Nezařazené

Patálie s USB – doplněno

Dostal jsem od čtenáře Digineffu kopii mailu zaslaného Olympusu stran nespokojenosti s USB. Moc jsem se při čtení smál a proto text zveřejňuji celý, jako úvod k dalšímu pojednání.

Dostal jsem od čtenáře Digineffu kopii mailu zaslaného Olympusu stran nespokojenosti s USB. Moc jsem se při čtení smál a proto text zveřejňuji celý, jako úvod k dalšímu pojednání.

Jsem náruživým uživatelem digitálních fotoaparátů, od roku 1999 jsem jich aktivně užíval více než 40. Postupně jsem vyzkoušel prakticky všechny značky na našem trhu a nakonec jsem zakotvil u zrcadlovek Pentax a Canon a kompaktů Panasonic. Panasonic mě v poslední době zklamal tím, jak vycouval ze segmentu odolných kompaktů. Vloni jsem tedy opět po čase vyzkoušel značku Olympus: odolný kompakt Stylus TG 3. V rámci své kategorie fotí slušně, jsem spokojen.
S politováním však konstatuji, že už si žádný další Olympus nekoupím.
Důvodem je způsob nabíjení: všechny ostatní přístroje se dodávají s externí nabíječkou, což považuji za logické: pokud potřebuji intenzivně fotit, mám záložní baterii: jedna je v přístroji, druhá se nabíjí.
Ne tak Olympus: nabíjení se provádí prostřednictvím USB kabelu v těle přístroje. Chápu to jako snahu výrobce ušetřit za nabíječku. Co však naprosto nechápu, je atypický rozměr konektoru, který se zasouvá do přístroje. Celosvětově užívaný standard USB – miniUSB – microUSB nepasuje, konektor je nepatrně větší než miniUSB. Výsledkem je, že kabel vozím s sebou ve fotobrašně a pravidelně ho mezi záplavou jiných kabelů ztrácím. Toto jsem předpokládal už při nákupu a rovnou jsem si pořídil univerzální nabíječku Hahnel. Je to však další poměrně objemný klump… Chápu, že při volbě způsobu nabíjení se uplatnil Neffův zákon: „Každá blbost má nejméně jeden rozumný důvod“
Vyřiďte prosím vývojářům od Olympusu, že použitím atypického konektoru znehodnotili jinak kvalitní přístroj a otrávili si zákazníka.
S pozdravem Vladislav Kulič

Co na to Digineff
Především se musím zastat Olympusu a přimluvit se, aby ho pisatel vygumoval ze své černé listiny. Bohužel není pravda, že všechny ostatní přístroje se dodávají s externí nabíječkou. V poslední době se napájení přes USB stalo zvykem, nebo třeba nešvarem, jak se na to chcete dívat. Například přístroje Sony se nabíjejí přes USB, ale nejen Sony, zrovna minulý týden jsem s kletbami hledal kabel od Nikonu S33. Vladislav Kulič se nicméně správně trefuje do dvou nevýhod tohoto způsobu napájení. Nabíjíme ve fotoaparátu, to ztěžuje použití dvou a více akumulátorů. Právě přístroje Sony dovedou být pěkní žrouti elektřiny a rezervní baterka je nezbytnost. Je to opravdu na hlavu, když fotoaparát za ix desítek tisíc slouží jako nabíječka. No a koncovky USB, to je kapitola sama pro sebe. Pisatel se zmiňuje o atypickém rozměru, jenže ony jsou vlastně všechny atypické… a čuně aby se v nich vyznalo.

Pokusme se o pozitivní přístup. Ke každému typu akumulátoru se vyrábějí nabíječky, ať už značkové, nebo od třetích výrobců. Namátkou – naposledy jsem tu kabelem napájel Sony Alpha A7R II, i s objektivem za 120 tisíc. K němu nabíječka plus náhradní originální baterka plus kabel stojí cca 2 tisíce, neoriginální nabíječka kolem 4 stovek. Možná by nebylo na škodu na to myslet už při koupi fotoaparátu: podívat se do specifikací, jakou baterku přístroj používá a pokud nabíječka není v dodávce, přiobjednat si ji.

Jako přímluvu k USB bych dodal, že díky USB můžeme baterku dobíjet v autě. Abych mohl dobíjet přes nabíječku v autě, vozím s sebou měnič stejnosměrného 12 V proudu na střídavý a k němu připojím nabíječku. Tak to už je opravdu na palici!

Co je standardní:
Původně měl USB (Universal Serial Bus) konektory typu A a B. Ten yp A je ten velký placatý, ten je v počítači. Typ B je velký hranatý, najdete ho na tiskárně, a pak začaly ty Micro USB : Micro A, nebo B, nebo AB, mini-B 5 a 4 pinový, dále mini-b varianta Fuji. Nebudu předstírat, že se v nich vyznám. Mám šuple plné USB kabelů a obvykle ten správný najdu a když ne, plahočím se do Datartu a tam mi ho prodají. Šikovné jsou USB prodlužováky, s typem A samečkem a A samičkou na svých koncích. V nedávné době jsem uvítal variantu USB Lighting, zavedl Apple a má tu výhodu, že je jedno, jak ho strčíte do konektoru – klasické USB jsou asymetrické. Velebil jsem důmyslnost Apple a vida, mobil HTC 10 má také USB kabel a ten se dá strčit do konektoru tak i onak.


Shrnutí:
Olympus za to nemůže, USB je výborná věc, zvláště pak USB 3.0 k vysokorychlostním přenosům (konektory jsou modré). Typizace a univerzální zaměnitelnost, to jsou pojmy které bohužel už nepatří do moderního života. Správnými kabely se musíme zásobit a čekat… co na nás výrobci zase ušijí, aby nám znepříjemnili život, což je vedlejší produkt jejich primární snahy nás odrbat o peníze.

Doplnění:
Ing. Bartovský mi napsal:

Dovolím si Vás malinko opravit, není jeden standard konektoru miniUSB (na rozdíl od micro USB, který už je opravdu jen jeden) . Označení A a B bylo původně pro rozlišení zařízení master a slave device (v tom nadělaly zmatek zařízení s androidroidem a funkcí OTG) (A je pro master, A “female” je pro průchozí zařízení a B je pro pouze koncová zařízení). Standardy pro miniusb jsou 3 , liší se počtem pinů, tvarem a velikostí – 4pin (někdy označovaný jako typ A) , 5ti pin TypB a 5ti pin Typ AB

Porovnání – http://connector.pinouts.ru/5_pin_mini-USB_jack/

Ale samozřejmě je pravdou, že i když jsou všechny tři typy nadále vyráběny, v současné době se nejvíce prosadil ten pětipinový s „prolisovanými“ úzkými stranami. většinou označovaný jako miniUSB Typ B, případně HiRose. Mimochodem, někde ve sbírkách mám i historickou externí GPS, kde je na zařízení pro připojení USB použit dokonce konektor mini Firewire (4piny jako 4 piny J ).

Aby zmatení bylo úplné , tak jak konektor TypAB, tak Typ B se vyskytují ve více pinových verzích a slouží současně jako A/V konektor  – typickým příkladem jsou kamerky GoPro a jim podobné (kde se používá 10ti pinový miniUSB TypAB http://www.chargeconverter.com/store/index.php?route=product/product&product_id=160 a po přidaných pinech se připojuje mikrofon a dálkové ovládání spouště), případně DV kamery Sony.

Bohužel jsem již od Olympusu C2500L (zamáčknout slzu) konvertoval k Canonu , takže mohu lovit pouze na internetu a podle něj Olympus na těle přístroje nepoužívá standardní mini USB TypAB, ale právě speciální 12ti pinovou variantu konektory miniUSB TypB https://www.amazon.com/ABC-Products%C2%AE-Replacement-Transfer-Traveller/dp/B003O8167G  (shodnost konektorů Olympus a miniUSB Typ B ale jen odhaduji podle té fotky)

Podle této diskuse je opravdu ten konektor víceúčelový https://www.dpreview.com/forums/thread/3146391) .

Ale nic to nemění na Vašem závěru, že nelze než doporučit si pečlivě hlídat jaký kabel kde používám, a ne vždy musí nepoužití běžného konektoru znamenat, že výrobce nevěděl co dělá.