Nezařazené

Panasonic Lumix LF1

První zprávy o tomto zajímavém přístroji prosákly letos v dubnu. Zněly zajímavě. Kompakt do kapsy a má wifinu (včetně NFC, spojení nakrátko) a elektronický hledáček.

První zprávy o tomto zajímavém přístroji prosákly letos v dubnu. Zněly zajímavě. Kompakt do kapsy a má wifinu (včetně NFC, spojení nakrátko) a elektronický hledáček.

Jde o klasický kompakt vyšší cenové třídy (výchozí cena 11 tisíc, červenec 2013), osazený dvanáctimegovým snímačem CMOS velikosti 1/1.7″ (7.44 x 5.58 mm) . Obrázky mají rozměr 4000 x 3000. Citlivost dosahuje 6400 ISO, s navýšením 12800. Objektiv je opticky stabilizovaný Leica Vario Sumicron 7,1násobný zoom s ekvivalentem 28-200 mm světelný na kratším konci F2.0, na delším konci menší sláva, F5.9 Objektiv má deset členů v osmi skupinách, 4 asférické čočky včetně jedné z ED skla potlačujícího barevnou vadu. Tisková zpráva upozorňuje na unikátní technologii výroby těchto čoček, některé mají okraj jen 0,3 mm silný.Jeho aku je napájen přes USB. Objektiv je stabilizovaný. Video má full HD 1920 ve formátech MPEG4 a AVCHD,, nabízí expoziční režimy PASM a automat a umí ukládat do RAW formátu, i to je náznak, že je určen znalejším a náročnějším uživatelům. LCD je pevný s 920 tisíci body. Je lehký a maličký, váží 192 gramů a měří 103 x 62 x 28 mm.


Sedminásobný objektiv Leitz, vysoce světelný, to zní slibně a v tomto ohledu nebude zájemce zklamán. Horší je to s elektronickým hledáčkem. Ten má trpasličí rozlišení, v jeho prospěch lze jen dodat, že má korekci oční vady, nikoli však oční senzor, takže se musí přepínat. Moc ho asi požívat nebudete. Zato LCD je pěkný, jasný a do značné míry použitelný i na sluníčku. Jde tedy o dobře vybavený kompakt s výbornou optikou, rozumně nastaveným rozlišením a značnou mírou ovladatelnosti. Jeho hlavní atraktivitou je malý rozměr, ruční ovladatelnost a RAW. Na elektronický hledáček nespoléhejte, nebo budete zklamáni.

 

Ovládání a menu
Zapíná se zapuštěným tlačítkem na horní stěně, je prakticky vyloučeno ho zapnout omylem. Vlevo od něho je ovládání zoomu a spoušť a následuje kruhový volič režimů, kde najdeme inteligentní iA automatiku, program, prioritu času a clony a plný manuál. Dále pak dvě pozice pro uživatelské nastavení, to by mělo být normováno jako povinnost pro fotoaparáty, které si přejí býti brány vážně. Pak je tam pozice pro panoramatické snímání velmi dobře řešené, viz níže. Významným ovládacím prvkem je prstenec u objektivu. Ten dělá různé věci v různých režimech. V režimu inteligentní automatiky zoomuje, v režimu P (program) nastavuje ISO. V režimu A ovlivňuje clonu, v režimu S čas. V plně manuálním režimu ovládá clonu (mimochodem, jde o kompakt, takže největší clona je F8.0) a druhým rollerem kolem čtyřcestného voliče nastavujete časy. To je vtipné řešení. Ten roller kolem čtyřcestného voliče v režimu iA, P, A a S dělá totéž co zmíněný prstenec.


Na zadní stěně toho mnoho není. Pod horní hranou je vlevo přepínání elektronického hledáčku a LCD, nastavení wi-fi, spoušť pro video. Pod tím je Fn tlačítko a tlačítko pro přehrávání. Čtyřcestný volič slouží k pohybu v menu, ale také k nastavení korekce expozice, blesku, režimu snímání (jednotlivé obrázky, série, samospoušť a makro. Dole je režim displeje a koš. Od Fn tlačítka bych čekal funkční menu s nabídkou často používaných funkcí, není tomu tak, je to prostě jen volitelné tlačítko. Defaultně je na něm průvodce kompozicí, což je hezká vychytávka a dobře dělá, kdo se jí drží. V setupu lze na Fn tlačítko nastavit oblast ostření nebo histogram, ta oblast ostření mi přijde nejrozumnější.


Menu je rozumně a graficky hezky řešeno. Mění se podle toho, zdali jste v iA nebo PASM a nabízí rozmanitá nastavení. Je dobře jít do setupu (oddíl Nastavení), kde lze přiřadit prstenci u objektivu funkci a pak lze obejít tu nepříjemnost, že kvůli ISO a WB musíte do menu. Lze to nastavit tak, abyste měli WB na prstenci a ISO na rolleru vzadu.

Jak se s ním fotí
Je to příjemný kompaktík, hodně malinký a lehký. Startuje pod dvě vteřiny, poněkud pomalu ostří a ostatně, jelikož má sériové focení 2 fotky / sec, nepočítá se, že s ním půjdete na olympiádu. Velmi dobrý je objektiv. Jeho soudková vada je nepatrná:


O nějaké vinětaci nemá smysl ani mluvit, bez ohledu na zaclonění :


Ani aberaci není třeba řešit – toto je 100% výřez proti jasnému bílému nebi v rohu snímku.


Kreslí velmi dobře v celém rozsahu clon (pravda, v praxi půjde prakticky o tři clony.


Kresba by mě netrápila. Spíš je zarážející poněkud potlačená barevnost a rozhodně doporučuji fotit s korekcí aspoň -0,3 EV.

Výtečná je automatická WB. Při žárovkovém světle dokázala nastavit skutečně bílou bílou, jak v režimech PASM, tak v iA automatice.
Vysoké ISO souvisí s velikostí čipu a faktem, že jde o kompakt: 800 je hranice, pak přichází viditelnější šum, s tím je nutno s kompaktem počítat a nedejte na markeťácké řeči o čipech s předním / zpětným osvitem. Na velikosti záleží a platí nepřímá úměra, že malé čipy vedou k většímu šumu.


Kreativní filtry jsou příjemným doplňkem. Někdy budete ztraceni v překladu, třeba cross processing je zde přeložen jako „křížový proces“, ale jsou u toho ukázkové miniatury, takže se nelze splést.
Panoramatické snímání je skvěle řešeno. Lze volit všechny čtyři směry pohybu a navíc je možné volit efekty. Můžete tedy panorámovat s přesaturovaných barvách, v sépii, tvrdé černobílé nebo high/low key. Panorama spustíte, ale taky zastavíte zase stisknutím spouště. Nezbytnou součástí takové nabídky jsou i scénické režimy. Mezi nimi je zajímavé HDR, ovšem vede k mdlým výsledkům.

Wi-fi je nezanedbatelná přednost přístroje. Zkoušel jsem to s iPhonem, je třeba si stáhnout panasonickou app. Nastavení není nijak moc uživatelsky příjemné, vyťukávání hesla bez dotykového displeje je docela otrava, ale stačí to jen jednou a pak si iPohne pamatuje profil a oba přístroje spolu kamarádí. Dokonalé to není, lze bez problémů odeslat jeden nebo více snímků na iPhone. Jistě lze nastavit takový režim přenosu, aby bylo možno ze smartfonu aparát ovládat, ale moje trpělivost není bezedná.

Shrnutí
Panasonic Lumix LF1 má mnoho dobrých vlastností. Tento kompakt se chlubí elektronickým hledáčkem a to ho cenově staví na roveň vlajkové lodi mezi kompakty Panasonicu Lumixu LX7. Toto srovnání je zajímavé, už proto, že LX7 má mimořádně dobrou pověst. Oba mají stejný čip a LF1 má větší rozsah svého velmi dobrého zoomu. LF1 je podstatně menší, i to je svým způsobem výhoda. Proti LX7 ztrácí spíš ovládáním než výkonem, roli hrají takové detaily, jako že nemá sáňky pro externí blesk. LX7 je „víc profi“, tento LF1 je „víc do kapsy“, oba stojí v podstatě stejně a mají podobný výkon. Je z čeho volit.

Ukázky:

Rozsah zoomu je 7 a 8, číslo 14 při 3200 ISO, číslo 13 je HDR.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14


 

Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-LF1.