Nezařazené

Panasonic Lumix S

Na tiskové konferenci v rámci Photokiny v Kolíně nad Rýnem oznámil dnes Panasonic vývoj řady Lumix S – plnoformátové bezzrcadlovky s bajonetem Leica L. Na programu je 47 megový S1R a 24megový S1. Přístroje přijdou na trh počátkem příštího roku.

Na tiskové konferenci v rámci Photokiny v Kolíně nad Rýnem oznámil dnes Panasonic vývoj řady Lumix S – plnoformátové bezzrcadlovky s bajonetem Leica L. Na programu je 47 megový S1R a 24megový S1. Přístroje přijdou na trh počátkem příštího roku.Čipy o rozměru 24 x 36 mm podporují tzv. duální stabilizaci – stabilizace na čipu komunikuje se stabilizací optickou na objektivu a tím zvyšuje efektivitu ustálení obrazu – týká se to ovšem objektivů určených k použití v systému S. Také tento přístroj bude nabízet možnost záběrů s rozlišením až 150 bodů na principu posunu čipu a postupné expozice. Do přístroje je zabudovaný variabilní ND filtr. Další velkou předností chystané řady je videozáznam v rozlišení 4K frekvencí 60/50 p, přičemž se video snímá z plné plochy snímače (tedy bez ořezu). Přístroje budou vybaveny dvěma sloty na paměťové karty formátu SD a vysokorychlostního XQD. Displej je přetáčecí a vyklápěcí. Dnešního dne byla uzavřena L-Mount Alliance společností Leica Camera, Panasonic a Sigma. Nová řada bude využívat kromě nativních objektivů Panasonic i optiky s bajonetem L vyrobené firmami Leica a Sigma. Pokud jde o vstupy, je zde vstup pro mikrofon a sluchátka, USB C a HDMI.

Co dalšího víme:
Do roku 2020 chystá Panasonic nabídnout přes deset objektivů pro Lumix S, standardní zoom 24-105, teleobjektiv 70-200 mm a pevné sklo 50/1.4. Pokud jde o objektivy Leica, s bajonetem L se v současnosti vyrábějí tyto objektivy:


16-35/3.5-4.5
24-90/2.8-4.0
90-280/2.8-4.0
Dále pak pevná ohniska:
50/1.4
75/2.0
90/2.0
35/2.0
Nabídka je to velmi dobrá, ovšem objektivy Leica patří k vrcholu nejen kvalitou, ale i cenou – 16-35 přijde na 132 tisíc a 24-90 je levnější… 117 tisíc. Na tom samozřejmě nemůže Panasonic budoucnost své nové řady postavit. Nicméně pro středoformátový systém bezzrcadlovky GFX už nabízí sedm objektivů v ceně úměrné ceně těla, nicméně nikterak přemrštěné. Nováček na poli FF ML přístrojů bude čelit konkurenci Sonyho a teď i Canonu a Nikonu a tím pádem musí sestoupit z výšin cenového Olympu, na jakých sídlí Leica. Velkou neznámou je třetí člen Alliance, totiž Sigma. Logicky se od ní dá čekat přínos ve smyslu nabídky optiky, ale nic konkrétního nebylo na tiskové konferenci řečeno. K Allianci samé se vrátím v samostatném článku.