Každý lepší fotoaparát má funkci „panorama“. Ruku na srdce – jak často ji používáme? Zajímavou variantou panoramatu je panorama na výšku. Jenže… O tom jenže si povíme dnes. V prvním kroku obrázky otočíme o 90 stupňů tak, aby sousední – zleva doprava – měly mezi sebou ono společné pásmo. Což se snadněji ukáže než vysvětlí:
Nahoře dvojice snímků, jak jsem je pořídil. Nejdříve spodní obrázek, pak horní – je to jedno, lze to udělat i opačně. Ale pozor na expozici – oba musí být stejně exponovány. Zde jsem to zařídil tak, že jsem nejdřív v režimu P (program) změřil expozici a pak v manuálním režimu nastavil clonu a čas, aby oba snímky byly stejně tmavé. Dole vidíte ta překryvná pásma – možná jsou zbytečně široká. Modře je označeno to, co mají oba obrázky společného.
V další fázi otočím obrázky o 90 stupňů vlevo a pak aktivuji funkci panorama. Je ovšem třeba dbát na to, aby obrázky sousedily těmi společnými oblastmi. Pomůžeme si přejmenováním:, aby se nám v adresáři seřadily podle správného pořadí. Žádné neštěstí, když to neuděláme – v dialogovém okně se dají obrázky řadit přetahováním myši. A pak už to jde jako po drátkách, zde jsou screenshoty celého procesu, trochu zmenšené, na kliknutí uvidíte 1:1: V této fázi mohu přeházet pořadí. Zde toho není třeba, obrázky sousedí překryvným pásmem. Editor obrázky zkusmo spasuje. Všimněte si zakřivení okrajů!
Popsaný proces se opírá o Zoner Photo Studio. Přirozeně, že obdobným způsobem bychom postupovali v kterémkoli jiném editoru anebo specializovaném programu. Některé dovedou spojovat obrázky „na výšku“, některé spojují dva a dva – do čtverce. Jedno je ale třeba připomenout – na metodu spojování panoramatu na výšku musíme myslet už při fotografování. Toto nelze improvizovat… toto se musí dopředu připravit. A ještě jedna – snad zbytečná poznámka: přirozeně, že tato metoda je efektivní a efektní, jenom pokud použijeme širokého úhlu záběru našeho zoomu, při použití teleobjektivu obvykle nemá smysl. Někdy ano, jak připomíná náš čtenář Frantiček Kobliha: Větší zoom pochopitelně tak trochu supluje za větší rozlišovací schopnost (mám jen 4 Mpx), což není podstatné u ukázky s lesem, ale může být rozhodující u objektu s mnoha podrobnostmi. Často zajímavá část snímané krajiny leží jen v úzkém pruhu a v takovém případě dá panorama (myslím běžnou na šířku) teleobjektivem daleko emotivnější výsledek než prostý širokoúhlý záběr. Toto tvrzení je pravdivé v tom smyslu, že nemusíme dělat výřez a výsledný snímek má větší rozlišení. |