Nezařazené

Pentax HD DA 15mm f/4,0 ED AL Limited

Pevné ohnisko a ještě k tomu série Limited, s clonou z ultra tenké oceli a zaoblenými lamelami. Byl jsem zvědavý, co tento objektiv předvede.

Pevné ohnisko a ještě k tomu série Limited, s clonou z ultra tenké oceli a zaoblenými lamelami. Byl jsem zvědavý, co tento objektiv předvede.
První dojmy jsou velmi sympatické. Objektiv se dodává stříbrný i černý, já měl černý a na bílém těle Pentaxu K S1 se vyjímal poněkud agresivně… Je malý (63.50 x 40.64 mm) a lehký (190 g), závit pro filtr má 49 mm. Je určen k zrcadlovkám Pentax s čipem APS-C, pak má úhel záběru 86 stupňů, odpovídající ekvivalentnímu ohnisku 23 mm. Světelnost je F4.0, největší clona F22. Má 8 členů v 6 skupinách a počet lamel clony – aha, kolik? Megapixel a Dpreview uvádí 9, americká BH Photovideo 7, béháčko se kupodivu mýlí (bývá považováno za nejlepší fotoobchod světa). Lamely jsou oblé, to přispívá k příjemnému rozostření pozadí – nicméně nějaký výrazný bokeh se nedá od 15mm objektivu čekat. V optické soustavě je jeden člen s extra nízkým rozptylem a jeden hybridní asférický (psal jsem o nich loni). Na důmyslné antireflexní vrstvy byli v Pentaxu vždycky mistři – zde je HD vrstva proti reflexům a přední čočka má SP (Super Protect) vrstvu proti ulpívání nečistot. Ostření je typu Quick Shift – ostří motorek v těle přes hřídelku, nicméně lze ručně doostřovat. Sympatický je náznak sluneční clony integrované do těla – je to něco jako kšiltík na horní a spodním okraji, hodně to pomůže proti poškrábání, když tím někde drcnete, ochrana proti parazitním paprskům je u úhlu takřka 90 stupňů iluzivní.


Objektiv působí nesmírně solidním dojmem. Má jen jeden prstenec – slouží k ostřen. V okénku je stupnice metrů a u ní je stupnice hloubek ostrosti, je to vzpomínka na doby fotografické klasiky, kdy něco takového měl prakticky každý objektiv. Z krajnosti do krajnosti se zaostří otočením o cca 75 stupňů. Ostření jde pevně a hladce. Zajímavá je krytka – šroubuje se. Automatické ostření je velmi rychlé, poněkud hlučné a nejsa Liška Bystrouška, těžko posoudit, zda to kvílení pochází víc z objektivu nebo z těla. Porovnával jsem to se zvukem ostření základního objektivu 18-55, ta patnáctka mi subjektivně připadala hlučnější. Houslové kvarteto tím fotit nechoďte.

Jak fotí
Ekvivalent 24 mm je hodně širokoúhlý a ta širokoúhlost může být jak dobrý sluha, tak zlý pán. Objektiv je bezesporu velmi vhodný k focení krajiny a využijete ho při živém reportážním focení typu street,kdy jdete na kontakt s lidmi. Což je disciplína ne moc oblíbená, jelikož těžká. Relativně nízká světelnost se příznivě promítla do ceny i do rozměrů. Ve srovnání s objektivem 18-55 má bezesporu lepší kresbu:


Vlevo je osmnáctka, vpravo patnáctka, ten rozdíl je, myslí, zřetelný. Kresba se příliš nemění už od plné světelnost. takže lze clony F4.0 bez obav využívat. V centru obrazu rozdíl v podstatě nepoznáte. Zde je plná světelnost, střed:


Toto je clona F8.0, kdy objektiv kreslí nejlíp:


Do rohů kresba slábne, ale katastrofální to není. Tady je plná světelnost, ostrost slušná, objevuje se ale aberace:


Ta nemizí ani se zacloněním na optimu, na F8.0:


Jakmile jsou ostré linie proti jasnému podkladu, je to hodně vidět:


Soudková vada se projevuje, nikoli devastačně:


Příjemná je absence vinětace, i mnohem dražší objektivy mívají při plné světelnosti mnohem horší výsledky.
Tyhle limited Pentax objektivy by měly lépe kreslit i při vysokých clonách F16 a F22, v reálu ale kresba klesá více méně stejně jako u jakéhokoli jiného objektivu, takže plnohodnotná kresba je do F11 a nejlepší samozřejmě při F8.0.

Shrnutí
Pentax HD DA 15mm f/4,0 ED AL Limited je sympatický, solidně provedený celokovový širokáč. Ostří velmi rychle a jeho kresba je vyrovnaná už od plné světelnosti (třebaže samozřejmě je při F4.0 měkčí). Optické vady, jako je soudek a aberace, jsou viditelné – aberaci jlze snadno korigovat editačně. Velkou předností jsou malé rozměry a váha, ony tyhle širokáče dovedou být pořádně rozměrné a těžké. Objektiv působí trochu retro – dojmem právě svou důkladností při minimálních rozměrech, trochu to připomíná klasické dálkoměrné Leica objektivy. Cena patnáct tisíc je za takový objektiv velmi rozumná, Canon chce za svou pevnou 14 na F2.8 přes 56 tisíc, Nikon za pevnou FF 16/2.8 23 tisíc (leden 2015). Ukázky v průběhu clon::

 

 

 

1 2
3 4
5 6


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Pentax HD DA 15mm f/4,0 ED AL Limited ?