických vyjádření.

13. Široký, snadno čitelný 3.0-palcový LCD monitor se širokým pozorovacím úhlem a přibližně 920,000 body K-7 má na zadním panelu široký 3.0-palcový barevný LCD monitor s přibližně 920,000 body. Široký pozorovací úhel dovoluje fotografovi kontrolovat snímek na monitoru od přibližně 170° vertikálně i horizontálně, usnadňuje tak exponování s nadhledem nebo podhledem s použitím funkce živého náhledu.

14. Výkonná nabíjecí baterie K-7 je napájen vysokokapacitní, nabíjecí lithium-iontovou baterií, se kterou lze při jejím plném nabití exponovat přibližně 980 snímků**.
** Dle testovacích podmínek PENTAX, při použití nabíjecí lithium-iontové baterie D-LI90 bez použití blesku.

15. Další vlastnosti
1) HDR (vysoký dynamický rozsah) funkce pro vytvoření jednoho kompozitního snímku ze tří snímků s odlišnou expozicí s extra-širokým rozsahem gradace
2) Dynamický rozsah slouží pro kompenzaci obou nepříznivých jevů, přepálů (přeexpozice) a podpalů (podexpozice) ploch na snímku
3) Funkce digitální horizont pro snadnou kontrolu roviny kompozice snímku
4) Automatická kompenzace zkreslení a lateralní chromatické odchylky (k dispozici jen s objektivy série DA- a DFA-)
5) Řízení vyvážení bílé, má nový režim CTE pro zdůraznění barevných komponentů západu slunce a inkandescenční fluorescenční světelný režim
uff – to je už na mě moc; básník tím chtěl říci, že nový režim optimalizuje barvy při žárovkovém a zářivkovém osvětlení… 🙂 (pozn. Digineff)
6) Funkce multi-expozice, s kombinací vrstev již zaznamenaných snímků na LCD monitoru a jejich porovnání letmým pohledem
7) Možnost připojení copyright kreditu k zaznamenaným snímkům
8) RAW tlačítko pro jednoduchou akci přepnutí formátu snímku
9) 16 digitálních filtrů pro přidání řady vizuálních efektů; nová funkce záznamu historie úprav je k dispozici
10) Barevné ovládací tlačítka/kolečka pro snadné rozpoznání a rychlý přístup, založené na obecném barevném designu
11) PENTAX Digital Camera Utility 4 softwarový balik, včetně aplikace pro zpracování RAW-data (založeno na populárním SILKYPIX RAW-data processing engine vyvinutému Ichikawa Soft Laboratory) a aplikace prohlížeče snímků

Volitelné příslušenství
Bateriová rukojeť D-BG4
Exkluzivně zkonstruována pro tělo fotoaparátu PENTAX K-7, bateriová rukojeť D-BG4 je napájená buď nabíjecí lithium-iontovou baterií nebo šesti tužkovými bateriemi typu AA. Tak lze značně rozšířit kapacitu zaznamenatelných snímků. Pro exponování ve vertikální poloze jsou na rukojeti ovládací prvky: spoušť, páčka náhledu, elektronické kolečka, AE-tlačítko aretace, Zelené tlačítko a tlačítko AF. Konstrukce rukojeti je prachotěsná, počasí a chladu odolná, stejně jako má tělo fotoaparátu.

Vedle Canonu a Nikonu je Pentax veteránem bojujícím na frontě APS-C jednookých zrcadlovek, a bojuje statečně, jeho výrobky jsou vynikající a mají své obdivovatele, ba vyznavače. Ti jistě budou potěšeni novým modelem, který navazuje na dosavadní vlajkovou loď K20.

Sdílí s ní CMOS stabilizovaný snímač Pentax/Samsung s 14,6 Mpx (23.4 x 15.6 mm ), tedy s poměrem stran „jako kinofilm“ 3:2 a prodlužovacím faktorem ohniska 1,6x. Snímač je chráněn mechanismem pro odstraňování prachu. Zůstává i rozsah citlivost do 3200 ISO plus 6400 jako rozšířená volba. Závěrka je teď svižnější, od 30 sec do 1/8000 sec. Vyskakovací blesk zůstává na účinnosti do 13 m při 100 ISO. Expoziční kompenzace je rozšířena na +- 5 EV.

 
 

Měření má teď 77 zón oproti bývalým 16. Je otázka, zda toto „množení zón“ vede k přesnějšímu měření, tedy k optimalizaci expozice. Co ovšem by mohlo přinést zásadní inovaci je HDR režim, tedy 3 různé expozice a z nich vygenerovaný snímek se širokým dynamickým rozsahem. Uvidíme, jak se projeví v praxi, jelikož skutečné HDR je obvykle nutno velmi pečlivě při zpracování nastavovat, abychom došlo k optimálnímu výsledku. Rozhodně si ale myslím, že toto je jedna z cest, kam se vývoj bude ubírat. S HDR jistě souvisí i vysoká rychlost sériového snímání – a ta zase souvisí s novým procesorem Real Image Engine. Za pozornost stojí i jiné parametry, jako je prizmatický hledáček se „skoro“ 100% vykreslením a LCD s vysokým rozlišením – to oceníme jak při live view, tak při prohlížení obrázků.

Na trh tedy přichází osobitý přístroj určený k seriózní práci, schopný obstát i v tvrdších pracovních podmínkách.

Další podrobnosti najdete v tiskové zprávě. K ní bych jen podotkl, že neodbornost překladu z angličtiny v ní přesahuje zvyklosti a mnohde je na úrovni nepochopitelnosti: text by mohl sloužit jako zkušební test: kdo mu porozumí, tak problematiku velmi dobře ovládá… 🙂

Tisková zpráva Pentaxu:

May 20, 2009
PENTAX K-7
Střední třída digitálních zrcadlovek, zaměřená na zachování podstaty fotografování s SLR s výbavou pokročilých funkcí pro nejvyšší kvalitu digitální fotografie

HOYA CORPORATION PENTAX Imaging Systems Division s potěšením oznamuje uvedení nové digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy PENTAX K-7. I přes kompaktní, lehké tělo, má nový model širokou řadu pokročilých funkcí a uživatelsky přívětivých vlastností s vynikající spolehlivosti a operabilitou. Dovoluje tak dosáhnout bez velkého úsilí vysoce kvalitních digitálních fotografií s SLR.

K-7 byl vyvinut jako high-end model digitálních zrcadlovek PENTAX série K. Věrný konceptu této série, jeho konstrukce zajišťuje nejen vynikající kvalitu obrazu, ale také poskytuje výjimečně snadné a komfortní ovládání pro maximální uspokojení foto nadšenců všech úrovní, včetně amatérů. Po celkovém přezkoumání základních komponentů a funkcí digitálních SLR, PENTAX aktualizoval a modernizoval novou konstrukci, včetně hledáčku, závěrky, kapacity kontinuální expozice a expozičního a zaostřovacího systému. Vše chrání odolné, vysoce kvalitní kovové tělo, i když je konstrukce K-7 extrémně kompaktní a praktická — právě jako všechny ostatní modely K-série — pro zvýšenou přenosnost a ovladatelnost. Navíc bylo přidáno několik uživatelsky přívětivých vlastností, včetně video záznamu, vysokého dynamického rozsahu (HDR) a automatické korekce horizontu. Toto vše vytváří z K-7 báječný fotografický nástroj, jako stvořený pro všechny náročné fotografy používající digitální SLR.

Hlavní vlastnosti
1. Odolné a účelné tělo, menší než jiné této kategorie
Konstrukce K-7 je mimořádně masivní a odolná, šasi je vyrobeno z velmi pevné slitiny nerezové oceli a jeho kryt je vyroben z odolné lehké slitiny hořčíku a oceli. Díky 77 speciálním těsnění, je tělo prachotěsné, počasí a chladu odolné, zajišťuje spolehlivou operaci i za drsných podmínek při teplotách až -10°C. Další z nových vlastností je nově zkonstruovaná závěrka, s nejkratším časem 1/8000 sekundy a vynikající trvanlivostí závěrky, která vydrží 100,000 spuštění. PENTAX aplikoval veškerou zkušenost a odborné poznatky z dob vývoje filmových zrcadlovek, tak je i K-7 přes nové vlastnosti jeden z nejkompaktnějších a praktických modelů střední třídy na trhu.

2. Optický hledáček zobrazuje téměř pole záběru 100%
K-7 hledáček ze skleněného prizma nabízí 100% pole záběru a přibližně 92% zvětšení pro snadné zaostřování a kompozici snímku. Hledáček doplňuje nová zaostřovací matnice Natural-Bright-Matte III pro zlepšenou přesnost zaostřování během manuálního zaostřování.

3. Vysoce rychlostní exponování cca. 5.2 snímků za sekundu
Exponování vysoce rychlostním kontinuálním režimem K-7, zaznamená až 40 snímků (ve formátu JPEG) při maximální rychlosti přibližně 5.2 snímků za sekundu. Dovoluje fotografovi sledovat pohyb aktivního subjektu nebo zaznamenat sekvenci výrazů subjektu.

4. Nový DR II mechanismus pro snížení prachových skvrn na minimum
K-7 je vybaven nově vyvinutým DR (Dust Removal) II mechanismem, který je zkonstruován pro efektivní snížení výskytu prachových bodů na zaznamenaných snímcích. Pohybem nízko pásmového filtru umístěného na přední části obrazového senzoru CMOS v ultrazvukové rychlosti s použitím piezoelektrického elementu, setřese efektivně prach z nízkopásmového filtru. Unikátní systém varování prachu umožňuje uživateli zkontrolovat prach přilnutý na nízkopásmovém filtru ještě před skutečným exponováním.

5. Vysoce kvalitní reprodukce snímku

(1) přibližně 14.6 efektivních megapixelů pro věrnou reprodukci snímku

K-7 má nově vyvinutý obrazový senzor CMOS s rozměrem 23.4mm x 15.6mm s velmi rychlým, čtyřkanálovým odečtem dat snímku. S přibližně 14.6 efektivními megapixely, obrazový senzor reprodukuje věrné a přesné snímky s jemnými detaily a bohatou gradací. Nepříznivé efekty digitálního šumu jsou do velké míry redukovány, citlivost lze zvýšit bez obav z ISO 100 až na nejvyšší úroveň ISO 6400 (přes uživatelskou funkci).

(2) Obrazový engine PRIME II s vysokým výkonem rychlostí
K-7 má aktualizovaný originální obrazový engine PRIME (PENTAX Real Image Engine) II,. Nový obrazový engine nabízí větší rychlost zpracování dat a produkci snímků v lepší kvalitě, s bohatší gradací a přesnější interpretací barev. Rovněž umožňuje přenos video dat ve vysoké rychlosti.

6. Nové měření expozice ze 77-segmentů

Pro K-7 byl vyvinut propracovaný 77-segmentový multi-vzorový měřicí systém, který značně zlepšuje přesnost měření. Přesná analýza různých typů dat (jako je kompozice snímku, formát vertikální nebo horizontální a vzdálenost subjektu a zvětšení) je přenesena ze senzorů těla fotoaparátu pro vyšší přesnost řízení expozice.

7. Nová generace SR mechanismu pro zlepšený efekt redukce otřesů

K-7 má SR (Shake Reduction) mechanismus vyvinutý firmou PENTAX, který efektivně kompenzuje nepříznivý efekt otřesů fotoaparátu přibližně 2.5 až kroky závěrky, zajišťuje tak ostré, nerozmazané snímky i za náročných expozičních podmínek. Inovovaný mechanismus je kompatibilní se všemi výměnnými objektivy PENTAX — dokonce i s objektivy zkonstruovanými pro fotoaparáty filmového formátu.* Protože tato verze nové generace může bez omezení pohybovat obrazovým senzorem pro udržení roviny bez ohledu na náklon fotoaparátu, má také uživatelsky přívětivé nové funkce jako automatickou úpravu horizontu a úpravu úhlu po minutách (ve směru nahoru/dolu, doprava/doleva a ve směru hodinových ručiček/v protisměru hodinových ručiček), pomáhá zkomponovat snímek přesně dle potřeb fotografa.

* Objektivy kompatibilní s tímto mechanismem jsou PENTAX K-, KA-, KAF-, KAF2- a KAF3-bajonet; objektivy se závitem (s adaptérem); a 645- a 67-systémové objektivy (s adaptérem). Některé funkce nejsou s některými objektivy k dispozici.

8. Živý náhled (Live View) v reálném čase, zobrazení snímku na displeji s rozpoznáním obličeje AF a vysoce rychlostní kontinuální expoziční režimy

K-7 má funkci živého náhledu, který umožňuje uživateli náhled snímku na LCD monitoru během exponování. Přednost této praktické funkce můžete využít v režimu Kontrast AF, který optimalizuje zaostření založené na kontrastu subjektu, ale také při režimu rozpoznání obličeje AF, který automaticky a přesně zaostřuje obličej subjektu. Díky nově vyvinutému mechanismu ovládání clony, můžete použít funkci živého náhledu při režimu kontinuální expozice se sklopením zrcátka v horní poloze.

9. Vysoce kvalitní snímky při 1280 x 720 pixelů; záznam videoklipů při 30-snímcích-za-sekundu při HD-televizním poměru
K-7 má novou funkci záznamu video, rozšiřuje výhody SLR fotografie o záznam videoklipů: snížením hloubky ostrosti můžete například vytvořit dojem vystupujícího subjektu z pozadí nebo různými objektivy vytvářet charakteristické vizuální efekty. Atraktivní videoklipy lze zaznamenat v různých rozměrech — 640 x 416 pixelů, 1536 x 1024 pixelů nebo 1280 x 720 pixelů (16:9 high-definition TV poměry) — při obnovovací frekvenci 30 snímků za sekundu. K-7 je také vybaven koncovkou HVMI a vstupní zdířkou pro externí mikrofon.

10. Nový 11-bodový široký rámeček AF senzoru
K-7 má nový systém autofokusu SAFOX VIII+ se širokým rámečkem. Má 11 senzorových bodů (s devíti křížovými senzory umístěnými uprostřed). Přidáním typu světelného zdroje k rozsahu dat a řízení se značně zlepšeným algoritmem, systém AF zajišťuje mimořádně rychlou, přesnější a spolehlivě reagující operaci autofokusu než byla u předchozího systému. Pro zlepšení přesnosti autofokusu ve tmě, využívá K-7 pomocné projekční světlo vysílané vestavěným bleskem.

11. Funkce Uživatelský snímek pro snadné vytvoření požadovaných vizuálních efektů
Funkce Uživatelský snímek K-7 umožňuje uživateli provést finální úpravu pro zdůraznění fotografického záměru nebo zachování atmosféry scenérie. K-7 má na výběr sedm režimů, včetně nového “Muted”, který obnoví snímek s jemně potlačenými barvami. Navíc k saturaci, odstínu, kontrastu a ostrosti — faktory, které byly již k dispozici — je nyní možno upravovat tonalitu a zvýrazňovat kontrast/stín na požadovanou úroveň. Efekty těchto faktorů si můžete před finálním nastavením bez velkého úsilí potvrdit na snímku s použitím funkce Digitálního náhledu nebo Živého náhledu (Live View).

12. Všestranný expoziční systém pro věrnou reprodukci kreativních záměrů

(1) Funkce Hyper Program

Funkce Hyper Program dovoluje uživateli jednoduchým otočením elektronických ovládacích koleček okamžitě přepnout na Prioritu času nebo Prioritu clony AE z režimu Program AE. Pro návrat n
a režim Program AE, jednoduše stiskněte zelené tlačítko, které je umístěno vedle tlačítka spouště. (2) Funkce Hyper Manual Když exponujete v Manuálním režimu, jednoduchým stisknutím zeleného tlačítka se nastaví správná expozice pro subjekt.
(3) Priorita citlivosti K-7 má unikátní režim Priorita citlivosti (Sv), který automaticky zvolí optimální kombinaci clony a času závěrky pro uživatelem nastavenou hodnotu citlivosti. Citlivost lze měnit okamžitě v krocích po 1/2 nebo 1/3 otočením elektronického kolečka na zadním panelu.
(4) Prirota času/clony
Využitím schopnosti digitálních fotoaparátů, kdykoliv automaticky změnit citlivost, režim Priority času/clony (TAv) automaticky zvolí nejvhodnější citlivost pro uživatelem zvolenou kombinaci času závěrky a clony. Dovoluje tak bez velkého úsilí uživateli experimentovat v širokém rozsahu fotografických vyjádření.

13. Široký, snadno čitelný 3.0-palcový LCD monitor se širokým pozorovacím úhlem a přibližně 920,000 body K-7 má na zadním panelu široký 3.0-palcový barevný LCD monitor s přibližně 920,000 body. Široký pozorovací úhel dovoluje fotografovi kontrolovat snímek na monitoru od přibližně 170° vertikálně i horizontálně, usnadňuje tak exponování s nadhledem nebo podhledem s použitím funkce živého náhledu.

14. Výkonná nabíjecí baterie K-7 je napájen vysokokapacitní, nabíjecí lithium-iontovou baterií, se kterou lze při jejím plném nabití exponovat přibližně 980 snímků**.
** Dle testovacích podmínek PENTAX, při použití nabíjecí lithium-iontové baterie D-LI90 bez použití blesku.

15. Další vlastnosti
1) HDR (vysoký dynamický rozsah) funkce pro vytvoření jednoho kompozitního snímku ze tří snímků s odlišnou expozicí s extra-širokým rozsahem gradace
2) Dynamický rozsah slouží pro kompenzaci obou nepříznivých jevů, přepálů (přeexpozice) a podpalů (podexpozice) ploch na snímku
3) Funkce digitální horizont pro snadnou kontrolu roviny kompozice snímku
4) Automatická kompenzace zkreslení a lateralní chromatické odchylky (k dispozici jen s objektivy série DA- a DFA-)
5) Řízení vyvážení bílé, má nový režim CTE pro zdůraznění barevných komponentů západu slunce a inkandescenční fluorescenční světelný režim
uff – to je už na mě moc; básník tím chtěl říci, že nový režim optimalizuje barvy při žárovkovém a zářivkovém osvětlení… 🙂 (pozn. Digineff)
6) Funkce multi-expozice, s kombinací vrstev již zaznamenaných snímků na LCD monitoru a jejich porovnání letmým pohledem
7) Možnost připojení copyright kreditu k zaznamenaným snímkům
8) RAW tlačítko pro jednoduchou akci přepnutí formátu snímku
9) 16 digitálních filtrů pro přidání řady vizuálních efektů; nová funkce záznamu historie úprav je k dispozici
10) Barevné ovládací tlačítka/kolečka pro snadné rozpoznání a rychlý přístup, založené na obecném barevném designu
11) PENTAX Digital Camera Utility 4 softwarový balik, včetně aplikace pro zpracování RAW-data (založeno na populárním SILKYPIX RAW-data processing engine vyvinutému Ichikawa Soft Laboratory) a aplikace prohlížeče snímků

Volitelné příslušenství
Bateriová rukojeť D-BG4
Exkluzivně zkonstruována pro tělo fotoaparátu PENTAX K-7, bateriová rukojeť D-BG4 je napájená buď nabíjecí lithium-iontovou baterií nebo šesti tužkovými bateriemi typu AA. Tak lze značně rozšířit kapacitu zaznamenatelných snímků. Pro exponování ve vertikální poloze jsou na rukojeti ovládací prvky: spoušť, páčka náhledu, elektronické kolečka, AE-tlačítko aretace, Zelené tlačítko a tlačítko AF. Konstrukce rukojeti je prachotěsná, počasí a chladu odolná, stejně jako má tělo fotoaparátu.