Nezařazené

Pentax K-30 (info)

Je to stálice na fotografickém nebi a přestože čerpám jen z tiskové zprávy, nepochybuji o kvalitách této šestnáctimegové zrcadlovky střední třídy. Posledně jsem se o Pentaxu zmiňoval v souvislosti s jeho podivuhodným mirrorlessem K-01 (opravdu, Canon je poslední významná firma, která NEMÁ mirrorless, v Japonsku je to 50% trhu, u nás 25%), to bylo letos v únoru. No a teď je tu klasická zrcadlovka, pozoruhodná především svou odolností vůči vodě a prachu. V louži předváděl svoji E-3 svého času Olympus, teď máme další foťák v louži!

Snímač nového Pentaxu je totožný s K-01, který má pověst vynikajícího přístroje pro focení v nízkých světelných hladinách. Je stabilizovaný. ISO dosahuje hodnoty až 12800. Společné rysy má i se špičkovým modelem K-5, je to prizmatický hledáček se 100% pokrytím a zvětšením 0,92x. Jeho autofokus by měl být ještě lepší než u K-5 (11 bodů, 9 z nich křížových), přičemž výrobce slibuje vynikající schopnost sledovat objekt a předávat si ho z jednoho AF bodu na druhý. Sériové focení má frekvenci 6 fps a zachytí až 30 JPEG anebo 8 RAW obrázků.

Ke kuriozitám patří schopnost napájení z tužkových baterek (musí být ve speciálním pouzdře), v dodávce je samozřejmě Li-ion akumulátor. Kuriózní je, že Li-ion aku je placatý a vložíte ho do „čtyřdírového“ prostoru pro tužkové baterie… ale je to tradice. Papírově by měl přístroj pořídit 410 snímků na jedno nabití. Má vestavěný blesk s možností dálkově řídit blesk externí.

Video je HD 1920×1080, má mono mikrofon, nemá slot pro externí mikrofon. Na rozdíl od K-5 nemá na horní stěně stavový displej, ale už tradičně posílá všechna podstatná data ke kontrole na displej na zadní stěně (920 tisíc bodů) – ovládá se čtyřcestným voličem nebo rollerem. Podstatné je i INFO tlačítko, jím můžete nastavit i režim displeje a volit položky v grafickém menu na displeji.

Váží i s baterkou 650 g , měří 130 x 97 x 71 mm.

Co dodat?

Jako někdejší pentaxista mám radost z přístroje se slibnými parametry a příznivou cenou 850 dolarů. Kdyby se trh řídil hlavně zkušenostmi uživatelů, pentaxistů by bylo i v digitálním věku jistě mnohem víc. Zákonitosti trhu jsou však jiné – nicméně si myslím, že předsudky nezatížený zájemce o vybudování DSLR systému by se měl o pentaxy silně zajímat, přičemž právě tento model svými parametry slibuje mimořádně zajímavý poměr cena / výkon. Na ukázkách máte nejdřív hodně namočeného, pak míň namočeného a pak už suchého pentaxa.